Verše Radka Malého voní dálkami, touhou i poznáním

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Musím přiznat, že mě dost mrzí, že žánr poezie, v dětské literatuře, patří k těm opomíjeným. Myslím, že je to velká škoda, protože děti milují básničky. A ty, jež pochází z pera jednoho z našich nejvýznamnějších básníků, je zcela určitě potěší…

Radek Malý není ve světě dětské literatury neznámou osobností. Před dvěma lety obdržel prestižní cenu Magnesia Litera v kategorii kniha pro děti a mládež za svou sbírku Listonoš vítr. Možná jej znáte prostřednictvím titulu Kamarádi z abecedy, ve které pro zvídavé děti připravil krátké básničky ke každému písmenku abecedy. My od něj máme Slabikář od Prodosu, kam přispěl právě svými básničkami.

nakladatelství Albatros vyšla teprve nedávno jeho sbírka nádherných veršů s názvem Moře slané vody. I když má v anotaci uvedeno, že je určena pro všechny milovníky moře a dobrodružství, věřím, že potěší malé i velké posluchače, kteří se prostě touží oddat emocím. Ty totiž Radek Malý do svých vyvedených veršů zanesl natolik báječně, že když si je budete číst, probudí se ve vás zvědavost. A v malých čtenářích nepochybně i touha po poznání a samozřejmě po dobrodružství. Ostatně, jak autor sám uvádí, verše jej napadly při procházkách po plážích Baltského a Severního moře…

„Verše pro Moře slané vody mě napadaly hlavně během procházek po plážích Baltského a Severního moře. A hned tři básničky vznikly během divoké plavby z Brém na ostrov Helgoland. Chtěl jsem, aby se to houpání, ale taky hořkoslaná chuť moře a poklid jeho nekonečných obzorů s blikajícími majáky dostaly do slov a obrázků. Aby každý čtenář mohl uslyšet tu velkou vodu šplouchat v sobě.“

A musím říci, že skutečně celá tahle docela útlá knížečka dýchá slanou vodou oceánu. Verše jsou more_slane_vody_ukazka2určeny pro děti již od pěti let, takže se nemusíte bát, že by jim děti nerozuměly, nebo je dokonce nebavily.
Já si je četla se šestiletým klukem a tříletou holčičkou a nutno přiznat, že od prvního prolistování se tahle knížka stala nedílnou součástí jejich knihovničky. Velmi rádi si ji jednak sami prohlížejí a také chtějí, abychom si z ní dost často četli.

Co se týká toho prohlížení, tak musím vyzdvihnout velmi působivé ilustrace Pavla Čecha. Jeho obrázky sice nehýří všemožnými slaďoučkými barvami, dávají ale veršům ten skutečný nádech moře a dětem přibližují, někdy i vesele a s humorem, krásy i tajemství slané vody. Ta je pro náš národ obecně vzdálená, přesto po ní určitě nejeden z nás někdy zatoužil. Slyšet hřmot vln tříštících se o skaliska, cítit tu nezapomenutelnou vůni a nechat se oddávat snění o poznání. Tak přesně takové jsou i verše, které v knize s dětmi najdete.

Námořníci, mořští vlci,
nebo třeba ještě kluci,
mají život těžký.
Všude musí pěšky!

Za celý den na lodi,
to se něco nachodí!

 

Cestou z Antverp do Hamburku
do spižírny pro okurku,
z Lisabonu do Marseille
do strojovny pro olej.

V naložení dobrém
doplují až do Brém.

Navíc tyto básně jsou naprosto skvělým pomocníkem u dětí, při poznávání okolního světa. Když se do more_slane_vody_ukazka1nich začtete, najednou zjistíte, že máte potřebu jim něco vysvětlit. Třeba najít nějakou zapomenutou encyklopedii o mořích a oceánech a ukázat jim zvířata, která v nich žijí, povídat si o majácích, které ukazují lodím cestu. Nebo se zasnít do záhady mořských víl. A třeba se stát i piráty. Nebo alespoň námořníky.

A tady bych chtěla uvést příklad, jak jsou verše Radka Malého působivé i pro mrňata.
Tříleté dceři naprosto učarovala báseň Námořnická halekací hospodská. Určitě doporučuju využít hlas a snažit se zazpívat, protože tahle básnička je k tomu jako dělaná (je trochu delší, tak aspoň malá ochutnávka):

Každej chová ve vaně
zvíře malinký,
mrože nebo vorvaně
a dvě sardinky

 Jóhóhó,
a dvě sardinky.

Johohó, johohó,
co je komu do toho,
johohó, johohó,
vlna jako dům.

Johohó, johohó,
my jsme tady od toho,
johohó, johohó,
nalej další rum!

 

(No řekněte, nepřipadáte si jako Piráti?:-))

Básně jsou také jakýmsi příběhem. Zvláště tedy, pokud se zaměřím na druhou část sbírky, nazvanou „Co šuměla mušle“. Je to příběh moře, o jeho kráse i síle. Je to také příběh touhy a vyznání lásky ke snům. Je to jakýsi příběh života. A je naprosto úžasné si s dětmi sednout, rozsvítit navečer jen malou lampičku a začít číst. Povídání vyplyne samo o sobě a vy budete chtít poznávat dál a dál. Stejně jako vaše děti.
První část s titulem „Co přišlo lahvovou poštou“ je pak veselou částí, která je tvořena neotřelými, hlavně veselými básničkami, ale děti tu najdou třeba i hádanku:-)Ty pobaví, rozesmějí a možná si některé budou chtít děti i zapamatovat…

Sbírka Moře slané vody je nádherným titulem, který nabízí malým i větším čtenářům něco nového, originálního, působivého. A byla bych za sebe moc ráda, kdyby se třeba právě tato knížka uznávaného autora stala jednou z vyhledávaných mezi dětmi. Určitě by si to zasloužila!


more_slane_vody_titulkaMoře slané vody

Vydalo nakladatelství Albatros

Autor: Radek Malý
Počet stran: 40
Formát: 215×215 mm
Vazba: vázaná s laminovaným potahem

Knížku si můžete objednat třeba tady.
Nezapomeňte si prohlédnout ukázky!


albatros_logoNakladatelství Albatros je nejstarší české nakladatelství, které se od svého vzniku specializuje na vydávání literatury pro děti a mládež (bylo založeno v roce 1949; do roku 1969 působilo pod původním názvem Státní nakladatelství dětské knihy). Dnes je součástí moderní mediální společnosti Albatros Media a. s.

Za dobu své existence vydalo přes 10 tisíc titulů. V současné době je to cca 130 knížek ročně a soustředí se na kvalitní původní i překladovou literaturu především pro děti od 2 do 12 let. Albatros je dlouhodobým exkluzivním vydavatelem knížek Astrid Lindgrenové a příběhů Harryho Pottera J. K. Rowlingové pro území České republiky.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Ježeček

    Chci poděkovat, za dnešní překvápko, kdy mi pošta doručila výhru – tuto knihu. Prolistovala jsem j, přečetla pár prvních básniček, ale… Je divná. Moc se to nerýmuje, řádky ani moc souvislost nedávají, takže pro děti určitě ne. Moc tomu nerozumím ani já, co by dospělá. *

  • Moc pěkná knížka, bohužel u dětí by asi neuspěla a to je fakt škoda. 🙁

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist