Jak bojujeme proti nudě

Rubrika: Dětské hry, Volnočasové aktivity

Autumn fall maple leavesS podzimem a blížící se zimou řešíme stále častěji, jak dceru (3,5 roku) zabavit, aby se doma nenudila, tj. aby nezlobila svoje rodiče. 😉 Naštěstí, čím je dcera starší, tím snazší je najít pro ni zábavu. Ráda bych se proto s vámi podělila o několik tipů, které u nás doma fungují.

Návštěvy
Ideální zábavou pro dítě je hra s jiným dítětem (a nejen s vrstevníkem). Bohužel, chladné měsíce s sebou přináší i spoustu nemocí, není proto snadné domluvit si návštěvu jiných dětí. Přesně podle zákona schválností, když jsou naše děti konečně zdravé, ty cizí marodí. A nebo, když už jsou naše i cizí děti zdravé, tak marodí rodiče.
Není-li proto možné uskutečnit návštěvu jiných dětí, může s rozptýlením pomoci rodinná návštěva. I babička či dědeček je pro dítě vítaným zpestřením, pokud se spolu neviděli pár dní.

Tvoření
Čím starší dítě, tím víc možností ke tvoření. Ale i s tříletým prckem jde ledasco vytvořit. Například na internetu lze najít spoustu tipů a obrázkových návodů. Nebo si můžete v knihovně půjčit knihy o tvoření. Teď před Vánoci je navíc ideální čas pro tvoření různých přáníček a malých dárečků. V naší rodině naštěstí na drahé dary nedáme, raději si doma vystavíme ne příliš dokonalý výrobek od naší cácorky. A její radost, když přijde k prarodičům na návštěvu a vidí tam vystavený svůj obrázek či jiný výtvor, je nepopsatelná. 🙂

Interaktivní knihy
Trošku dražší záležitost, ale když už nevíte co by, rozhodně doporučuji. V knihkupectvích je opravdu velký výběr nejrůznějších knih a časopisů. Například knihy se samolepkami, Kouzelné malování (stránky přetíráte mokrým štětcem a díváte se, jak se objevují nejrůznější barvy), interaktivní pohádky (kdy se dítě může účastnit příběhu), knihy s puzzle či kostkami (kdy si dítě skládá obrázky ke čtenému příběhu), knihy, které učí malovat, … Záleží jen na vašem dítěti, co má rádo. U nás stačil jeden sešit Kouzelného malování, a dohromady cca 4hod jsem o dceři téměř nevěděla (krom jejího povídání si pro sebe). 😉

Knihy
Nemusí být jen interaktivní, i „obyčejná“ pohádka může zaujmout a pobavit. Pro zpestření vyberte nějakou, kterou můžete průběžně během čtení s dítětem hrát. Nebo střídejte pohádky a básničky. Pokud dítě žádná kniha z domácí knihovničky již nezaujme, půjčte si nějakou od sousedů či z knihovny. Ostatně – na knihovnu já nedám dopustit. Díky pravidelnému půjčování jsme se seznámily s úchvatným počtem knih. Některé se nám líbily, jiné méně. Navíc můžete poprosit knihovnici o pomoc s vyhledáním té správné knihy pro vás (říkanky / leporela / obrázkové knížky / dobrodružné příběhy / …).

Puzzle a kostky
Vděčná zábava od batolete do dospělosti, kterou snad ani víc komentovat nemusím.

Společenské hry (i pro velké)
S tříletým dítětem již jdou hrát hry jako Člověče, nezlob se. My většinou hrajeme jen s jednou figurkou a nehrajeme na vítězství, ale pro radost z hry. Nebo máme doma hru Pestrý šašek – ještě z dob mého mládí. Háže se kostkou a podle barvy, která na kostce padne, se dávají barevné „kameny“ na šaška. Stejně tak můžete zkusit hrát domino či pexeso. V nouzi nejvyšší můžete zkusit i hry pro starší děti a dospělé, např. typu Carcassone, samozřejmě se zjednodušenými pravidly a bez počítání bodů. Dcera byla z jednoho takového hraní naprosto nadšená a vydržela hrát, k mému velkému překvapení, téměř dvě hodiny! Jednou za čas může pomoci vytáhnout (pro dítě) zcela neznámou společenskou hru. Dítě se zabaví nejen prohlížením figurek a veškerého příslušenství, ale i potom, během samotného „hraní“. A co se mi na tom nejvíc líbí, je to, že u takovéto hry nejde (a ani nemůže jít) o vítězství, s dítětem hrajete pro radost ze hry, takže na konci nebudou slzičky zklamání. 😉

Hraní si
Tady záleží jen na vás a vašich nápadech. Můžete se s dítětem do nekonečna točit v kruhu, zpívajíc Kolo, kolo mlýnský, hrát s dítětem s maňásky pohádku, koulovat se měkkými balónky, hrát na schovávanou, … Je to zábava náročnější na pohyb či na akci, tj. ne zrovna vhodná v době, kdy má dítě nařízen klid na lůžku. Ale je-li dítě zdravé a potřebuje se „vyřádit“, vybít svou energii, akční hry jsou ideální. Ale existují i hry, které zklidňují! Pokud hledáte inspiraci, můžete se opět poptat v knihovně, knih o hrách mají jistě dost a inspiraci tam najdete. U nás doma se nejvíc osvědčilo nechat dceru vyběhat napříč bytem, pustit jí písničku k tanci (miluje Pěšky jít od Korna a Zagorové), rozložit pohovku a nechat ji tam vyskákat a vyválet.

Počítačové hry
Není to sice ideální zábava, ale je-li to s mírou a jen jednou za čas, myslím si, že to nevadí. Na internetu lze najít mnoho online her pro malé děti. Doporučila bych ale, aby rodiče nejprve takové hry našli a odkazy si někam uložili. Ne všechny hry se vám mohou zdát sympatické. Také hledat před dítětem a nenacházet nepřispěje k dobré náladě, obzvlášť malé děti moc čekat neumí.

Pohádky v televizi či na videu
Nepřehání-li se to s nimi, tak proč ne. Pro vás to alespoň znamená, že na pár (desítek) minut máte klid a nemusíte dítěti vymýšlet žádné hry či jinou zábavu.
A přestože tématem je Aby se děti doma nenudily, nemohu jinak a přidám ještě tipy na zahnání nudy, jen ne v rámci domova.

Divadlo
V každém větším městě bývá hned několik divadel, kam můžete s dětmi zajít. Divadla nabízí různé pohádky v různém zpracování (např. klasické vyprávění, pohádka s písničkami, pohádka s písničkami a tanci, pohádka, do které se zapojují i děti, …). A z vlastní zkušenosti vím o jednom divadle, ve kterém se pobaví nejen děti, ale i rodiče. 😉 Výsledkem je pak nadmíru příjemné strávení deštivého odpoledne. 🙂 Stačí pár návštěv a i vy jistě zjistíte, které divadlo je vám svým zpracováním pohádek nejsympatičtější.

Nejrůznější akce
Stačí se dívat okolo sebe a hned objevím řadu zajímavých akcí. Prohlížím si např. letáky v autobusech, reklamní časopisy ve stojanech na zastávkách, … Již vím, ve kterých časopisech bývá seznam nejrůznějších akcí – např. odpoledne v knihkupectví (program je vždy zaměřen na jinou věkovou skupinu), tvoření v tom či onom mateřském centru, lampionový průvod, akce na hradě či zámku v okolí, mimořádná výstava vláčků či hraček, … Čím víc se dívám, tím víc akcí pro dceru nacházím. A zatím, ťuk ťuk, jsme měly štěstí – jedna akce lepší než druhá. 🙂

Doufám, že jsem alespoň některé z vás inspirovala k dalším činnostem, které lze s dětmi v tomto často nevlídném počasí dělat.

A co vy, jak bojujete doma proti nudě?

Článek na téma týdne Aby se děti doma nenudily, které bylo vyhlášeno v rámci Pojďme si povídat… když je venku sychravo.

Napsal/a: kekunka

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy pro péči o pleť: jak se zbavit akné v těhotenství

Jak často přemýšlíte o tom, jak hormony ovlivňují stav vašeho těla? Chápeme, že v běžném životě tomu zvláštní pozornost

Čtu dál →

Zdravé potraviny během kojení vhodné pro maminku i dítě

Kojení je velmi důležitá součást vývoje každého miminka. Prostřednictvím mléka předává maminka svému dítěti potřebné živiny, a proto je

Čtu dál →

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

 • Králíček4

  Tak hru pestrý šašek máme doma,ale bohužel jsme ji dostali bez návodu a nevíme jak se hraje.Taky by se mi návod hodil,pokud by ho náhodou někdo měl.

 • Anonymní

  Dobry den, vidim, ze zde nekdo z Vás má návod ke hře Pestrý šašek, pokud by jste byli tak moc hodni a preposlali nam navod na mail, byla bych moc rada…diky moc Tereza

 • Anonymní

  Dobrý den, muzu poprosit take o poslani naskenovaneho navodu? Syn ho aktivne tento tyden roztrhal a povedlo se zachranit jen neco.JInak Pestry sasek je super hra a uceni barev..Soňa Beranová

 • kekunka

  Milý Jakube, bohužel, pravidla momentálně oskenovat nemohu. 🙁 Ale mohu napsat, jak to hrajeme. Na střídačku hážeme kostkou, a v té barvě, co padne, pokládáme „špalíčky“ na hrací plochu, pěkně po jednom. Když padne černá, odebíráme některý ze špalíčků. V pravidlech je, že padne-li černá, můžeme přidat špalíček libovolné barvy, tedy naopak, než to hrajeme my.
  V pravidlech jsou celkem 3 varianty hry. Pokud mi pošlete Váš mail jako osobní vzkaz, tak až pravidla oskenuji, pošlu Vám je.

 • Anonymní

  Dobrý den na Váš článek mne přivedlo heslo „Pestrý šašek“. Tuto hru doma mám, bohužel pravidla jsou nenávratně ztracena. Chtěl bych poprosit, zda by bylo možné mi je oskenovat. Děkuji.
  S přáním hezkého dne.
  Jakub Štěpánek

 • Anonymní

  No hezky napsaný.
  Máme doma to samé,ale už to má skoro všechno ohrané a jelikož se nám narodila dcera a má š měsíce tak syn dělá samí naschvál..

 • casprodeti

  Krásně napsaný článek! Máme podobný program :-).

  *PETRA*
  http://www.casprodeti.cz
  Tradice a lidové obyčeje v roce: náměty pro aktivity s dětmi

 • Babi go go
  Babi go go

  Dneska to mají maminky snadnější,než my dříve narozené.Těch rad a možností,až se mi někdy z toho hlava točí.
  Dnes již mám vnoučata,ale měla jsem 4 děti,tak na nudu nezbyl čas.
  Teď bych si to asi užívala líp.
  Dávám palec NAHORU !!!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist