Zakletý zámek mi učaroval

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Pohádky se u nás doma nějakou dobu nečtou, když už tak spíš moderní pohádkové příběhy. Jenže když vám přijde knížka ještě tiskárnou vonící, podepsaná autorkou a ilustrátorkou, neodoláte…

Neodolala jsem ani já

Jak bych taky mohla, když jsem zrod knížky zpovzdálí sledovala už od přelomu roku. Nadšení Aleny Vorlíčkové, autorky knihy, bylo nakažlivé. Nedovedu si představit, že by nějaká knížka mohla vznikat s větší láskou. Sledovat všechny fáze, kterými takové dílo prochází, bylo ohromně vzrušující.

A když jsem viděla připravené ilustrace, bylo mi jasné, že Zakletý zámek nebude jen tak obyčejná sbírka pohádek. Obrázky Petry Řehové snad ani nemůžou nepřitáhnout pozornost. Napsat, že jsou originální a výrazné, mi přijde málo. To se prostě musí vidět…

No nenalákalo by vás to taky?

Čtení dělá divy!

Namísto věnování na vás na prvních stránkách vykoukne toto moto. Zakletý zámek totiž vychází v rámci projektu Pohádky pro společné čtení, který je určený především dětem, které „čtení bolí“.

I proto jsou před každou pohádkou připraveny otázky k zamyšlení, které čtenáře a posluchače na  příběh naladí. Na konci pak čekají další, podle kterých si s dětmi můžete o pohádce popovídat. A aby to nebylo málo, následuje ještě nějaký jednoduchý a zábavný úkol.

Vše je pečlivě zpracováno tak, aby se podpořila tolik diskutovaná čtenářská gramotnost.

Pohádková klasika stojí za přečtení

Když pominu pohádky o Budulínkovi, Červené karkulce a podobné krátké příběhy, řekla bych, že děti dnes znají klasické pohádky jen z televize. Pokud se doma čte, jsou to spíš moderní příběhy, většinou o dětech nebo zvířátkách. Nadpřirozené bytosti jako vodníci, jezinky, čerti a draci z dětských knihovniček mizí, nebo se krčí v koutku v knihách po rodičích, na které v konkurenci knižních novinek nedojde.

U nás to bylo taky tak. Zakletý zámek mě přesvědčil, že je to škoda. Na jeho stránkách totiž ožívají příběhy na motivy slovinských lidových pohádek. V knize jich je celkem 7.

Co na to děti?

No, nemám doma zrovna ideální „testovací vzorek“, holky mají už 10 a 13 let. O to jsem ale byla zvědavější, jak budou na Zakletý zámek reagovat. Než jsem vůbec vyrukovala s návrhem pustit se do společného čtení pohádkové knížky, počítala jsem s nemilosrdným odmítnutím.

Nestalo se tak a moje nabídka padla na úrodnou půdu.

Všechny tři jsme si vlezly do peřin a na střídačku četly jednu pohádku za druhou. Nevynechaly jsme ani otázky na začátku a na konci, plnily jsme úkoly (i když jen ústně, kreslit a psát jsme se do knížky neodvážily).

Užily jsme si spolu prima zábavu a společné čtení předčilo veškerá moje očekávání.

Holky nejvíc ocenily ten společně strávený čas, kterého poslední dobou už moc není, jak mají každá svoje zájmy i školní povinnosti. To je prostě prima bonus celého projektu Pohádky pro společné čtení.

Co na to dospěláci?

Za sebe můžu jednoznačně říct, že Zakletý zámek předčil moje očekávání. A ta nebyla vůbec malá. Jak už jsem zmínila, věděla jsem předem, s jakou láskou a péčí je knížka připravená.

Ilustrace, které si už přes počítač získaly moji pozornost, dostaly na papíře ještě další rozměr.

Na pohádkách jsem ocenila, jaký mají spád. Nenajdete tu rozvláčné popisy, pořád se něco děje. Tím autorka snadno udrží pozornost malých posluchačů i velkých čtenářů.

Zároveň ale nesklouzává do přílišného zjednodušování, takže jazyk knihy je opravdu bohatý a děti si mohou rozšířit slovní zásobu.

A co mě ještě potěšilo je i samotné zpracování knihy. Tím mám na mysli opravdu kvalitní vazbu, díky které knížka zvládne opakované čtení, aniž by z ní vypadávaly listy. Zároveň se dobře drží v ruce a co v dnešní době už považuju za luxus – zůstane otevřená na té stránce, kde ji otevřenou necháte. Nechybí ani všitá textilní záložka.

No prostě pohádka po všech stránkách 😉

Zakletý zámek

Pohádková knížka, určená ke společnému čtení s dětmi od 5 let, je vhodná i pro děti, které “čtení bolí”. Především je ale knihou příběhů na motivy slovinských lidových pohádek, kde nechybí kouzla, odvaha, překvapení a dobrý konec s ponaučením.

Napsala Alena Vorlíčková.

Ilustrovala Petra Řehová.

Pevná vazba, 96 stran.

Knihu si můžete objednat na www.vecizpolicky.cz.

Křest na knižním veletrhu Svět knihy 2017

Knížka Zakletý zámek bude slavnostně pokřtěna na knižním veletrhu Svět knihy Praha 2017 v sobotu 13. května ve 13 hodin v sále Rosteme s knihou na pražském výstavišti. Kmotrou knížky je paní Jana Podskalská ze zámku v Poběžovicích, který byl inspirací pohádky Zakletý zámek.

Zakletý zámek křest

Následovat bude program Čtení dělá divy! Společné čtení, pohádkové úkoly, tvoření s ilustrátorkami, milí a zajímaví hosté, autogramiáda. Městská knihovna Polička bude mít na veletrhu svůj stánek, kde bude Zakletý zámek pro své čtenáře připraven ke čtení a zakoupení.

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist