10 otázek před prvním táborem

Rubrika: Volnočasové aktivity

Možná se i vy letos chystáte poprvé poslat své dítě na letní tábor. Ať už jste v jakékoli fázi příprav od rozhodování, zda vůbec, přes výběr vhodného organizátora až po seznam nezbytností, nejspíš se vám hlavou honí spousta otázek. Na některé z nich byste mohli najít odpověď v tomto článku.

Sama mám děti zatím netáborové, i když podle věku by už a tábor obě holky klidně vyrazit mohly. Zatím ale zřejmě ještě nepřišel pro ně ten pravý táborový čas a nálada. Sama jsem na tábory jezdila od druhé třídy pravidelně (a ráda!), takže mi přijde škoda tuto možnost dětem nedopřát.  Rodičovské zkušenosti s táborem tedy zatím žádné nemám, proto jsem své otázky směřovala na občanské sdružení Naše děti (uznejte, že už by byla škoda  „skorojmenovce“ nekontaktovat), která má s pořádáním dětských táborů bohaté zkušenosti. Na mé všetečné otázky mi trpělivě odpovídala Adéla Zuzánková.

1) Jak poznám, že nadešel ten správný čas, přihlásit dítě na tábor?
Pokud dítě nemá problém s dětským kolektivem, zvládá běžné denní úkony (obléct se, najíst se, vyčistit zoubky…), je již připraveno vypravit se na svůj první letní tábor. Převážná většina táborů spouští své přihlášky již na začátku roku. Proto je dobré výběr vhodného tábora neodkládat a co nejdříve se rozhlédnout po možnostech.

2) Co když dítě na tábor jet chce, ale bojí se, jak pobyt bez rodičů zvládne?
Ideální možností je domluva s rodiči některého z kamarádů či kamarádek a vyslání dětí na první tábor s někým, koho již znají. Vždy je dobré s dětmi před táborem mluvit a zdůrazňovat jim, že se na táboře mají na koho obrátit a jejich vedoucí, praktikant či kdokoliv jiný z „dospěláků“ jim pomůže se vším, co bude potřeba.

3) Co když dítě jet chce, ale já mám obavy, že to nezvládne?
Podstatné je hlavně to, že dítě jet chce a na tábor se těší. Máte-li jakékoliv obavy, je určitě dobré obrátit se přímo na hlavního vedoucího tábora a probrat s ním, v čem si nejste jistí a co by dle vás mohl být problém. Rádi se vám budeme věnovat a zodpovíme vaše otázky.  Pro nás je taktéž důležité znát možné problémy a být na ně připraveni.

4) Jsem přesvědčená, že dítě pobyt na táboře zvládne, že se mu tam i bude líbit, ale ono nikam jet nechce. Mám ho přemlouvat nebo tomu radši dát čas?
Určitě nemá smysl dítě nutit a riskovat, že tím zkazíme jeho dojem z táborů na další roky. Každopádně doporučuji s dítětem o možnosti tábora promluvit, ukázat mu fotky ať vidí konkrétně, na co vše se může těšit, jak tábor vypadá, kde se spí, kdo bude hlavní vedoucí a další dospěláci na táboře atd. Ještě lepší variantou, kterou ale nenabízí každý tábor, je možnost zúčastnit se ještě před táborem víkendu pro rodiče s dětmi. U nás se takový víkend bude konat v květnu a rodiče i děti mají možnost nejen užít si skvělé hry a zábavu, ale hlavně poznat prostředí tábora i vedoucí, kteří na táboře budou. Na tomto víkendu se i skvěle pozná, zda-li je dítě připravené na 14 denní tábor a umí se novému prostředí přizpůsobit. Zároveň odjíždí na tábor s pocitem, že již místo a některé vedoucí zná.

5) Jak připravit dítě na jeho první tábor? Doporučujete nějakou přípravu předem nebo není třeba?
Určitě bych doporučila s dítětem promluvit a zdůraznit mu, aby se nebálo svěřit s jakýmkoliv problémem vedoucímu. Je zbytečné, aby se dítě trápilo např. tím, že má obavu ze tmy, ale stydí se to říci  vedoucímu… Dále doporučuji, hlavně u malých dětí, několikrát s nimi projít věci, které mají zabalené v kufru, aby věděli, kde co najdou.

6) Přála bych si, aby sourozenci byly spolu ve stejném oddíle. Je to možné? Co si o tom myslíte?
Záleží na tom, jak má tábor sestavené oddíly. Naším cílem je připravit program tak, aby co nejvíce sedl všem dětem. Proto jsou oddíly rozděleny podle věku a pohlaví dětí. Zároveň je součástí programu celotáborová hra, kde jsou děti rozděleny do vyrovnaných soutěžních skupin. Pokud jsou sourozenci s větším věkovým rozdílem, nedoporučovala bych trvat na stejném oddílu. Jedno z dětí by bylo vždy trochu ochuzeno o program, který by mu více vyhovoval. Jsme ale schopni zajistit chatky vedle sebe a možnost být si nablízku. Určitě je dobré zavolat a tuto věc probrat přímo s hlavním vedoucím.

7) Na co bych neměla určitě zapomenout?
S přihláškou by vám měl každý dobrý tábor dodat i seznam věcí, které dítě na tábor potřebuje. Naleznete ho i u přihlášek na našich stránkách www.nasedeti.cz .Tak lze předejít tomu, že by se zapomnělo zabalit něco potřebného. Určitě je dobré dbát na důkladné vyplnění přihlášky – nezapomenout zmínit veškerá i drobná zdravotní omezení, alergie, odmítání některého druhu jídla, fobie, strach z něčeho atd. Každá takto zmíněná maličkost nám pomůže poznat již dopředu naše táborníky a od prvního dne jim být dobrými parťáky.

8) Podporujete návštěvy rodičů na táboře? Proč?
V návštěvě dítěte na táboře nemůžeme samozřejmě rodičům bránit, ale nedoporučujeme je hlavně ze 4 důvodů.
– návštěva vždy naruší program tábora a oddílu
– do tábora nemůžeme návštěvy pouštět kvůli bezinfekčnosti (možností je tedy návštěva pouze na bráně)
– jakmile přijedou rodiče za některým z dětí, ostatním dětem je tato návštěva velmi líto
– dítě si často na stýskání ani nevzpomene, ale takováto návštěva mu většinou přivodí slzavý večer a smutnění po rodičích
Doporučujeme dětem psát jak pohledy, dopisy, ale nabízíme i možnost elektronických vzkazů, které dětem tiskneme na nástěnku. Zároveň je k dispozici služební telefon, na který mohou rodiče dětem každý den v době poledního klidu zavolat.

9) Jak dlouho už tábory pořádáte?
Naše občanské sdružení Naše Děti se pořádání táborů věnuje již 18 let. Tábory vedou zkušení hlavní vedoucí, kteří si sestavují svůj tým s ohledem na spolehlivost, profesionalitu a schopnosti vedoucích, praktikantů a ostatního personálu tábora. Klademe velký důraz i na zdravotní péči dětí a naši vedoucí jsou proškoleni z první pomoci. Na každém běhu našeho tábora je k dispozici školený zdravotník. O plná bříška dětí se vždy stará parta zkušených kuchtíků a kuchtiček. Věškeré informace k historii našeho sdružení i personálnímu obsazení naleznete na našich stránkách www.nasedeti.cz

10) Co byste vzkázala všem rodičům, kteří své dítě na tábor posílají poprvé?
Nebojte se na cokoliv zeptat a sdělte vedoucímu i sebemenší obavu, která vás tíží. Dobrý tábor poznáte i tak, že s Vámi budou komunikovat a vy si budete jisti zájmem o spokojenost dětí.

Tak co – trefila jsem se trošku i do vašich otázek?

Pokud byste se chtěli poptat na tábory, které pořádá OS Naše děti, můžete zkusit kontaktovat přímo Adélu Zuzánkovou (tel. 731 15 32 32, Adela.Zuzankova@nasedeti.cz), které tímto děkuji za příjemný rozhovor.

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

  • Marinada

    Hodně tady zmiňujete příměstské tábory. Dcera byla předloni s kamarádkou (naštěstí jsme na zkoušku zaplatili jen dva dny) a byla to jedna velká tragédie…Sto dětí nahnali na půl dne do tělocvičny, kluci hráli fotbal a holky se krčily po straně s tím, že občas chytly ránu míčem…jeden kluk se jim dokonce ztratil (nakonec ho našli doma – prý ho to tam nebavilo, tak šel domů).

  • Peprmintka
    Peprmintka

    Náš mladý byl na pobytovém táboře třikrát.Přiznávám, že jsem měla taky obavy z dospělých. Bylo to tím, že se v tu dobu přepíral přes média případ, kdy mladý vedoucí osahával při hře ve stanu malého kluka. Ve čtvrté třídě si syn dovedl spočítat, že když mu uvolním na prázdniny asi čtyři tisíce, bude pro něho výhodnější chodit na tábory příměstské, které za ty peníze před šesti lety zaplatil čtyři. Spokojený byl pokaždé. Na jednom týdenním táboře nás dost důrazně požádali, abychom děckám nedávali mobil. Za prvé to prý ruší, za druhé je to rozesmutní hlavně před spánkem, za třetí ho ztratí někde v lese. S tím jsem nesouhlasila. Telefon ležel na dně kufru dobitý jen minimálním kreditem a já pro svůj klid každý den po večerce synovi zavolala. Byl rád že mě slyší, pochválil jídlo, soutěže, počítal diplomy. Na druhou stranu ve vedlejší chatce byly děti kamarádky taky tajně vybaveny mobilem. Domů volaly zhruba každé dvě minuty a moje známá šílela. Věděla o každém pohybu svých ratolestí a dušovala se, že telefon na tábor už nikdy víc. Radost z toho, že se můžou pochválit mamce byla silnější než slib, že telefonování zneužívat nebudou.

  • Marinada

    Super článek. Ale třeba já tábory nesnášela. Jezdila jsem na soustředění, na školy v přírodě, ale z tábora jako takového mám osypky dodnes.
    Dcera byla s kamarádkou loni poprvé na týdenním táboře a letos se chystají znovu. A ten týden mi přijde pro ní tak akorát.
    Jarmuschko, u nás taky vždycky píšeme pohledy celá rodina. Nakonec si to ty děti ani nestíhaly přečíst, ale byly nadšené 🙂

  • Jarmuschka

    Ještě loni holky na pobytový tábor jet nechtěly.
    Využili jsme tedy nabídky DDM na tábory příměstské s tím, že se seznámí s vedoucími a další rok třeba vyrazí.
    Mezitím se díky našim přátelům dostaly do party rodičů, vedoucích a dětí, se kterými vyrážejí na akce i během roku a už se s nimi domluvily na léto, na velký tábor. Chtěly jet i s DDM, ale časově to koliduje.
    No a mám pocit, že největší „obavy“ mám já.
    Do psaní pohledů zapojím široké příbuzenstvo – tak nějak jsme to realizovali už se staršími dětmi v rodině.

  • lnori

    Já se nejvíc bojím dospěláků na táboře. Jsou to úplně cizí lidé. Ale i na tuhle otázku jsem v textu našla odpověď. Díky za článek.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist