Včelka Mája a její dobrodružství

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Včelku Máju zná z televizní obrazovky téměř každý. Můžeme však totéž tvrdit o knižní předloze oblíbeného seriálu? Troufám si tvrdit, že nikoli. Nikdy však není pozdě neznalost napravit. Právě vydaná kniha Včelka Mája a její dobrodružství opravdu stojí za přečtení.

V únoru letošního roku vyšel v nakladatelství Grada převyprávěný příběh včelky Máji. Na přebalu knihy je ztvárněna žlutočerná hrdinka, která pravda nezaujme tolik jako postavička ze seriálu. Nenechte se však odradit pro diváka seriálu netradičními ilustracemi Vereny Körting. Pro znalce seriálu se mohou zdát být ilustrace poněkud obyčejné. Celkový dojem z knížky však nesnižují. Vhodně doplňují jednotlivé kapitoly a nejen mladším čtenářům umožňují prohlédnout si hrdiny daných stránek opakovaně tak, jak si mnohý hmyz v přírodě neprohlédnete, neb se většinou před pozorovatelem skryje.

Po stránce jazykové upravila dílo Waldemara Bonselse Frauke Nahrgang. Autorka, která již několik let působící jako učitelka ve škole, příběh včelky Máji poupravila tak, aby byl přijatelný pro současné čtenáře. Dle doslovu odstranila jazykové i obsahové prvky, které by pro dnešní děti byly nepochopitelné. Sama nedokážu posoudit, o jak výrazné změny se jednalo, neboť jsem originál neměla možnost číst. Toto zpracování hodnotím jako velmi čtivé.

vcelka_maja1vcelka_maja2

V jednotlivých nepříliš dlouhých kapitolách se nejprve seznámíme s hlavní hrdinkou Májou a následně po jejím útěku z úlu s mnoha dalšími živočichy. Učitelka Kasandra, zlatohlávek Pepa, kůrovec Fridolín, chrobák Ctirad – to je jen zlomek hrdinů, se kterými se Mája potká na svém putování. S kým se však rozhodně čtenář nesetká, je seriálový Vilík.

Mája se svými charakteristickými rysy podobá dětem. Je zvídavá, ne vždy poslechne radu starších. Její útěk z úlu za dobrodružstvím ji donutí umět rozeznat zlé a dobré, naučí ji muset řešit vzniklé situace sama. Zažívá dobrodružství, získává informace a zkušenosti.

Poslední kapitoly se věnují setkání se sršni. Mája se stane jejich zajatcem a následně se stane velikou hrdinkou. Proč a za jakých okolností se dozvíte v knížce, kterou všem čtenářům bez rozdílu věku doporučuji. Sama jsem k tomuto dílu byla nejprve trochu skeptická, trochu jsem se bála, čeho se dočkám. Bála jsem se toho, že to bude opakování děje, kterým jsem viděla několikrát na obrazovce televize. S každým dalším přečteným listem jsem však měla lepší a lepší pocit. Kapitolky jsou krátké, vhodné pro začínající čtenáře, oceňuji i větší velikost písma.

I přes to, že mi pro začínající čtenáře připadají vhodnější knihy od českých autorů, neboť zde jazyk bývá často přirozenější než u překladů, doporučila bych toto dílo na seznam doporučené literatury, ze které si děti píšou následně čtenářské deníky. Příběh napsaný před více jak 100 lety Waldemarem Bonselsem je v této převyprávěné verzi stále aktuální, poutavý. Do jisté míry může být skromným atlasem obyvatel louky. Ráda se k této knize vrátím i se synem, kterému se velice líbila.


vcelka_maja_nahledVčelka Mája

Vydalo nakladatelství Grada

Autor: Bonsels Waldemar, Nahrgang Frauke

Počet stran: 96
Formát: 17×24 cm
ISBN: 978-80-247-4656-2
Vyšlo: 08.02.2013
Cena: 199 Kč

Knihu Včelka Mája si můžete objednat například zde.

Prolistujte si ukázkovou kapitolu.


gradaKnihy s logem GRADAvycházejí v České republice již od roku 1991.V její produkci jsou tituly s právní tématikou, knihy ekonomické, tituly z oblasti financí a účetnictví, manažerské tituly, psychologické, zdravotnické, knihy s počítačovou tematikou, o architektuře a stavebnictví, knihy technické z nejrůznějších oborů a profesí.

Tuto pestrou škálu doplňuje i naučně odborná literatura, která nabízí řadu publikací s velkým záběrem pro denní praktický život.

Napsal/a: Bohumila Hanáková

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Jindriska8
    Jindriska8

    Knížka pro malé děti vypadá zajímavě.

  • Pěkné ilustrace. Včelka Maja u mých děti neměla úspěch, škoda. Jinak knížka vypadá pěkně.

  • mura

    Totu knihu vřele doporučuji,jsou v ní pěkné příběhy a knížka je pěkná.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist