Recenze: Nápady a básničky pro malé dětské ručičky

U menších dětí je velice důležité rozvíjet všechny smysly. A různé „návody“ jsou naprosto neocenitelné…

Rodiče by se měli doma snažit u svých dětí rozvíjet smysly. Jedním z nich, na které se zaměřuje i knížka Jindřišky Ptáčkové, je rozvoj jemné motoriky.

Titul Nápady a básničky pro malé dětské ručičky je velmi dobrou příručkou, v níž nejen rodiče, ale i učitelky mateřských škol, najdou skvělé tipy.

Děti jsou od přírody hravé, a i proto autorka nenechala nic náhodě a veškeré aktivity uvádí s pomocí veselých a rýmovaných básniček, díky nimž se děti pobaví, užijí si legraci, ale především se nenásilně naučí základní dovednosti.

Základ tvoří hra s prsty, ručičkami.

Naber písek do hrstičky,
když chceš dělat bábovičky.
Někdy jedna nestačí,
tak naberem dvě či tři.

S pomocí jednoduchých básniček si děti procvičí prstíky. Naučí se dělat například špetky, tak důležité pro správné držení tužky. Právě držení tužky je, jak jsem se dočetla z materiálů jedné základní školy, dost velkou neřestí právě u prvňáčků, kteří přicházejí do školy. Správný nácvik je nutné cvičit od mala a nepolevovat v nácviku.

Hrajeme si s prstíky

Knížka je zpracovaná od nejjednodušších nácviků a hraní s prstíky, až po složitější aktivity, jako je například hraní na hudební nástroje, což již vyžaduje skutečně velkou obratnost. Zpracování odpovídá i rozložení do jednotlivých kapitol, pro větší přehlednost a pro to, co máme zájem s dětmi procvičovat. První oddíl je tedy věnovaný jednoduchým aktivitám a zaměřuje se především na poznávání prstíků. Malí chytrolínci se s pomocí říkanky mohou naučit pojmenovat jednotlivé prsty ruky.
Druhý oddíl se zaměřuje na hru. Žádné kostičky ale zprvu potřebovat nebude. Vystačí si s ručičkami, s nimiž může stavět domeček, stůl nebo židličku.

Velice mě zaujal třetí oddíl, který je zaměřený na procvičování, tanec a pohyb obecně. Děti tu provází patvoreček Prstánek. Kreslená postavička děti pobaví, ale zároveň jim ukáže, co všechno mohou s prstíky dokázat. To navazuje na další dva oddíly, které se věnují složitějším aktivitám, úchopům – špetkám, troškám a zmiňovaným úchopům hudebních nástrojů.

Ukaž, co umíš,
ukazováčku!
Malíčku s palečkem,
pozor na klouzačku!

Ráda bych také vyzdvihla ilustrace, které jsou pro malé děti velice důležité. V této knížce obrázky pro děti připravila Vendula Hegerová, která pracovala i na předchozích titulech této edice. Její kresby jsou úžasně barevné, vystihují princip toho, o čem básničky vypráví a s jejich pomocí děti také nebudou mít větší problém pochopit, jak například prstíky srovnat, aby vytvořili požadovaný úchop. Obrázky jsou připravené k básničkám účelně. Děti by se měly kresbami inspirovat, obrázky podněcují činnost, ukazují na správně vedenou aktivitu.

Shrnuto

Celkově bych titul Nápady a básničky pro malé dětské ručičky shrnula jako velice povedený a ráda bych jej doporučila všem rodičům malých dětí. Básničky nebude těžké i pro naučení se zpaměti, díky rýmům, a děti si pak díky nim lehce připomenou aktivity vedoucí k činnosti prstíků.

Tři prstíky drží tužku,
zbylé dva se ulejvají?
Ale kdepak, kamarádi!
Vždyť ručičku podpírají!

Učení je tak pro děti zábavné a hravé.