Už jste někdy zašli do pohádkového domu?

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Pohádkářů ubývá, tak je nepřehlédněte. Jeden právě postává právě před pohádkovým domem s neonovým nápisem Z pohádky do pohádky.

Bylo, ale možná ani nebylo. Ale předpokládejme, že bylo… Tahle knížka taky nebyla – a najednou tu je.

A s ní se vynořila první otázka: Už jste si někdy zašli do pohádkového domu?

tri_princezna_a_neonek_ukazka1

Že nevíte, kde byste ho našli? Takových domů je dost, v Praze i Nepraze, ve Smečkách i Nesmečkách, v Radotíně i Neradotíně, v Děčíně i Neděčíně, jenom se musíte pozorně rozhlížet, abyste je objevili. Ten pohádkář, který právě postává před domem, o kterém se za chviličku dozvíte víc, zná domy, ve kterých byste našli čarodějnici Bukukururunu nebo kocoura Vavřince s jeho kamarády – psí holčičkou Otylkou, prasátkem Mojmírem a kozlem Spytihněvem, nebo pohádkového detektiva Břetislava Hostivíta, meluzínku Minku, dívku z Černé věže, kde byste mohli odkrýt tajemství oranžové kočky anebo dokončovat pohádku o hodném citrónkovi. Ty všechny objevil v domech, které už poznal, ale propátrává stále další.

Jsou domy, ve kterých sídlí malý princ, Alenka z říše divů, Edudant a Francimor nebo Kubula a Kuba Kubikula. Těch domů si pohádkář váží, ale nepátrá v nich, protože hledá něco, co ještě nikdo před ním.

tri_princezna_a_neonek_ukazka2

Právě proto teď stojí před domem v Troji (a nikoli v Netroji), který se nepodobá žádnému jinému stavení v širokém a dalekém okolí. Postavili jej před hodně dávnými lety rovnou u dětského hřiště a nepříliš daleko odtud je i zoologická zahrada. Ten dům má stěny jako z cukrkandlu, schody jako z poskládaných žvýkaček, okna jako z mléčné čokolády a střechu jako z pralinek. Nebo jsou to opravdické pralinky? To ještě pohádkář neví.

Na průčelí záhadného stavení září neonový nápis:
Z pohádky do pohádky

tri_princezna_a_neonek_titulkaAle co je možná nejdůležitější, hned vedle nápisu může každý vidět neonovou postavičku skřítka Abuližníka, která svítí někdy červeně, jindy modře a ještě jindy oranžově.

Ukázka je z knihy Tři princezny a neonek, kterou v edici Pohádkové čtení vydalo nakladatelství Grada.

Díky této knížce se seznamíte s dokonalou princeznou Vilemínkou, se sličnou princeznou Purpurou a s odvážnou princeznou Uršulou. Snad potkáte také panenku Breburdu s pomněnkovýma očima, která hledá svoji nejkrásnější holčičku Moniku.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist