S kým si děti užijí hodně legrace?

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Pokud bych měla myslet na nějakou pohádkovou postavičku, pak by to byl, alespoň podle mě, Krteček…

Nevím, jak vaše děti, ale ty moje tohoto černého neposedu milují. Nejenže s ním mají zásobu DVD, ale nechybí ani knížky v domácí knihovničce. Mně se na této postavě líbí, že nevypráví jen tak nijaké příběhy, ale v kontextu děti i něco učí. Samozřejmě, jedná se o jednoduché příběhy, takže to poučení nebude také nijak složité, ale nějaké tam prostě je.

Když v nakladatelství Fragment vyšla celá série titulů v edici Hurá do školy s Krtkem, musím přiznat, že jsem neváhala. Byla jsem zvědavá, co se ještě dá vymyslet, protože všemožných omalovánek a vystřihovánek je všude dost…

Hodiny, ty nikdy nenudí…

krtek_a_hodiny_titulkaNěkteré děti umí hodiny již před nástupem do školy. Právě takovým zvídavým předškoláčkům je určena první publikace Krtek a hodiny. Možná jste již podobné zpracování viděli s jinou postavičkou (bez reklamy – my máme i prasátko Peppu:-).

Krtkovo pojetí je hodně podobné, ale říkám si, proč ne. Každé dítko má rádo jinou postavičku a klučina si asi Peppu chtít pořídit nebude. Krtek je vlastně takový neutrál. Pro kluky a holky.

Titul je zpracován do leporela velikosti přibližně A4. To, že jsou stránky, kterých tedy není příliš mnoho, vyrobené z tvrdého papíru považuji za přednost, protože takové učení hodin stojí dost času. Samozřejmě je celá kniha barevná, se spoustou obrázků Zdeňka Milera. Součástí jsou malé kulaté hodiny s plastovými ručičkami, samozřejmě otočnými.

Na každé stránce je vyobrazen Krteček v nějaké činnosti, jež klasicky odpovídá i tomu, co v tu danou dobu dělají i děti. Například, že v sedm hodin vstává, čistí si zoubky a češe se, nebo že v poledne obědvá. Vždy se jedná o průvodní text, jakýsi krátký příběh.

krtek_a_hodiny1krtek_a_hodiny2

Jsou zachyceny pouze „celé hodiny“, nenajdete tady další rozdělení. Je to tím, že publikace je určena pro malé děti od čtyř let. Pokud byste ale chtěli svého předškoláka naučit více, co se týká minut atd., pak není problém, protože, jak jsem se zmínila, hodiny jsou otáčecí. Jen už nemáte k dispozici text, ale musíte si vystačit s vlastním vysvětlením. Tahle knížka zkrátka pomůže dětem v té základní orientaci časomíry.

Číslice – základní orientace

krtek_zabavne_cislice_titulkaAť děti chtějí nebo ne, naučit čísla se musí. A před nástupem do školy, aspoň podle mých zkušeností, by čísla do desítky znát měly.

Zábavnou formou by jim mohl pomoci další Krtkův pomocník: Krtek – zábavné číslice.

Opět bylo využito zpracování do leporela s tvrdým papírem. Zvláště u této knížečky je to více než vhodné, protože nejde jen o prohlížecí titul. Děti můžou s Krtkem aktivně pracovat. Každé číslo si můžou libovolně psát a zase mazat. K dispozici jim je přiložená fixa.
Každá dvoustrana se věnuje jedné číslici. Na ní najdou děti předepsané číslo a to včetně vedení tužky při psaní. Nejdříve si mohou zkoušet obtahovat, pak i samostatně psát. Ke smazání stačí vlhký hadřík (my využíváme vlhčené ubrousky). A pro zábavu si můžou do volného pole nakreslit obrázek – samozřejmě zase opakovaně, zrovna takový, jaký chtějí.

krtek_cisla1

Když pak zvládnou jednotlivá čísla, na závěr je jim k dispozici několik stran, kde si své znalosti prověří. Například seřazování čísel jak jsou za sebou a vyzkoušet si mohou i jednoduché počítání pomocí obrázků. Pochopí třeba, co to znamená, když by paní učitelka ve škole řekla slovo „příklad“.

A teď zábava!

krtek_kreativni_blok_titulkaJak jinak, s Krtkem se přece musí taky hrát. A aby to nebylo nějaké bezduché tvoření, děti si mohou s pomocí titulu Krtek – kreativní blok, třeba vyzdobit svůj pokojíček nebo zahrát pexeso.

Tak samozřejmě tahle knížečka ty moje dětičky nadchla nejvíce:-). Hned vymýšlely, co kam vytvoří, nalepí atd.

Mně se líbí, že mají k dispozici již předpřipravené výtvory. Jejich úkolem je vytrhat je z bloku a zpracovat. Takže si můžou vyrobit třeba girlandu na ozdobení pokojíčku nebo naprosto super brčka na pití. Třeba zrovinka tady stačí jen brčko, vytrhnout obrázek, brčko provléknout do připravených dírek a je to. A očekává-li dítko návštěvu kamarádů, pak jsou ideální kartičky se jmény, které se dají jednoduše složit.
Líbí se mi tady i použití tvrdšího papíru – nejde sice o tak tvrdý, jako je třeba u leporela, ale zatím se zdá dost „trvanlivý“:-).

Všechny tři knížky jsou skutečně moc pěkné a myslím, že kupříkladu celá sada z této edice může být rovněž velmi vhodným dárkem pro nějakého kluka, holku, vnoučata…

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

 • aladin10

  I u nás je oblíbený krteček.

 • ledoo

  Krteček byl nejoblíbenější postavičkou, dnes ho převálcovaly pohádky s písničkama.

 • Krteček nikdy nezklame 🙂

 • mura

  Krteček u nás vítězí na 1 místě,ten nikdy nezklame.

 • Ježeček

  Bami, máš pravdu, Krteček nemůže zklamat. U nás je dost oblíbený, denně musí být pohádka, ať v tv nebo čtená 🙂 *

 • bamiska

  díky, já si totiž nemohla vybavit tu spojitost a mívám takové ty stavy tohle jsem už zažila, to je mi povědomé…takže aspoň v tomhle případě jsem naprosto normální…

 • Petra Vymětalová

  Bami, o knížkách jsi tu už opravdu četla, ale to bylo jen klasické představení novinek, na které pak navázala ještě soutěž. Teď tu máš i konkrétní dojmy od Ivety 😉

 • bamiska

  krteček nezklame…a mám pocit že jsem se dostala do časové smyčky – nemohla jsem to tu už číst na tyhle dvě knihy? 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist