Fenomén mezi hlavolamy – Rubikova kostka

Rubrika: Volnočasové aktivity

rubikova_kostka_pNa 16. ročníku výstavy Hry a hlavolamy proběhne zároveň i druhé otevřené mistrovství ČR ve skládání Rubikovy kostky. Hlavolamu, který nás životem provází už několik desítek let a který se stal jedním z nejprodávanějších v této oblasti her. Zajímá vás jeho tajemství?

Rubikova kostka se stala velice přitažlivou a až ďábelsky obtížnou. I přesto, že její složení někomu zabere velice času, pokud se k tomuto konci vůbec dopracuje, stala se Rubikova kostka nejprodávanější na světě. Od jejího uvedení na trh se jí prodalo více jak 350 miliónů kusů.

Věděli jste například, že tato barevná a na první pohled jednoduchá kostička má přes 43 triliónu možných kombinací, přesně 43 252 003 274 489 856 000? Řešení je ale pouze JEDNO!

rubikova_kostka3Skládá se z 54 čtverců, jejich otáčením se složení dopracujete, pokud budete otáčet okolo středové osy tak dlouho, dokud nebude složená.

Právě v tomto roce slaví Rubikova kostka své 30. výročí od založení, resp. vynálezu.

Zakladatel nebo vynálezce?

Erno Rubik je obojím, jak zakladatelem kostky, tak zároveň tím, kdo ji vynalezl a za tento vynález si dodnes užívá té největší slávy.
„Mnoho z mých krajanů dosáhlo velmi významných úspěchů ve vědě a umění. Lidé často znají jméno, ale ne vždy si jej spojí s tím, co ti lidé udělali, nebo odkud pocházejí“ (z exluzívního rozhovoru s Erno Rubikem ke 30. výročí od vynálezu kostky).

Tak v tomto má zakladatel tohoto jedinečného hlavolamu jasno – jeho jméno bude navždy spojováno s jeho vynálezem, to je zcela nesporý fakt.

Erno Rubik se narodil v Maďarsku, v jeho hlavním městě Budapešti v roce 1944. Stal se architektem, designérem a pracovali i jako univerzitní profesor. Už v roce 1974 se v jeho hlavě začaly rodit myšlenky na vytvoření kostky, která by ale sloužila jako taková ukázka prostorových pohybů. Stačilo navrhnout mechanismus, propracovat detaily a v roce 1980 se začíná jeho vynález prodávat a vyvážet do dalších zemí světa pod názvem Rubikova kostka (před tím měla název Magická kostka). V roce 1982 se koná první ročník mezinárodního mistrovství ve skládání Rubikovy kostky v Budapešti. V roce 2005 byla vyrobena limitovaná edice Rubikovy kostky k příležitosti jejího 25. výročí. V současnosti je Erno Rubik v důchodu, ale přesto i nadále spolupracuje s designéry a zajímá se o své duchovní dítě.

Před 25 lety bylo založeno Rubiks Studio ltd., sídlí v Budapešti a v jeho řadách najdeme mladé designéry, kteří vytvářejí mnoho úspěšných hlavolamů a softwaru značky Rubik.

rubikova_kostka2Za jak dlouho složíte Rubikovu kostku?

Pokud „necvičíte“ denně v jejím skládání, pak asi jen tak neporazíte držitele rekordu v jejím skládání. Je jím holandský teenager Erik Akkersdijk, který jí v červenci 2008 složil za pouhých 7,08 vteřin.

Fenomén Rubikovy kostky

Od roku 2003 se pořádají pod záštitou Světové asociace kostky nejrůznější soutěže na národní i mezinárodní úrovni. Tak se zcela jednoduše dokážou prověřit dovednosti a znalosti jednotlivých účastníků.
Například v tomto roce, v lednu 2010, se uskutečnily soutěže hned v šestnácti zemích, a to nejen v Evropě, ale třeba i v Thajsku, Číně apod. Během roku 2009 pak proběhlo 169 soutěží, celkem ve 38 zemích. Je vidět, že tato kostka lidi sbližuje, je totiž jedno, kolik je vám let, když si s ní hrajete, a to je vidět i při soutěžích. Je rovněž důležitým faktem, že Rubikova kostka si udržuje své místo i ve světě počítačů a počítačových her.

Mistrovství ČR ve skládání Rubikovy kostky

Jak jsme vás již informovali, na 16. ročníku výstavy Hry a hlavolamy, která se uskuteční ve dnech 9. – 12. září v Praze na Novoměstské radnici, proběhne i 2. otevřené mistrovství ČR ve skládání Rubikovy kostky.

Kvalifikace proběhne ve dnech 9. a 10. září, finále je pak naplánováno na sobotu 11. září.

Na minulém ročníku se zaregistrovalo celkem 117 soutěžících, nakonec zbylo 7 finalistů. Vítězem se stal sedmnáctiletý soutěžící, který Rubikovu kostku složil za necelých 29 vteřin.

Legendární Rubikova kostka tak zůstává přetrvávající ikonou designu a zároveň i nejlépe se prodávajícím hlavolamem na světě.

Více informací o výstavě Hry a hlavolamy naleznete na www.hryahlavolamy.cz.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Jak vybrat ty pravé plenky pro novorozené miminko?

Očekávání miminka sebou nese spoustu radosti, ale také rozhodování a nákupů. Jednou z věcí, bez kterých se určitě neobejdete,

Čtu dál →

Péče o první dětské zoubky

„Mléčné zuby stejně vypadají a narostou nové.“ Je to pravda, ale i přesto je potřeba se o už od

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • Opraveno. Redakce Pavlína

 • Ivča a Domča

  Anonymní, máš samozřejmě pravdu. To byl tedy můj skutečně hloupý překlep:-) Požádám redakci, aby číslo opravila. Děkuji ti za upozornění:-)

 • Anonymní

  Len taka oprava 9 x 6 = 54 nie 63, alebo je nejaka kocka co ma 7 stien?

 • Petra Vymětalová

  Vítězem 2. otevřeného DINO MČR ve skládání Rubikovy kostky, které
  proběhlo v sobotu 11.9. od 14:00, se stal Martin Zahradník s časem 18,30 vteřin (současně také držitel aktuálního českého rekordu 14,08s).

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist