8. června – MEDARD

Rubrika: Volnočasové aktivity

1174099_umbrella_girl_2Medardova kápě – čtyřicet dní kape.

PŘIBLÍŽENÍ PRANOSTIKY
Svatý Medard je považován za přímluvce suchého počasí při senoseči. Pranostika vztahující se ke dni svatého Medarda je nejpopulárnější pranostikou nejen tohoto měsíce, ale i celého roku…Pro vývoj „medardovského období“ není důležité, prší-li právě 8. června. Deštivé počasí v první polovině června se západním větrem je signálem, že nastalo proměnlivé počasí, které hned tak nepřestane – oněch 40 dnů.

MRAKY NA NEBI
Při deštivém počasí mění obloha svou podobu podle toho, zda pouze mrholí nebo je třeba bouřka. Vyberte si barevný papír, např. šedý, černý, světle modrý či tmavě modrý, a vytvořte si na papíru formátu A2 svou oblohu plnou mraků. Než se pustíte do práce, uvědomte si, jaká barva bude ztvárňovat např. bouřku.

ZVÍŘÁTKA
Z čerstvého sena si vyrobte malá zvířátka. Z malých hromádek sena si vytvořte kuličky a omotejte je tenkým motouzem. Až budete mít několik kuliček, slepte je dohromady lepicí pistolí a vytvořte třeba kuřátko (dvě kuličky), zajíčka, slepičku… S pistolí pracují pouze dospělí, při manipulaci s ní hrozí popálení. Na slepená zvířátka nalepte barevné papíry jako oči, zobáček, hřebínek, uši. K tomu můžete použít tuhé nebo tekuté lepidlo.
Při práci se senem je třeba dávat pozor, zda na něj není někdo alergický. V tom případě zvolíme raději jiný materiál.

POVÍDÁNÍ
Jakou máte náladu, když venku prší? Máte rádi déšť? Už jste někdy poslouchali, jak šumí dopadající kapky? Bojíte se bouřky? Kde se nesmíte při bouřce schovávat? Co vzniká na nerovné zemi po dešti? Už jste se někdy brouzdali kalužemi v holínkách nebo bosí? Už jste chodili v dešti bez pláštěnky a bez deštníku?

DALŠÍ PRANOSTIKY
Jaký čas na svatého Medarda, takový bude čtyřicet dní pořád.
Jaké počasí na Medarda bývá, šest neděl trvání mívá.
Když na Medarda prší, voda břehy vrší.

Jedná se o ukázku z knihy Pranostiky a hry na celý rok (autorka: Iva Maráková)
vydal Portál, 2006

Napsal/a: Iva Maráková

Toto taky stojí za přečtení!

Recenze: Hoši od Bobří řeky

Těžko by se našel někdo, kdo by neznal nejslavnější dílo Jaroslava Foglara alias Jestřába s názvem Hoši od Bobří

Čtu dál →

Recenze: 88 věcí, které byste měli stihnout se svým dítětem, než vyletí z hnízda

Nakladatelství Portál přichází na trh s knihou dvou úspěšných německých spisovatelů (Hans Rath, Edgar Rai), která nese název 88 věcí,

Čtu dál →

Hvězdičky z tavné pistole

Hledáte ještě nějakou dekoraci, která dovrší vánoční výzdobu? Pak si vyzkoušejte vyrobit hvězdičky z tavné pistole. Jsou jednoduché, rychlé

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist