8. června – MEDARD

Rubrika: Volnočasové aktivity

1174099_umbrella_girl_2Medardova kápě – čtyřicet dní kape.

PŘIBLÍŽENÍ PRANOSTIKY
Svatý Medard je považován za přímluvce suchého počasí při senoseči. Pranostika vztahující se ke dni svatého Medarda je nejpopulárnější pranostikou nejen tohoto měsíce, ale i celého roku…Pro vývoj „medardovského období“ není důležité, prší-li právě 8. června. Deštivé počasí v první polovině června se západním větrem je signálem, že nastalo proměnlivé počasí, které hned tak nepřestane – oněch 40 dnů.

MRAKY NA NEBI
Při deštivém počasí mění obloha svou podobu podle toho, zda pouze mrholí nebo je třeba bouřka. Vyberte si barevný papír, např. šedý, černý, světle modrý či tmavě modrý, a vytvořte si na papíru formátu A2 svou oblohu plnou mraků. Než se pustíte do práce, uvědomte si, jaká barva bude ztvárňovat např. bouřku.

ZVÍŘÁTKA
Z čerstvého sena si vyrobte malá zvířátka. Z malých hromádek sena si vytvořte kuličky a omotejte je tenkým motouzem. Až budete mít několik kuliček, slepte je dohromady lepicí pistolí a vytvořte třeba kuřátko (dvě kuličky), zajíčka, slepičku… S pistolí pracují pouze dospělí, při manipulaci s ní hrozí popálení. Na slepená zvířátka nalepte barevné papíry jako oči, zobáček, hřebínek, uši. K tomu můžete použít tuhé nebo tekuté lepidlo.
Při práci se senem je třeba dávat pozor, zda na něj není někdo alergický. V tom případě zvolíme raději jiný materiál.

POVÍDÁNÍ
Jakou máte náladu, když venku prší? Máte rádi déšť? Už jste někdy poslouchali, jak šumí dopadající kapky? Bojíte se bouřky? Kde se nesmíte při bouřce schovávat? Co vzniká na nerovné zemi po dešti? Už jste se někdy brouzdali kalužemi v holínkách nebo bosí? Už jste chodili v dešti bez pláštěnky a bez deštníku?

DALŠÍ PRANOSTIKY
Jaký čas na svatého Medarda, takový bude čtyřicet dní pořád.
Jaké počasí na Medarda bývá, šest neděl trvání mívá.
Když na Medarda prší, voda břehy vrší.

Jedná se o ukázku z knihy Pranostiky a hry na celý rok (autorka: Iva Maráková)
vydal Portál, 2006

Napsal/a: Iva Maráková

Toto taky stojí za přečtení!

Odvrátí nachlazení, pomohou při alergiích

Občas to vypadá, jako by se proti nám naše prostředí spiklo: pokud nás zrovna netrápí smogová situace z dopravy, přijdou

Čtu dál →

Recenze: Valentýnka a narozeniny

Ivana Peroutková píše nádherné příběhy pro děti. S jejími knihami se setkávám už poněkolikáté. Její příběhy o Aničce mě velice

Čtu dál →

Leona Kysilková: Chci z kluků vychovat samostatně myslící jedince

Leona se přiznala, že byla policajt a že veškeré snahy o výchovu bez křiku, příkazů, zákazů a uplácení u

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist