Vítejte v indiánském světě!

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Také  vaše děti po zazvonění pošťačky s balíčkem netrpělivě čekají u dveří a stojí vám za zády při jeho rozbalování? U nás si je kluci rozdělili na placaté a tlusté. Musím přiznat, že tlusté balíčky mají ve větší oblibě. Vědí už, že v těch placatých jsou knížky. Trochu mi to připomíná vánoční rozbalování dárečků – měkké balíčky do kouta a na řadu přicházejí až po těch tvrdých a objemnějších.

V posledním placatém balíčku na Míšu vykoukla kniha Dědo, ty jsi indián, kterou vydalo nakladatelství Grada. Její autorkou je Lenka Rožnovská a veselými ilustracemi ji celou protkal Jiří Fixl. Právě díky veselému obrázku hned na obálce knihy, kde děda běhá s indiánskou čelenkou, otevřenou pusou k pokřiku a nataženým lukem, se zvědavě podíval i dovnitř.

Na první pohled ho zaujala tím, že je psaná velkými písmeny. Je totiž určená pro první čtení, pro malé čtenáře. Pro ně je přizpůsobená velikost písma, stejně tak jednoduché věty, čtivý a srozumitelný obsah. Míšovi je 11 let, ale i díky tomu, že je dyslektik, vyhledává knihy s vidinou rychlého přečtení. A já jsem vděčná za každou, kterou přečte, i když je třeba věnovaná spíše mladším dětem.

Už podle názvu je vám jasné, kam nás děj zanese – do indiánského světa. Do něj se dostáváme ve chvíli, kdy dědovi na čele přistane vařečka s těstem. V tu chvíli Anička prohlásí „Dědo, ty jsi indián“. Pokud takovouto větu řeknete dědečkovi, co má srdce malého kluka, je o zábavu postaráno a rozvíjí se veselý příběh plný lumpačení, které jen z povzdálí ostražitě sleduje babička. Díky jejich fantazii není problém změnit prádelní šňůru na laso, sprchu v Niagarské vodopády, souseda v nepřátelskou bledou tvář, nebo se snažit získat peří do čelenky z … a to prozrazovat nebudu, na co byste se pak těšili? 🙂

Uvnitř naleznete slova, která spolu ti dva indiáni vymysleli – Velkývařech, Malálžička, nebo třeba takový Koupeluch. Víte, kde ho najdete a k čemu slouží? Já si ho docela dobře dovedu představit u nás doma … Objevují se tu také slova, která nejsou až tak běžná. Jako je například panděro, šmak, šlofíček a další.  Děti jim nemusí rozumět, přesto jsou zasazená do textu tak, aby je pochopily.

Ukázka z knihy:

Ale počkat, dědeček říkal, že šlofíčka dáme, ať vytráví. I kdepak hra, šlofíček bude něco k jídlu. Nejspíš moučník, který babička peče. Musím jít babičce pomoct, ať umím šlofíčka taky upéct. Pomyslela si Anička a běžela za babičkou do kuchyně.

 Ale ta očividně žádný moučník nepekla.
Umývala nádobí.
„Babičko, kdy budeš péct šlofíčka?“ zeptala se Anička.
„Co že budu péct?“ babičce se zdálo, že se přeslechla.
„No šlofíčka, jak o něm říkal dědeček, že si ho dáme po obědě.“
Babička rychle položila talířek, který utírala, a utěrkou si zakryla ústa, aby Anička neviděla, jak se směje.

 Sama jsem knížku přečetla jedním dechem. Sice jsem se potutelně usmívala a nechtěla bych likvidovat následky indiánského řádění, ale velmi jsem záviděla Aničce jejího dědečka a kouzelné chvilky s ním. Mě samotnou přenesla do mého krásného dětství a vzpomínkami za mým dědou… A pokud se do ní začtete, věřím, že se mnou budete souhlasit, pokud jste měli také kouzelného dědu…

Míša se ke čtení vrací bez „remcání “ každý večer před spaním, což je u nás velký úspěch a známka toho, že se mu knížka líbí. Těším se, až Míša knížku dočte a já si ji budu moci vzít do školky a číst ji dětem při usínání.


dedo_ty_jsi_indian_nahled_GradaDědo, ty jsi indián

Vydalo nakladatelství Grada

Autorka: Lenka Rožnovská
Ilustrace: Jiří Fixl

Počet stran: 104
Formát: 17×22 cm
ISBN: 978-80-247-4521-3
Edice: Čtení pro prvňáčky
Vyšlo: 25. 01 .2013

Knížku Dědo, ty jsi indián si můžete objednat například zde.


gradaKnihy s logem GRADAvycházejí v České republice již od roku 1991.V její produkci jsou tituly s právní tématikou, knihy ekonomické, tituly z oblasti financí a účetnictví, manažerské tituly, psychologické, zdravotnické, knihy s počítačovou tematikou, o architektuře a stavebnictví, knihy technické z nejrůznějších oborů a profesí.

Tuto pestrou škálu doplňuje i naučně odborná literatura, která nabízí řadu publikací s velkým záběrem pro denní praktický život.

Napsal/a: Bamiska

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • Tahle knížka se mi líbí, myslím, že i dětem se bude líbit.

 • Podle ukázky se mi knížka líbí a mohla by i Danymu. Indiánský svět je pro něj zatím neznámý, takže třeba indiánská jména pro něj budou novinkou. Už se těším na vtipný příběh i Danyho otázky 🙂

 • mura

  Kniha vypadá pěkně.Díky za info.

 • nica1

  Tak u nás je to podobné.Holky taky rádi vidí pošťáka a u Nikči jasně vyhrává kniha kterou přinese pošťák před tou kterou donesu domu já.
  Knižka Dědo,ty jsi indián vypydá dobře díky

 • Bami, knížka vypadá opravdu zajímavě ,to by se natynu mohlo líbit .

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist