Recenze: Záplaťák Duch Groteskinu

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Záplaťák, úplně první výtvorek šíleného profesora Erasma, je zase zpátky a s ním i jeho nejlepším kamarádi Stvůra a holčičí kamarádka Arabela. Která se nebojí vůbec ničeho. Teda, skoro ničeho…

Nakladatelství Albatros vydalo pro děti v pořadí již třetí díl knížky s názvem Záplaťák, Duch Groteskinu, a autorem je Guy Bass. Ilustrace namaloval Pete Williamson. Recenzi na první a druhý díl si můžete přečíst zde a zde.

Šílený profesor Erasmus vůbec netuší, co svými experimenty probouzí k životu. Sotva stvoří jednu stvůru, užduch_Groteskinu_titulka začíná vyrábět druhou. Co se s nim děje pak, to už neřeší.

Na hradě Groteskin straší. Záplaťákovi se zjevuje duch strašného a zlého Chrupáka Kostižrava, který po něm chce vrátit to, co je jeho. Bohužel ho nevidí nikdo jiný než Záplaťák. Chrupák přesvedčí malého Záplaťáčka o tom, že vlastně není profesorův první výtvor a ukáže mu Iva ještě menší příšeru než je sám Záplaťák.

Pak se začnou dít neuvěřitelné věci a celý Drbákov se ocitá v nebezpečí. Chrupák Kostižrav se totiž chce pomstít všem jeho obyvatelům.

Jak si tentokrát poradí tři přátelé? Dokáži zachránit Záplaťáka, který se ocitl v Chrupákově moci a k tomu celou vesnici, nebo je to tentokrát pro všechny opravdu velké sousto?

Kniha Záplaťák, Duch Groteskinu, je určena dětem od 8 let. Už po třetí se můžete vydat na strašidelné dobrodružství se Záplaťákem a jeko přáteli. Stejně jako v předchozích dílech, i tady si Záplaťák moc přeje, aby si na něho profesor vzpomněl. Místo toho zjišťuje, že vlastně ani není prvním výtvorem a ještě k tomu má v sobě zlovolné srdce. Na Záplaťáka je toho opravdu moc a myslí si, že už nemá pro co skoro žít. Díky tomu ho ovládne Chrupák Kostižrav a Drbákov čekají zlé časy. Kamarádi společně s Ivem, musejí zachránit celou vesnici a pomoci Záplaťákovi najít sám sebe.

Ukázka:

Tu noc, kdy Chrupák Kostižrav došel včasné smrti, zářil nad Drbákovem úplněk. Místní lidé utvořili kolem mrtvoly kruh a pořád ještě nedokázali uvěřit, co se vlastně stalo.

„Opravdu… opravdu je po něm?“duch_Groteskinu_ukazka
„Těžko říct.“
„Nehejbe se… Šťouchněte do něj, ať máme jistotu.“
„Šťouchněte si do něj sám.“
„Já? Ani náhodou! Já… já nemám šťouchátko.“
„Tak si pučte moje.“
„Když máte šťouchátko, tak proč ho nešťouchnete sám?“
„Já šťouchal celej den a všude možně! Mám už šťouchací ruku hrozně unavenou!“
„Nikdo nikoho šťouchat nebude,“ zasyčel zvláštní hlas. Lidi z městečka se otočili, dovnitř kruhu proklouzl jako had hubený čahoun v dlouhém bílém plášti a stanul nad mrtvolou Chrupáka Kostižrava.

„Máme přece dohodu,“ prohlásil ten čahoun. „Kostižrav teď díky mému neskonale smrtícímu jedu přestane obtěžovat Drbákov – a já si přišel vzít, co mi patří.“

Lidé z městečka nervózně popošli od mrtvoly, načež si drbákovský starosta narovnal kravatu a předstoupil.

„Ale – ale jistě, vážený pane. Je váš,“ prohlásil.
„Ale co s ním chcete dělat?“

Design knížky je stejný jako u předchozích dílů. Tentokrát je úvodní stránka černé barvy s výrazným modrým názvem, který po přejetí prsty mírně jako by vystupuje a obrázek Záplaťáka. Ve stejném duchu je také celá knížka. Bílé stránky jsou lemované černým okrajem. Obrázky jsou černobílé. Publikace má 24 kapitol a 207 stránek.

Dá se říct, že v knížce najdete jisté ponaučení o tom, že na přátelé se můžete spolehnout, můžete jim věřit a svěřit jim i ta největší tajemství.

Synovi se knížka moc líbí a čte si ji sám. S určitými frázemi má sice trochu problém, ale zatím to zvládá dobře. Čtení je určené pro pokročilé čtenáře, těm menším můžete číst sami. I přes strašidelný děj plný příšer si děti Záplaťáka oblíbí a budou se těšit na jeho dobrodružství.


 VD doporučují

zaplatakpiratovo_oko

Strašidelné i veselé, vtipné i dojemné čtení s dobrým koncem pro mladší školáky.

Napsal/a: Nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist