Recenze: Šimonovy pracovní listy

Pokud máte doma předškoláka, jistě znáte Šimonovy pracovní listy. Vydává je nakladatelství Portál. Jako poslední vyšly Šimonovy pracovní listy 24 – Do přírody za zvířátky. Autorkou je Kateřina Konvalinová, ilustrace doplnila Edita Plicková.

Šimonovy pracovní listy jsou určeny dětem od 3 let až po žáky prvních tříd. Jejich cílem je pomoci dětem osvojit si základní vědomosti a dovednosti. Na dítě zde čeká spousta úkolů ke splnění a stává se tak vlastně spoluautorem knihy. Je zde spousta předloh ke kopírování, jsou tedy vhodné i do mateřských škol apod. Každý pracovní list je doplněn pokyny pro rodiče či učitele.

V minulosti již vyšly také Šimonovy pracovní listy se zaměřením na celkový rozvoj, grafomotoriku, rozvoj sluchového vnímání, rozvoj obratnosti mluvidel a nácvik dýchání, logopedická cvičení apod.

Šimonovy pracovní listy 24 – Do přírody za zvířátky seznamují děti s nejrůznějšími zvířátky. Za pomocí básniček, úkolů a omalovánek se děti dozvědí, co je pro zvířátko typické. Ve dvaceti kapitolách se tak děti seznámí např. s veverkou, ježkem, pejskem, housenkou, šnečkem, žábou a dalšími.

Nejprve se děti o zvířátku něco dozví prostřednictvím písničky. Dovolím si malou ukázku – písnička o žížale. Zpívá se na melodii Prší, prší, jen se leje:

„Prší, prší, jen se leje,

žížala si v půdě reje.

Chodbičkami kypří zem,

aby vzduch pak mohl sem.

 

Tělíčko má jako nitka,

radost z ní má každá kytka.

Na sluníčku nechce být,

ve tmě, v půdě chce si žít.“

Poté následuje několik důležitých informací a pak už úkoly. Třeba právě u žížaly mají děti domalovat na záhonek květiny, pomoci žížale najít cestu ke květině. Poté následuje několik „pokusů“. Třeba dát si do skleničky hlínu a světlý písek a na horní vrstvu položit žížaly. Pak už jen sledujete, jak žížaly vytváří chodbičky.

Předlohy doporučuji zkopírovat, protože někdy děti mají za úkol třeba i stříhat. Například u pejska. Na obrázku jsou čtyři psí boudy a v každé bydlí pejsek. Na boudě je číslo. Dole jsou namalované kosti, které má dítě vystřihnout a ke každé boudě jich nalepit právě tolik, kolik značí číslo na boudě.

V jiné kapitole, například pavouk a čáp, si dítě zase procvičí grafomotoriku.

Šimonovy pracovní listy doporučujeme všem dětem, které se rády učí a dozvídají něco nového. Zároveň také rodičům, kteří rádi tráví čas se svými dětmi také hrou a poznáváním něčeho nového.

Šimonovy pracovní listy vydává nakladatelství Portál. Zakoupit si je můžete zde.