Zkraťte dětem čekání na Vánoce

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Adventní čas je pro ty nejmenší plný nečekaných překvapení. Ukrývá se v něm přece tolik tradic a lidových obyčejů, které stojí za objevení. Zapomeňte tedy na pohádky z televize a pojďte dětem zpříjemnit čekání na vytouženého Ježíska…

Pravdou je, že naše děti mohou být, a nejspíš i někdy jsou, zmateny, když na ně v televizi z amerických seriálů útočí Santa Claus a my jim přitom neustále povídáme, že na Štědrý den chodí Ježíšek. Na české Vánoce se tak trochu zapomíná, což je samozřejmě veliká škoda. Skrývají v sobě tolik nádherných zvyků, které by naše děti rozhodně znát měly, jinak se český Ježíšek z jejich mysli za pár let zcela vytratí. V nakladatelství Mladá fronta vyšly dvě publikace zaměřené právě na něj a obyčeje, které svátek jeho narození doprovázejí. Obě jsou určené pro malé děti, ale mnoho cenného si z nich mohou odnést i ty větší.

Titul Ježíšek, jehož autorkou je Hana Skálová, obsahuje celkem jedenáct vánočních kapitol. Děti se seznámí s pojmem adventu a postavami, které se k němu váží. Hlavní roli tu hraje Pražské Jezulátko, za kterým se jezdí dívat lidé i ze zahraničí.  Součástí této knihy jsou i povídky od českých autorů – Ivony Březinové, Miloše Kratochvíla a Daniely Krolupperové, které přímo pro tuto knihu napsali vánočně laděné příběhy pro nejmenší.

Autorka se nevyhnula porovnání tradic o Vánocích v jiných zemích, a tak se děti dozví, jak se slaví tento svátek v nejrůznějších koutech Země, co se tam servíruje na štědrovečerní stůl apod.

Nechybí řada koled a básniček, které svádějí k naučení a následnému přednesu pod slavnostně vyzdobeným stromečkem. Na děti ale také čeká pěkná hromádka zábavných úkolů a návodů, které jim pomohou zkrátit čas čekání.

Čekání na Vánoce s Luckou, Jendou a Martínkem pochází z pera Andrey  Popprové, která pro děti napsala i další tituly, jako jsou Pavoučí prázdniny nebo Jaro je tu!. Na téměř stech stranách na děti čekají pohádky, tvoření, kreslení, vaření a celá řada dalších činností, které se bezprostředně váží k vánočním svátkům. Knihou provází malá holčička Lucka, její kamarádkou je sněhová vločka, kterou si děti mohou z knížky rovněž vystřihnout. A nejen ji. Najdou tady i další vystřihovány, omalovánky a mnoho dalšího, z čehož budou nepochybně nadšené. Mohou si ale také podle návodů upéct jednoduché cukroví, vyrobit ozdoby na stromeček, seznámit se s adventním časem a jeho svátky, pobavit se s komiksy a samozřejmě si zazpívat.

Obě knihy jsou podle mě velice přínosné pro malého českého čtenáře. Především proto, že ho srozumitelnou formou, přiměřenou věku, seznamují s českým svátkem a jeho tradicemi a ukazují, jak mohou být Vánoce nádherné i bez toho, aby bylo dítě obklopeno drahými vánočními ozdobami, koupeným věncem nebo bělovousým starcem v červeném kožíšku mávajícího v supermarketu. Náš Ježíšek a naše tradice by pro nás  měly mít daleko větší hodnotu, než jak je v současnosti prezentována. Co se raději takhle zajít podívat se na vlastní oči na Jezulátko, zajít do lesa, natrhat si jehličnaté větvičky a doma si vyrobit věnec nebo si vytvořit jednoduché, přitom ale úžasné ozdobičky na stromeček?

Zážitky, které dětem z vánočních příprav zůstanou, budou v této formě nezpochybnitelně zajímavější a budou si je dlouho pamatovat…


Ježíšek

Vydalo nakladatelství Mladá fronta

Autorka: Hana Skálová
Počet stran: 104
Formát: 216 × 246 mm
Vazba: vázaná

Knihu Ježíšek si můžete objednat například zde.


Čekání na Vánoce s Luckou, Jendou a Martínkem

Vydalo nakladatelství Mladá fronta

Autorka: Alena Poprová
Počet stran: 120
Formát: 195 × 260 mm
Vazba: vázaná

Knihu Čekání na Vánoce s Luckou, Jendou a Martínkem si můžete objednat například zde.


Divize Knihy vydavatelství Mladá fronta je v současné době nejstarším kontinuálně fungujícím vydavatelem knih v České republice. Na knižním trhu působí od roku 1945.
Věnuje se zejména překladové beletrii, která tvoří asi polovinu knižních titulů, populárně-naučné literatuře, literatuře faktu, a knihám pro děti a mládež.

Vydává však i literaturu z oblasti sci-fi a fantasy, cestopisy a historické romány nebo obrazové publikace encyklopedického charakteru. Na trh ročně uvede kolem 200 nových knih.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist