Rozkvetlé přáníčko

Rubrika: Tvoření s dětmi

O výtvarné technice zvané quilling jste si mohli přečíst v článku Seznámení s metodou quilling. Inspiraci ke tvoření tímto způsobem lze získat v článku Fotorámeček ke Dni otců. Dnes vám ukáži další (tentokrát trošku netradiční) z možností, jak papírové proužky využít.

Základem techniky quilling je navíjení papírových proužků, ze kterých se poté vytváří nejrůznější tvary a ornamenty. Proužky bývají cca 5 mm široké, ale lze použít i širší. A když je před navinutím ještě nastříháte, hravě pak vykouzlíte krásné květiny. Třeba sedmikrásky.

Časová náročnost: cca 10 min na jednu kytičku

Náročnost tvoření: střední (výroba proužků je kvůli rýsování náročnější, ale další postup zvládnou i cca čtyřleté děti)

Cenová náročnost: v podstatě nulová

– žlutý (bílý) papír: cca 1-2 Kč za list o formátu A4

– tvrdý papír: cca 1-2 Kč za list o formátu A4

Potřebujete:

– měkký žlutý papír

– měkký bílý papír o formátu A4

– pravítko

– tužku

– řezačku (není nutná, postačí nůžky)

– nůžky

– děrovačku (není nutná)

– lepidlo

– quillingovou tyčku (lze si ji vyrobit doma – viz první článek)

– tvrdý papír libovolné barvy

Postup:


Vezměte si bílý papír na šířku a narýsujte na něj přímky s rozestupem 1 cm (pro sedmikrásku s průměrem květu 2 cm) nebo 1,5 cm (pro sedmikrásku s průměrem květu 3 cm). Papír podle čar rozstříhejte či rozřezejte na řezačce. Nyní máte základní proužky.

Po celé délce je opatrně nastříhejte, stříhání ale ukončete cca 2 mm před okrajem proužku. Vzniknou vám malé třásně, které by měly být široké cca 1 mm. (Záleží na zručnosti vaší či vašeho dítěte.)

U takto připraveného proužku papíru zastrčte jeden konec do zářezu na quillingové tyčce a papír na tyčku naviňte. Před sundáním volný konec přilepte – u tohoto tvoření se navinutý proužek nenechává mírně rozmotat. Poté ho opatrně sundejte a od středu rozevřete do stran. Máte základ kytičky.

Sedmikrásce už chybí jen žlutý střed. Pro střed větší kytičky (průměr 3 cm) lze využít děrovačku, s jejíž pomocí hravě vyrobíte malá a dokonale kulatá kolečka. Pro střed menší kytičky si ze žlutého papíru vystřihněte kolečko odpovídající velikosti. Vlepte je doprostřed květu a sedmikráska je hotová!

Tuto krásnou a jemně působící květinku můžete využít jako dekoraci na mnoho způsobů. Třeba jí ozdobit přáníčko. Stačí si určit, jak budou jednotlivé květy na přání naaranžovány, a poté je přilepit.

Protože naše přáníčko bylo určeno pro novomanžele-křesťany, zvolili jsme jednoduchost a motiv kříže.

Vy ale můžete pomocí quillingové metody vytvořit sedmikráskám ze zeleného (měkkého) papíru stonky a lístky. Nebo lze přání ozvláštnit pomocí barevné juty.

 

Tipy na závěr:

Výše uvedeným způsobem lze vyrobit nejen sedmikrásky, ale i jiné květiny. Stačí jen zvolit jinou barvu papíru a získáte například nádherné pestrobarevné gerbery.

Nemáte-li doma žlutý papír, lze využít i žluté plochy v reklamních letácích či časopisech. Jedná se o velmi malá kolečka, takže najít dostatečně „velkou“ plochu nebude problém.

Další způsob využití sedmikrásek jakožto dekorace naleznete v jednom z příštích tvořivých článků.

 


Inspirace a část postupu při výrobě sedmikrásky převzata z knihy Romantické ozdoby z proužků papírů, kterou vydalo nakladatelství Anagram.

Napsal/a: Markéta

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist