Recenze: Překlep a Škraloup

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Do ruky se nám tentokrát dostala kniha s názvem Překlep a Škraloup, kterou vydalo nakladatelství Albatros. Kniha má hned dva autory – Tomáše Končinského a Barboru Klárovou. Ilustracemi ji obohatil Daniel Špaček.  Kniha je zařazena mezi pohádkové knihy, obrázkové knihy a humor. Se vším tímto zařazením musím jen souhlasit. Kniha nás ve svém příběhu zavede do pohádky, je plná obrázků a i se u ní zasmějeme.

Když jsme rozbalili obálku s knihou, byli jsme ohromeni jejím velkým formátem, který známe spíš u encyklopedií, než u pohádkových knih.  Pak jsme zkoumali, otáčeli a hledali, kde kniha vlastně začíná, jak je správně orientovaná na výšku. A také nás zaujala páska přes tvrdé desky přebalu.

Tuto pásku má čtenář přetrhnout a slavnostně tak odstartovat stárnutí knížky. Dětem se do toho ale nechtělo, prý se jim to tam takto líbí a tak náš výtisk zatím „nestárne“.

 

A právě stárnutí věcí (nejen knih) je hlavním tématem knihy. Všechny věci stárnou. Některé stářím získají na hodnotě, jiné ji zase naopak ztrácí. To se ale nelíbí hlavnímu hrdinovi knihy, drobnému skřítkovi jménem Překlep.

Překlep se učí být specialistou ve svém oboru. Uhádnete jakém? Ano, překlepy v knihách jsou právě jeho dílem.

Ukázka:

Když například v novinách chtějí napsat: PREZIDENT POKÁRAL UČITELE. Tak na to vlítnu já a hned z toho je: PREZIDENT POKAKAL UČITELE.

Nebo třeba když se v nějaké knížce píše: ZA ZABITÍ DRAKA DOSTAL PŮL KRÁLOVSTVÍ. Tak po mé drobné úpravičce se můžete dočíst: ZA ZABITÍ DRAKA DOSTAL VŮL KRÁLOVSTVÍ.

Překlep má ze svých kousků radost, u lidí to ale neplatí. Ti jeho kousky neocení. A tak když změní nápis na dortu – místo MARKÉTKA je tam MAKÉTRKA a lidé jsou rozčílení a Markétka se rozpláče, nechápe, co se děje. A proč jsou všichni nadšení z úplně nového medvídka, zářivě barevného a neděravého trička nebo tabletu s nepoškrábaným dispejem, vůbec tomu nerozumí.

Když se Markétce podaří tablet upustit a displej rozbít, má radost, jak krásná pavučinka se na něm objevila. Lidé mají ale úplně jiné pocity. A tehdy Překlep zjistí pro něj smutnou pravdu – Lidé nemají entropíky (entropie – tvorba nepořádků) vůbec rádi. Je z toho smutný. Všichni mu říkají, jak skvělou práci dělají a přitom zatím každého jen rozpláčí.

Ale Velký Zub času přece ví, proč se tak děje. Nechápal to. Byl za to dokonce potrestán. A tak se vydal Zub času hledat s cílem jej zničit.

Podařilo se mu to? Jak celá tahle výprava dopadla? To už vám neprozradíme. Určitě vám ale řekneme, že stojí za to si tuto knihu přečíst. Pobavíte se u ní.

Překlep a Škraloup                                    

Autor: Tomáš Končinský, Barbora Klárová

Ilustrace: Daniel Špaček

Vydalo nakladatelství  Albatros v říjnu 2016.

Knihu si můžete objednat na www.albatrosmedia.cz.

Napsal/a: Kyller

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Už jsem měla tuto knihu několikrát v ruce, ale pokaždé ji trumfla nějaká jiná. Ale snad už příště na ni dojde, vypadá to na další super knížku. Někdy slyším maminky ve školce, jak si povzdechnou, že nejlepší jsou stejně ty „staré“ knížky z jejich dětství. Ale já si to nemyslím. Tedy samozřejmě spousta těch knížek je super a dokázala to i jejich dlouhodobá oblíbenost, ale i dneska vychází skvělé knížky. Jen dá člověku trochu práce je v tom množství, které se na nás dneska valí, ty správné najít 🙂 U nás jsou třeba moc oblíbené knížky Jiřího Kahouna – u takové Ježibaby na koloběžce se dcerka dost nasmála… a vlastně nejen ona 🙂 Nebo kdo hledá knížku o tom, co se děje v průběhu celého roku v přírodě, tak jedním slovem KRÁSA je Skřítek Rozekvítek. Srozumitelně napsané pro děti a k tomu množství nádhernýcch ilustrací. Ale to bych mohla pokračovat ještě dlouho 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist