Co by nemělo chybět malým lyžařům

Rubrika: Volnočasové aktivity

Chystáte se s dětmi na hory, nebo je dokonce posíláte samotné na lyžák, a nejste si jisti, jaké vybavení vlastně budou potřebovat? Říkáte si, jestli jste na něco nezapomněli a máte obavy, aby děti měly na svahu vše, co potřebují? Pojďme si pomyslný seznam lyžařských pomůcek zkontrolovat společně!

Lyže ve správné délce

Na lyže byste samozřejmě asi nezapomněli, ale horší už to může být s jejich správnou délkou či odpovídajícím seřízením. Proto si připomeňme, že lyže by měly být přibližně o 15 – 20 cm kratší, než je výška dítěte.

detske_lyze_meda1Delší lyže se dítěti budou špatně ovládat, kratší zase budou nadměrně točit a dítě na nich nebude rozvíjet správné lyžařské návyky.

Lyže, respektive jejich vázání, musí být seřízené podle aktuální hmotnosti, výšky a lyžařských dovedností dítěte. Proto před každým lyžařským výletem nechte vázání seřídit ve specializovaném servisu, kde vám vystaví i potvrzení, vyžadované na některé lyžařské kurzy. Aniž bychom chtěli malovat čerty na zeď, potvrzení se vám může hodit i pro pojišťovnu, kdyby došlo k úrazu.

Boty v správné velikosti

Stejně jako je u juniorských sjezdových lyží tím vůbec nejdůležitějším faktorem délka, u dětských lyžáků je to velikost.

Na rozdíl od lyžařských bot pro dospělé, v případě dětských lyžáků je přípustná malá vůle, která zajistí, že bota dítěti alespoň nějaký čas vydrží. Při zkoušení vyndejte z boty stélku, položte na ní nohu dítěte a sledujte, jaký prostor zbývá vpředu před prsty. V toleranci je maximálně jeden centimetr.

Dítěti se v botě rozhodně nesmí zvedat pata, jinak nedokáže nakleknout a opřít se do jazyků. Těžko se pak naučí správné technice a navíc ani nebude schopno ovládat lyže.

detske-lyzarske-rossignol-comp-j4-whiteLyžařské boty mohou mít jednu až čtyři přezky. Nižší počet přezek u dětí nevadí, protože při lyžování nevyvíjejí tolik síly. Na druhou stranu čtyřpřezkové boty, jako např. lyžáky Rossignol Comp J4, lépe nohu fixují a poskytují větší prostor pro zlepšování techniky.

Pokud se bojíte, že dítěti příliš rychle roste noha a boty mu nevydrží, můžete boty půjčit v některé ze specializovaných lyžařských půjčoven. Ty kvalitní nabízejí i možnost celosezónního půjčení lyžařské výbavy, v jehož rámci máte možnost boty jednou za sezónu bezplatně vyměnit za větší, pokud dítě z původní velikosti mezitím vyroste.

Helma s bezpečnostní certifikací

Také u dětské lyžařské helmy hraje důležitou roli velikost. Příliš velká helma v případě pádu nebo nárazu z hlavy spadne a dítě nijak neochrání. Proto vybírejte helmu tak, aby co nejtěsněji seděla na hlavě dítěte, samozřejmě aniž by kdekoliv tlačila.

GIRO.com-Giro_Snow_Youth_GogglesVelmi důležité je sáhnout v obchodě pouze po helmě s bezpečnostní certifikací ČSN (EN) 1077, ASTM – 2040 či Snell RS-98 a S-98. Údaj o certifikaci najdete vždy přímo na výrobku. Jen tak se vyhnete nákupu nekvalitní neznačkové helmy, která sice může dobře vypadat, ale v případě potřeby dítě neochrání.

Brýle, které sedí do helmy

helma1Dětské lyžařské brýle jsou někdy neprávem opomíjeným doplňkem výbavy. Přitom ve zhoršených podmínkách, tedy buď za ostrého sluníčka, nebo za mlhy či sněžení jsou jediným prostředkem, jak zlepšit viditelnost a zabránit případné kolizi.

Brýle chrání také před UV zářením a mechanickým poškozením odletujícím sněhem, ledem nebo proudem vzduchu při rychlé jízdě. Brýle byste měli vybírat zároveň s lyžařskou helmou, aby do ní tvarově dobře seděly. Mezi horním okrajem brýlí a spodním okrajem helmy be neměla zůstávat mezera, na druhou stranu helma nesmí brýle přiliš tlačit na nos dítěte a omezovat tak dýchání.

Chrániče páteře

Pro dostatečnou ochranu dítěte před vážnými úrazy vám doporučujeme používat kromě helmy také páteřák. Při jeho nákupu opět dbejte na to, aby měl výrobek bezpečnostní certifikaci dle EN 1621-2.

Důležitá bude znovu také velikost. Páteřák by měl chránit celá záda od ramen po začátek kostrče. Páteřák musí sedět co nejtěsněji na těle, proto se nosí pod bundou a pod mikinou.

detsky-zimni-kombineza-reima-angry-birds-blackKvalitní oblečení

Pro lyžařskou pohodu dítěte je důležité také kvalitní oblečení. Ideální je obléci dítě podle zásad funkčního oblékání, které vychází z cibulového principu více tenčích vrstev. Každá z vrstev má přitom svou specifickou funkci.

Funkční prádlo

První vrstvou, která přijde přímo na tělo, je funkční prádlo. Jeho funkcí je odvod potu od pokožky a její udržení v suchu a v teple.

Flísové mikiny a kalhoty

Druhá vrstva, která může být i vícenásobná, by měla hlavně zateplit a zároveň posunout pot odvedený první vrstvou dále od těla. To nejlépe splňují flísové mikiny a kalhoty. Flís výborně hřeje, je příjemný na nošení a má dobrou prodyšnost.

Membránové nepromokavé bundy a kalhoty

Svrchní vrstva pak chrání před vnějšími vlivy, jako je sníh, déšť a vítr. Také ona by ovšem měla být prodyšná, aby umožnila odpaření potu z prvních dvou vrstev do vnějšího prostředí.

Ideálem jsou zde membránové bundy a kalhoty, které jsou nepromokavé a prodyšné zároveň.

detska-zimni-membranova-bunda-reima-golygon-pink detska-zimni-membranova-bunda-reima-zon-grey-blue

Doplňky

Nezapomeňte ani na membránové rukavice, v nichž zůstanou ruce dítěte v suchu a v teple i při celodenním lyžování. Vydrží i pády do sněhu a sebedivočejší koulovačku.

Zvláště pro menší děti je dobré mít pro mrazivé dny v záloze kuklu pod helmu a také nákrčník. Oba tyto doplňky pomohou zateplit místa, která by jinak zůstala odkrytá, jako je krk a obličej.

 

Další tipy pro malé „lyžníky“ najdete na Skibi Kids.

logo-skibi-kids

Napsal/a: Skibi Kids

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist