Recenze: Pohádky pro všední den

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Knížek určených pro první čtení je poměrně velká nabídka. Pohádky pro všední den mě však zaujaly svou výjimečností – knížka je psaná pouze velkými tiskacími písmeny a první příběhy dokonce tvoří jen jednoslabičná slova.

Na zadní straně této knížky se dočtete toto:

Soubor pohádek je možno využít ve škole nebo k domácí četbě pro děti, které se učí čtení tzv. genetickou metodou. Pohádky jsou vytištěny velkými tiskacími písmeny, aby se děti naučily nejprve písmena a pak mohly číst samy i jednoduché texty. Jsou řazeny od pohádek složených z jednoslabičných slov přes další z dvouslabičných, tříslabičných až po pohádku s některými čtyřslabičnými slovy. Texty jsou přiměřeně krátké, aby je děti stihly během vyučovací hodiny nebo za domácí úkol přečíst celé, případně aby délkou vyhovovaly i dětem předškolního věku, které se učí číst doma s rodiči.

Kniha je tedy primárně určena dětem, které se učí číst pomocí genetické metody čtení. Jako učitelku 1. třídy mě tedy tento titul velice zaujal.

Knížka mě nadchla na první pohled. Je velice krásně ilustrovaná a velmi oceňuji, že první jednoslabičné příběhy jsou psané ještě větším hůlkovým písmem než text dvou a víceslabičných příběhů. Všechny pohádky jsou psané lehkou a zábavnou formou.
Přestože v mé třídě prvňáčků probíhá výuka čtení „klasickou“ metodou analyticko-syntetickou, vzala jsem knížku dětem na ukázku.

pohadky-ukazka1 pohadky-ukazka2

Musím říci, že slavila velký úspěch. Postupně jsme si přečetli všechny příběhy, děti se při čtení postupně střídaly. Většina mi potvrdila, že se jim v této knížce čte a orientuje lépe, než v naší čítance s klasickými  malými písmeny. Z příběhů se mým žáčkům nejvíce líbil ten o mouše Zitě, které hodně drželi palce a dokonce jsme hromadně tipovali, jak to s ní dopadne.

Některé děti si knížku půjčily i během přestávky a se zaujetím si četly další příběhy.

A jaké reference tedy knížce dali ti, pro které je paní Horáková napsala?

Lucie: Knížka Pohádky pro všední den se mi moc líbila, jsou tam zajímavé příběhy. Lépe se mi čte, než ostatní knížky, protože tam jsou velká písmenka. Některé kapitoly jsou hodně srandovní.

Adam: Jsou tam dobré příběhy a jsou tam taky moc pěkné obrázky. Hůlkové písmo se mi četlo moc dobře. Rád s ním totiž píšu i do pracovních sešitů.

Josefínka: Knížka je perfektní, srandovní a je lepší než s malými písmenky. Zajímalo mě, jak vypadá příběh psaný z jednoslabičných slov a byla sranda to číst. Každé přečtené slovo jsem si i vytleskala. Tak to děláme i ve škole. A našla jsem tam chybu – v posledním jednoslabičném příběhu je jedno slovo dvouslabičné. Ale to nevadí, knížka se mi moc líbila i tak.

Jak vidíte sami, děti si knížku rychle oblíbily.

Tuto knížku bych určitě doporučila všem malým začínajícím čtenářům bez ohledu na výukovou metodu čtení, protože ji skvěle ohodnotilo i 18 dětí, které se 9 měsíců učily číst metodou analyticko-syntetickou. Pro děti, které využívaly genetickou metodu, je knížka naprosto jedinečná.

Bez názvu - 1Pohádky pro všední den

autorka Eva Horáková
ilustrátorka Vendula Hegerová

72 stran
pevná vazba

Knihu vydalo nakladatelství Portál.
Objednat si ji můžete zde.

Napsal/a: Jarule

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

 • keenspeed
  keenspeed

  El dostal k Vánocům tři tyto knížky, jelikož se ve škole učí číst genetickou metodou. Jsou pěkné, ale střídáme je i s normálními, protože ve škole čtou už i malá tiskací.

 • Pavluschka

  moc hezky udělané. Dárek za vysvědčení už mám, ale třeba přemluvím nějakou tetičku?

 • snany

  Zajímavy tip na další knihu do knihovničky.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist