Chcete mít doma malé jogínky a jogíny?

V dnešní době kolem sebe slýchám, jak jsou děti neobratné, jak za nás to bylo jiné atd. Ono je to ožehavé téma a nechci tu vést plamennou diskuzi, protože to už jsme tu i probíraly, ale je zajímavé se nad tím zamyslet a možná i pro to něco udělat.

Já ze své strany jako učitelka tomu mohu pomoci ve školce. Snažím se o to tak, že cvičení zařazuji do každého dne. Je to už náš takový ranní rituál, kterým se „rozjíždíme“. Proto jsem i ze zvědavosti sáhla po knize od nakladatelství Portál, jejíž název je Jóga ve školce.

Tu jsem již delší dobu okukovala a nemohla se rozhodnout, jestli ji pořídit nebo ne. Hlavně proto, že s jógou nemám osobní zkušenost a nerada bych děti naučila, nebo zafixovala jim něco špatně. Já mám jógu spojenou s obrázkem sedící štíhlé ženy, ve strnulé pozici, jejíž mysl odchází „kamsi“. Díky tomu, a asi i proto, jsem si neuměla dost dobře představit, jak toto aplikovat na děti a díky svému přesvědčení nechtěla tímto směrem ani jít. Knihu mám jednou pročtenou a názor jsem si poupravila…

Autorkou je Monika Nikodémová, která vystudovala tělocvik a s dětmi cvičí řadu let. Na začátku na vás čeká krátké, srozumitelné vysvětlení, co to vlastně jóga je a jak s knihou pracovat. Pak následují jednotlivé pozice, které jsou popisované od nejjednodušších po složitější, až ke kratším cvičebním sestavám. Postupně se dostanete k hrám, pohádkové józe a na konci knihy najdete kapitolu věnovanou dýchání. Bez správného se neobejde jakékoliv cvičení či sport. Pro správné zvládnutí jednotlivých pozic je psaný postup doplněn ilustracemi od Patricie Koubské a fotografiemi od Filipa Nikodéma.

Zaujalo mě, že je vše uzpůsobeno pro děti. Vše je popisováno česky, i názvy. Děti se díky své představivosti a fantazii promění na ježečky, budou kočičkou, nebo stromem.

Myslím, že v dnešní uspěchané době, kdy i ve školce děti bravurně znají televizní programy, ovládají různé počítačové hry a tablet je u řady na denním pořádku, je dobré věnovat pozornost pohybu, kde si děti uvolní a zároveň posílí své tělo. U dětí je potřeba aktivity střídat, aby je zaujaly, a já se po prázdninách budu snažit zahrnout mezi ně i jógu. Jestli se bude, nebo nebude dařit, mohu připsat později. Sama musím pročíst jednotlivé cviky, vyzkoušet si je, protože já i vy jsme ti, kteří povedou děti, a musíme být pro ně správnou předlohou. Nevím, jestli jsem si z jógy vzala to, co je její filozofií, vzala jsem si to, co je pro mě důležité a to je to, co jsem psala výše – dětem nabídnout další zajímavé cvičení, které jim pomůže trochu napravit to, co novodobá technika kazí.

Více o knize Jóga ve školce, včetně ukázek, najdete tady.