Recenze: Pipi Dlouhá punčocha

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

S dětmi jsme měli tu čest přečíst si knihu Pipi Dlouhá punčocha od Astrid Lindgrenové, vydanou k 70. výročí prvního vydání této knihy. Četli jsme si ji večer před spaním, první kapitoly četl Tomášek. Jelikož by přečtení knihy trvalo ale hodně hodně dlouho, kdyby ji četl sám Tomášek, nakonec jsem dětem předčítala.

Kniha na svých 260 stranách nabízí spoustu příběhů, legrace a zážitků. Obsahuje také původní švédské ilustrace Ingrid Vang Nymanové. Je rozdělena na 3 části.

Pipi je devítiletá holčina se zrzavými vlasy spletenými do copů, otevřeným srdcem, obrovskou silou. Její maminka je anděl a tatínek mořský vlk.

V první části se Pipi (celým jménem Pipilota Citónie Cimprlína Mucholapka Punčochatá ) spolu s opičkou – panem Nilssonem –  a koněm Alfredem přistěhuje do Vily Vilekuly. Seznamuje se s novými kamarády Tomym a Annikou a prožívá zde svá první dobrodružství. Mezi ně patří také příběh, kdy Pipi jde poprvé do školy. A nebyla by to Pipi, aby zde neukázala svou kuráž, neukázněnost a smysl pro legraci. Paní učitelce tyká, na otázku kolik je 7 a 5 odpoví, že by to paní učitelka měla vědět sama, v hodině kreslení maluje nejen na papír, ale i po zemi, místo zpěvu odpočívá, … no prostě je to Pipi Dlouhá punčocha, která má svou hlavu.

2015-07-20-1843[1] 2015-07-20-1847[1]
V druhé části zažívá Pipi opět spoustu dobrodružství s kamarády Tomym a Anikou, stane se z ní trosečník, navštíví opět školu a napíše dopis (ten Tomáška jako školáka opravdu pobavil) .

MYLÁ PIPI.
JAXEMÁŠ. TADY MAME HESKÍ POČASÝ.
TOMÍK DAL DOSKLEPA I KRYSY. URČITJE POJ 9 ŠINA ZŇYCH.
TAK ZASE NAPYŠ.

PAC A PUSU
TVO JE PIPI.

2015-07-20-1844[1]
Hlavně ale uvidí svého milovaného tatínka, se kterým se chystá odjet. Uspořádá hostinu na rozloučenou, sbalí své věci a nalodí se s tatínkem na loď Hopetosu. Anika a ostatní kamarádi jsou smutní, že Pipi odjíždí. A to Pipi taaaak nemá ráda. Nechce, aby byl kvůli ní někdo nešťastný, a tak zůstane a spolu s ostatními prožívá další a další dobrodružství ve třetí části knihy.

2015-07-20-1846[1]
Už od prvních řádků kniha čtenáře vtáhne do děje, vše, co čtete, také prožíváte. Příběhy děti zaujmou a zaručeně také pobaví. Kolikrát jsem i přemýšlela, že večer před spaním není ta správná doba na Pipi, protože děti se tak smály, že jsem myslela, že ani neusnou. Vždy jsme si také povídali, jak se Pipi zachovala, zda je to správné, jak by to mělo být a proč.

Tomášek, stejně jako spousta jiných dětí po celém světě – a mě jako malou nevyjímaje – by si, jak řekl, přál vidět vilu Vilekulu, zkusit v ní přespat, užít si den podle Pipi.

Rozhodně knihu doporučujeme do každé dětské knihovničky.

450 Pipi Dlouhá punčocha

autorka Astrid Lindgrenová
ilustrátorka Ingrid Vang Nymanové

260 stran
vázaná s laminovaným potahem

Knihu vydalo nakladatelství Albatros.
Objednat si ji můžete zde.

Napsal/a: Kyller

Toto taky stojí za přečtení!

Tip na výlet: Jestřebí hory a frankfurtská polévka

Jedno letní pondělí jsme chtěli využít krásného počasí a vyrazit někam do přírody. Našli jsme dvě dosud nezdolané rozhledny

Čtu dál →

Recenze: Nepovedené kouzlo – Emilka a ztracená škola

Ráda by vám představila knižní novinku autorky Petry Martiškové s názvem Nepovedené kouzlo – Emilka a ztracená škola, která

Čtu dál →

Recenze: Jak to bylo s panem vlkem?

„To je o Karkulce? To přece znám. Všechny pohádky mám přečtený už dávno, vždyť je mi DESET, mami!“ sdělil mi

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist