Děti a hra na hudební nástroj: Kdy je nejlepší začít?

Rubrika: Volnočasové aktivity

Chcete u svého dítěte vybudovat lásku k hudbě a hře na hudební nástroj? Nebo u něj pozorujete sklony k hudebnímu cítění a samo se začalo zajímat o různé hudební nástroje? Ale jaký nástroj bude ten pravý? A je ideální doba začít s výukou, abyste to neuspěchali nebo naopak nepromeškali?

 Proč hrát na hudební nástroj?

Říká se co Čech to muzikant. A možná i proto patří hra na hudební nástroj mezi tradiční a velmi oblíbené mimoškolní aktivity, a to jak u rodičů, tak i dětí. Hra na hudební nástroj má spoustu výhod a pro děti je velkým přínosem. Díky hře na hudební nástroje se buduje pravá hemisféra mozku, dochází tedy k rozvoji mozku a paměti, zlepšení koordinace rukou. Hra na hudební nástroj má výrazný vliv na tvořivost, sebevyjádření i emoční vývoj a napomáhá v boji s trémou.

Kdy je nejlepší začít?

Podle posledních vědeckých studií je to s výukou hry na hudební nástroj stejné jako s učením cizího jazyka. Čím dříve se k výuce hry na hudební nástroj přistoupí, tím lepší plynulosti a přirozenosti v dané oblasti dítě dosáhne. Obecně je odborníky doporučováno, začít s výukou již v předškolním věku, tedy mezi čtvrtým a pátým rokem dítěte. V tomto období je již dítě schopné naplno vnímat, lépe udrží pozornost a je velmi zvídavé.

Vhodné načasování není ovšem závislé pouze na věku dítěte, ale také na jeho celkovém fyzickém a duševním vývoji. Každé dítě je jiné, jedinečné a ke každému je potřeba přistupovat individuálně. Některé děti trénují sami od sebe, jiné zase potřebují naši podporu.

Dítě by se ke hře na hudební nástroje rozhodně nemělo nutit. Není dobré ho vést ke hře příliš přísnou disciplínou a tvrdým tréninkem, ale spíše naopak. Nucení do několikahodinového cvičení na nástroje denně, rozčilování se a či stres malého hudebníka spolehlivě odradí. Děti, které nejsou ke hře vedené násilím, si pak nově naučené věci lépe a déle pamatují.

Jak poznat, že je dítě připravené pro hru na hudební nástroj?

Obecně platí, že je dítě připravené pro hraní na hudební nástroj pokud:

  • je dostatečně fyzicky vyvinuté
  • je také duševně i citově připravené – udrží pozornost, dokáže plně vnímat
  • umí plynně číst, psát a zvládá základní počty
  • dokáže odolávat školnímu stresu
  • má dostatek energie na školu i další mimoškolní aktivity, koníčky

 

Výběr vhodného hudebního nástroje

Mnoho dětí se začíná učit hrát na hudební nástroj v prvních školních letech, ale ne každé dítě u hraní zůstane. Jedním z důvodů, proč tomu tak je, je nevhodný výběr hudebního nástroje. Vybrat vhodný hudební nástroj pro děti je tedy poměrně náročný úkon, a proto je důležité mu věnovat náležitou pozornost.

Před samotným výběrem hudebního nástroje je dobré, když si dítě může vyzkoušet hru na více z nich, aby se rozpoznalo, který nástroj mu bude nejvíce vyhovovat. Také zapřemýšlejte nad povahou dítěte. Je vaše dítě společenské, soutěživé nebo naopak klidné a tiché? Dokáže udržet pozornost? Je zodpovědné a cílevědomé

Při výběru vhodného nástroje berte také v potaz velikost nástroje. Některé nástroje jsou pro menší děti obtížné na manipulaci, jako například kontrabas, bicí nebo harfa. Nástroje je dnes samozřejmě možné pořídit také v menších – dětských velikostech, které mají patřičné rozměry.

Za zvážení také stojí, zda nebude výhodnější vybraný nástroj nejprve zapůjčit nebo zakoupit starší kus, před pořízením nového drahého nástroje. To platí zejména u větších nástrojů, jako je klavír či bicí souprava. Namísto klavíru můžete dítěti pořídit například klávesy Yamaha, Casio či Korg. A standardní bicí souprava může být nahrazena ručními bubínky nebo dětskou bicí soupravou.

Jaké jsou nejběžnější nástroje?

Mezi nejvíce využívané hudební nástroje pro děti patří zaručeně flétna, na kterou mohou hrát i děti mladší šesti let. Dále různé kytary, klavír, klávesy či housle.

Zobcová flétna

Už v mateřské školce je možné začít s hrou na zobcovou flétnu. Jedná se tedy o jeden z prvních hudebních nástrojů, s kterým se děti setkají. Dětské flétny jsou speciálně upraveny tak, aby se dětem snadněji držely. Jsou menší, mají pouze 5 otvorů, a pro menší děti je tak snazší udržet je.

Housle

Hra na housle vyžaduje skvělý hudební sluch. Ale také svědomitost a zodpovědnost, bez nichž se při hře na housle nedosáhne žádných pokroků. Houslí se vyrábí několik různých typů, a tak se nemusíte bát, že byste nenašli ty pravé. Dětské housle nezapomeňte doplnit také upraveným menším smyčcem.

Kytara

Ideálním věkem pro začátek výuky hry na kytaru je cca třetí třída základní školy. Ovšem začít hrát na kytaru můžete v podstatě v jakémkoliv věku. Na začátek se asi nejlépe hodí akustická kytara. Pokročilejší hráči pak mohou přejít k elektrické kytaře nebo baskytaře.

Klavír

Dalším velmi oblíbeným nástrojem je klavír nebo piano. Hře na klavír se mohou začít věnovat děti kolem pěti let, kdy mají velký potenciál získat a osvojit si nové věci. Není nutné kupovat nový nástroj, ze začátku vám postačí starší kus. Klavír bývá také často nahrazován klávesami, které jsou finančně dostupnější a pro děti zábavnější.

Napsal/a: Houdek.cz

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Hezký článek. 🙂

  • Pekny clanek. Syn se ucil nejprve v ZUSce na fletnu, kam zacal chodit v prvni tride. A ted v 10 letech presel na kytaru. Na tu chodi do krouzku a pak sledujeme webovou kytarovou skolu.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist