Recenze: Velká kniha lidových písniček a říkadel

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Děti milují všelijaké básničky, říkanky a písničky. A pokud se k tomu přidají nádherné ilustrace Josefa Lady, pak vznikne jedinečná knížka, která by se měla ocitnout v knihovničce těch nejmenších…

Kresby Josefa Lady si získaly srdce jak těch nejmenších, tak samozřejmě i nás, věkem odrostlejších. K dětským říkankám neodmyslitelně patří. Nakladatelství Fragment vychází svým čtenářům vstříc a nedávno vydalo krásnou publikaci čítající téměř tři sta stran s názvem Velká kniha lidových písniček a říkanek – Josef Lada.

Je nabitá nádhernými básničkami, říkankami i písničkami. Většinu z nich jistě budete znát. Některé uslyšíte možná poprvé. Ať tak či tak, svou jednoduchostí, v níž se skrývá neutuchající láska k přírodě i lidem, vás a i vaše děti prostě dostanou…

Jedna, dvě, tři, čtyři, pět

Jedna, dvě, tři, čtyři, pět,
cos to, Janku, cos to sněd?

Brambory pečený,
byly málo maštěný.

Kniha obsahuje jak básničky a říkanky, tak i písničky – a to včetně textu i notových zápisů. Ovládáte-li čtení not, pak pro vás nebude problém si písničky zahrát na nějaký hudební nástroj. A pokud zrovna žádný nevlastníte, tak to také vůbec nevadí. Písničky si prostě zazpívejte jen tak:-)

Hýbáme jazýčkem, aneb jazykolamy pro všechny

Nevím jak vy, ale mě se jazykolamy velice líbí. Neříkám ale, že jsou všechny tak jednoduché. Procvičit si pusu ale na škodu není nikdy a u dětí se cvičení s řečí navíc setkává s úspěchem.

Šel pštros s pštrosicí
a čtyřmi pštrosáčaty
pštrosí ulicí.

Jazykolamy pak doplňují pořekadla a přísloví. Pokud tedy chceme seznámit děti například s nějakými svátky a jejich tradicí, ročním obdobím či tématy v obecné rovině, pak jsou právě přísloví tím pravým. Ostatně, děti je nepochybně někdy zaslechnou, tak proč nevysvětlit zrovna teď – navíc s krásnými obrázky, které dětem napomohou v pochopení.

lada2

Ilustrace vévodí

Jak jsem zmínila, knížka je doplněna ilustracemi Josefa Lady. Ty jsou zde skutečně zastoupeny v hojné míře. Vždy alespoň jednu najdete na každé stránce. Obrázky se vždy vztahují k tématu, které je zrovna rozebíráno. Věřím, že většinu z nich budete znát třeba z vánočních pohlednic, či jiných knížek. Kresby Josefa Lady ale nestárnou a udělají nepochybně radost i vašim dětem.

lada_titulkaAbyste se v knížce lépe vyznali, v závěru najdete abecední seznam všech básniček, písniček i říkadel. Navíc nechybí řazení podle ročních období, což považuji za skvělé. Často totiž s dětmi hledám básničku nebo písničku právě nějak konkrétně zaměřenou a moc mě nebaví listovat a listovat a hledat. Toto řazení se mi tedy jeví jako velice přehledné.

Velká kniha lidových písniček a říkadel a je nádherně zpracovanou publikací, která by měla mít své čestné místo v každé knihovničce. Určitě ji velmi ráda doporučím i třeba jako krásný dárek pod stromeček, či k jakékoliv jiné příležitosti, kdy hledáte pro děti zajímavou knihu, která potěší.

 

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist