Které houby nejsou zhoubné?

Rubrika: Kulturní a literární tipy, Volný čas

Při procházce lesem můžete zahlédnout nejednu houbu. Kromě jedovatých tu rostou i takové, ze kterých může být výborná bramboračka, smaženice či skvělý guláš. Stačí je jen znát…

Děti by měly vědět, že některé houby jim způsobí bolení břicha, zvracení, ne-li rovnou smrt. Ale existuje i mnoho hub, kterých se bát nemusí. Poutavou, čtivou formou je s nimi seznámí kniha Zhoubné houby od Radomíra Sochy. Letos v srpnu ji vydalo nakladatelství Portál.

Na první pohled kniha připomíná jiné tituly – Rybí sliby a Zákeřné keře od Daniely Krolupperové.  Nemají jen stejný formát, stejnou osobitou ilustrátorku, Evu Chupíkovou či paronymicky pojatý název titulu, ale zejména Zákeřné keře jsou tématicky velmi podobné. Děti se v nich seznamují s keři a rostlinami, které rostou kolem nich a které plodí jedovaté bobule. Kvalitu knihy dokládá i to, že získala několik cen. Je tedy celkem nasnadě, očekáváte-li od Zhoubných hub při prvním setkání se s nimi dobře zpracovanou, naučnou pohádku. A té se také dočkáte.

Radomír Socha napsal velmi čtivé vyprávění o houbách. K seznámení čtenáře s jednotlivými druhy hub využívá dva předškoláky, dvojčata Adélku a Jonáše. Ti tráví prodloužené léto u prarodičů, přičemž dědeček je samozřejmě vášnivým houbařem, takže chodí s dětmi do lesa a vypráví jim o houbách.

Nejedná se tedy o delší pohádku, spíše to jsou krátké příběhy, které můžete číst i na přeskáčku. V každém příběhu se seznámíte s jedním či dvěma druhy hub. Aby si děti zapamatovaly, jak která houba vypadá, je jejich popis zabalen do pohádkového hávu. Například babky mají rozpraskaný klobouček, protože pod nimi rád sedí skřítek Vřískal, který zpívá tak strašně, až z toho řevu houbám popraská povrch kloboučku. A pak vypadají jako stará babka – vždyť ty také mívají rozpraskané ruce protkané červenými žilkami. Nebo třeba kuřátka – kdysi to byla skutečná kuřátka, která se ale tak hašteřila, až je jejich pán-kouzelník začaroval do hub. Musí být pěkně spolu v jednom velkém trsu, aby se naučila mít se ráda a nehádat se.

Krátké příběhy jsou doplněny o pěkné, nezřídka úsměvné básničky:

Liška, liška, lištička

celičká je žlutičká,

od hlavy až k patě,

žluté má i gatě. (str. 77)

Na konci každé kapitoly nesmí chybět 4-5 otázek, které prověří, nakolik dávaly děti pozor. Bohužel, správné odpovědi chybí. I když otázky nejsou těžké a v přečteném textu je odpověď skyta, bylo by lepší, kdyby se správnost odpovědí dala ověřit bez nutnosti listovat zpět.

Velmi oceňuji, že se autor skrze dědečka nezapomíná zmínit i o jedovatých houbách. Upozorňuje, že si tu či onu jedlou houbu můžeme splést s tou či onou jedovatou houbou. Neopomene vyjmenovat rozdíly mezi nimi, kterých by si houbaři měli všímat, pokud nechtějí skončit s otravou v nemocnici. Také často a důrazně ústy dědečka varuje děti, aby nikdy nesbíraly houby, které neznají.

Je možné, že po dočtení knihy vám půjde hlava kolem. Kapitol je 20 a téměř v každé je zmíněna alespoň jedna houba. Vše si zapamatovat na první přečtení není možné. Ale nevadí. Ke knize se totiž budete rádi vracet. Nejen, že je příjemná po grafické stránce (reálné ilustrace, lesklý papír, příběh prokládaný obrázky – houby jsou na každé stránce, …), ale také je dobře napsaná. Věřím tomu, že v dětech probudí nejen zájem o přírodu, ale také úctu k ní.

Zhoubné houby by ve vaší knihovničce neměly chybět. Mohu vám je vřele doporučit!


Zhoubné houby

Vydalo nakladatelství Portál

Autor: Radomír Socha
Počet stran: 104
Vazba: pevná
ISBN: 978-80-262-0147-2
Vyšlo: 2012

Knihu Zhoubné houby si můžete objednat například zde.

Knihu si můžete prolistovat zde.


Portál byl založen v r. 1990 a dnes patří mezi dvacet největších nakladatelství v ČR. Vydává publikace z těchto oblastí:
Psychologie, pedagogika, sociální práce, média ad.
– Populárně psychologická literatura.
– Příručky pro rodiče, knihy her, knihy o zdravém životním stylu apod.
– Rozhovory se zajímavými osobnostmi.
– Knihy pro děti.
– 4 periodika – Psychologie dnes, Děti a my, Rodina a škola, Informatorium 3 – 8.

Portál pořádá také odborné semináře pro pedagogy (akreditace MŠMT) a kurzy pro rodiče.

Napsal/a: ABA

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Letos jsem se na houby vůbec nedostala, tak snad příští rok. Knížka ale vypadá zajímavě.

  • bamiska

    hezké …..u nás se sbírají jen ty „klasické“ jiných se bojím 😀 ….básnička je pěkná mám takové ráda…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist