Žili, byli bratři tři…

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

A režisér Jan Svěrák o nich natočil úspěšnou pohádku, která od premiéry už v kinech nasbírala přes 150.000 diváků. Jelikož byl u realizace přítomen spisovatel Darek Šmíd a fotograf Václav Šlajch, vznikl nejen film, ale i kniha Příběh filmu – Tři bratři, která čtenářům přibližuje přípravy a průběh natáčení této muzikálové pohádky.

Křest se uskutečnil 19. srpna v pražském Paláci knih Luxor, kde návštěvníci velkým potleskem přivítali všechny přítomné, kteří se podíleli na tvorbě KNIHY, a to jak spisovatele Darka Šmída, tak zejména řežiséra FILMU Jana Svěráka a dále představitele hlavních rolí: Šípková Růženka – Kateřina Kosová, Maruška – Sabina Rojková a třetí bratr Matěj – Zdeněk Piškula.

IMG_5264IMG_5287

Přítomni byli i zástupci Barrandovských ateliérů, protože k filmu chystají také výstavu všeho, co při natáčení bylo použito. Těšit se můžeme na 11. září, kdy by měla být slavnostně otevřena. Dále se připravuje i hudební CD s písničkami z filmu. Zvuk se musel míchat znovu, protože původní se nedal použít.

 „Kniha byla tvořena současně s natáčením a s filmováním celovečerní pohádky TRI_BRATRI_webpro děti a dospělé Tři bratři. Jedná se v podstatě o příběh, respektive o příhody, které vznikly při tvorbě filmu a bylo nezbytné na ně správně reagovat, aby film mohl být zdárně dokončen. Darek Šmíd nebyl na každém dnu natáčení, ale materiál vždy přijel nahrát ve správný okamžik, když se něco přihodilo, anebo byl nějaký problém. Mluvil s každým představitelem nějaké role, také mluvil s členy štábu, a s ostatním personálem, který se vyskytoval při natáčení,“
řekl režisér Jan Svěrák při křtu.

Režisér pan Jan Svěrák říkal, jak obsazoval jednotlivé role a jak vybíral herce. Vcítil se do 8 letého chlapce a pro roli mladé Šípkové Růženky vybral mladou herečku Kateřinu Kosovou, do role mladé Marušky vybral Sabinu Rojkovou a do role třetího bratra (myslivce) vybral mladého Zdeňka Piškulu. Všechni herci museli umět zpívat, protože film je spojením 3 minioper.

IMG_5311IMG_5304

Pak mluvila představitelka Šípkové Růženky – Kateřina Kosová: na otázku „Jak se jí ve FILMU hrálo?“ odpověděla, že natáčení filmu bylo příjemné, má z něj pěkné zážitky; a na otázku „Jaké má od známých ohlasy na FILM?“ odpověděla, že ohlasy jsou vesměs kladné, všem se film líbil.

Představitelka Marušky – Sabina Rojková odpovídala na stejné otázky, a to v podstatě shodně jako předchozí herečka – filmování bylo fajn a ohlasy na FILM jsou kladné.

Představitel třetího bratra Matěj – Zdeněk Piškula odpověděl na 1. otázku shodně, že práce s filmovým štábem byla pro něj přínosem, byl spokojený. Na ohlasy na FILM odpověděl, že všichni rodinní příslušníci plakali.

IMG_5292IMG_5309

Jelikož bylo při křtu hojné obecenstvo, přišly na řadu také jejich dotazy:

  1.  natáčela se dánská verze tohoto FILMU? – odpověděl Jan Svěrák, že dánští kolegové nebyli pro tuto nabídku, takže se nic v tomto smyslu nedělalo.
  2. natáčela se německá verze tohoto FILMU? – Jan Svěrák odpověděl stejně, jako na první otázku, pouze slovenští kolegové měli zájem o tento film, ale slovenské děti rozumí česky a český FILM se nemusí dabovat (naopak to neplatí – české děti nerozumí slovenštině).
  3. ještě byla otázka na rozpočet – s penězi to bylo problematické, bylo jich málo, proto třeba vlk nebyl digitální, ale klasická loutka.

Po dotazech byl křest ukončen a pobídl všechny přítomné k přistoupení ke stolku, kde seděli herci, režisér, spisovatel a fotograf z Mladé Fronty k uskutečnění podpisové akce. Každý mohl mít pouze 3 papíry (knihy či plakáty nebo fotky), ale každý se chtěl zejména s mladým hercem fotit, tak jsem si na podpis nějakou tu chvilku počkala.

 IMG_5328IMG_5324

No, a jestli se tak jako já těšíte na písničkové CD, tak mohu prozradit, že slavnostní křest proběhne v Bontonlandu na Václavském náměstí v Praze 10. září 2014 v 17.30 hodin. My doma se nejvíc těšíme na písničku Červené Karkulky: „Protože jsem takhle zbarvená, říkají mi červená…“

Nezapomeňte!

Na VD si můžete o knihu Filmový příběh Tři bratři zasoutěžit!

 

Napsal/a: JanaK

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist