Děti poznávají přírodu

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Volnočasové aktivity

Léto je ideálním obdobím, kdy se děti mohou seznamovat s přírodou okolo sebe. Všude okolo kvetou květiny a ptáci zpívají z plných plic. Pojďte poznávat přírodu kolem nás…

Nakladatelství Academia vydává původní vědecké monografie a práce českých vědců, díla klasiků vědy, překlady zahraničních autorů, populárně naučnou literaturu, literaturu faktu, encyklopedie, slovníky, jazykové učebnice, příručky a vysokoškolské učebnice, ale také kvalitní českou i překladovou beletrii.

academia

Prvním naším tipem je nádherně zpracovaný fotografický atlas, ve kterém se seznámíte s cca 200 nejběžnějšími druhy cévnatých rostlin, které najdeme na loukách, pastvinách, mezích nebo výslunných stráních.

rostliny_luk_a_pastvin_nahledRostliny luk a pastvin

Autor: Lubomír Hrouda

Počet stran: 448
Formát: 170 × 240 mm
Vazba: vázaná

Knihu si můžete objednat se slevou 20% – zde.

U každého druhu jsou uvedeny snadno poznatelné charakteristické znaky, popř. možnosti záměny, doplněné informacemi o biologii, ekologii, zajímavostmi o způsobu opylování či údaji o jedovatosti rostlinných druhů. Nejsou zařazeny vzácné a ohrožené druhy, které jsou dostupné v jiných publikacích.

Publikace chce navázat na stanovištně orientované atlasy rostlin, které byly vydávány s perokresbami v osmdesátých letech minulého století.

Ukázka z knihy:

rostliny2_fotoEuphrasia rostkoviana Hayne – světlík lékařský
Scrophulariaceae – krtičníkovité
květ ↓ K(5) C(5) A4 G(2)
kvete VII–IX

Jednoleté, 10–25 cm vysoké byliny. Lodyha přímá, dole chlupatá, v horní části a v květenství chlupatá a žláznatá, obvykle vstřícnými větvemi hojně větvená. Listy vstřícné, přisedlé, široce vejčité, tupě až ostře špičaté, listeny v květenství stejného tvaru, stopkatě žláznaté. Květy po jednom v úžlabí listenů v koncových klasech; kalich chlupatý a stopkatě žláznatý, více než do poloviny srostlý, s kopinatými zuby; koruna dvoupyská, horní pysk bělavý až bledě fialový, s dvoulaločným okrajem, dolní pysk trojlaločný, bílý s tmavou žilnatinou a žlutou skvrnou v ústí; při odkvětu se koruna prodlužuje a vyniká z kalichu; tyčinky s nitkami do poloviny srostlými s korunní trubkou, dvoumocné, 2 delší a 2 kratší nad sebou v koruně uspořádané; čnělka dlouhá, s hlavatou bliznou, ukrytá pod horním pyskem. Plody obvejcovité tobolky, mírně vyniklé z kalichu, štětinatě chlupaté.

Květy jsou primárně hmyzosprašné: opylovač opylí delší bliznu a poté se dobývá sosákem do korunní trubky, přičemž zavadí o hrotitou bázi dolních (kratších) tyčinek a pyl z prašníků pukajících dovnitř květu se mu může vysypat na hlavu. Na konci kvetení se prodlužuje korunní trubka a posouvá s ní srostlé tyčinky tak, že se prašníky dostanou do stejné roviny s bliznou a mohou ji, pokud zůstala neopylena, samosprášit.
Světlík lékařský roste zejména v letním aspektu pastvin (Cynosurion) a smilkových lad ve středních polohách (Violion caninae), biotopu v minulosti rovněž pastvinného. V sušších loukách je vzácnější, protože pro svá počáteční stadia potřebuje rozvolněnější vegetaci.
(Zdroj ukázky: nakladatelství Academia)


 Druhá publikace, na kterou bychom vás rádi upozornili, vychází v dotisku a věnuje se těm, kteří naši přírodu opěvují…

atlas_ptaku_ceske_a_slovenske_republikyAtlas ptáků

Autor: Jan Dungel, Karel Hudec

Počet stran: 252
Formát: 125 × 200 mm
Vazba: vázaná

Knihu si můžete objednat se slevou 20% – zde

Celobarevná příručka pro určování ptáků hnízdících nebo častěji zastižených na území obou republik. Na 118 barevných tabulích je vyobrazeno přes 400 druhů ptáků.

Informační text k jednotlivým druhům uvádí charakteristické určovací znaky, typické chování, transkripci hlasů, nejnovější údaje o výskytu, početnosti a stupni ohrožení. Na barevných mapkách je znázorněno hnízdní a zimní rozšíření v území, připojeny jsou i diagramy výskytu, hlasových projevů a hnízdění.


Jak učíte své děti poznávat přírodu – spoléháte na své znalosti nebo využíváte příruček?
Která z knih vás zaujala?

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

 • Jindriska8
  Jindriska8

  Atlas ptáků,je moc pěkná knížka!

 • bioviruska

  Je moc dobře, že jsou takové knížky. Sama mám v knihovníčce několik přírodovědných pro děti a velice rády v nich listují.

 • mura

  Moc pěkné knížky-vřele doporučuji-oba atlasy už máme doma…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist