Recenze: Myš a krtek – zbrusu nový den

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Ve stylu Kvaka a Žbluňka čeká na děti příběh ze světa zvířátek, v němž mohou sledovat osudy myšky a krtečka…

V nakladatelství Albatros vyšla další z knížek Wonga Herberta Yee, která vypráví příběhy šikovné a chytré myšky a jejího někdy pomateného souseda a kamaráda, Krtka.

Myš a krtek, zbrusu nový den vychází opět v edici První čtení a pro své zpracování se hodí skutečně jako mys_a_krtek_titulkačetba pro ty nejmenší školáky…

Trápení krtka a chytrost myšky

Přesně takto by se dala vystihnout také podstata tohoto příběhu.

Krtek se jednoho rána probudil s dost špatnou náladou, kterou mu nespravilo ani jeho oblečení, jež měl ve velké oblibě. Jeho kalhoty i košile je zničená, doslova prožraná od molů. Krtek neví, co má dělat. Na radu myšky se tedy vydá do obchodu, kde je ale v nabídce mnohem modernější oblečení, jež se k jeho tmavému, pošmournému stylu, ani trochu nepřibližuje. A Krtek rozhodně nemá chuť experimentovat a zkoušet nějaké moderní novinky. Chce zpátky svoje tmavé kalhoty a je mu jedno, že už nejsou módním outfitem. Naštěstí je tady jeho chytrá sousedka, která si dokáže poradit takřka v každé situaci…

V pár slovech poučení

Wong Herbert Yee úspěšně navazuje na příběhy Arnolda Lobela, který proslul knížkami o Kvakovi a Žbluňkovi. I v nich se dalo najít jednoduché poučení z nejrůznějších životních situací, které autor prezentoval na životě žabáka a ropušáka. Wong Herbert Yee pracuje s texty podobně. Nejedná se o složité vysvětlování nastalých dějových situací. Autor dokáže na pár řádcích a jednoduchém ději poukázat na životní situace, které nastanou nepochybně jednou i v životě dětí. Nebude se ale nejsmys_a_krtek_ukazka2píš jednat jen o potrhané kalhoty, jako v případě Krtka.

Jde samozřejmě o skrytou poučku, aby bylo vše pro děti přijatelnější a pochopitelnější, a aby je samozřejmě vše bavilo. Změna, ať je jakákoliv, vždy vede k něčemu novému. Může se jednat o pozitivní, ale i negativní důsledky. Ale každý, včetně dětí, se s ní někdy setkáme. Změna je vyvolána nějakou situací, se kterou se setkáme. A právě možnosti řešení vedoucí spíš k tomu pozitivnímu důsledku se snaží autor dětem předložit.

Tím pádem je i kniha velice vhodná nejen k předčítání, ale zároveň i k následnému povídání s dětmi. Na příběhu Krtka je velmi snadné začít s poučením pro chvíle, kdy budou muset řešit nějakou situaci. Ustrnout, stejně jako Krtek, není nejlepší řešení. Vždy se vyplatí trochu chytrosti, kterou tu prezentuje myška. Důležitým bodem je i fakt, že ono vyřešení nemusí být nijak nákladné a složité. Stačí improvizovat a nechat trochu působit svou fantazii.

Příběh rovněž ukazuje na to, že ne všechno staré musí automaticky skončit v koši či popelnici. Vypráví o tom, že v životě jsou věci, nad kterými bychom se měli zamyslet. Takové, které mohou být důležité pro člověka. Učí přemýšlet.

Ukázka:

„Do háje!“ ulevil si Krtek.mys_a_krtek_ukazka1
„Vždyť já mám děravé kalhoty!“
Zvedl tlapku a nahmatal další díru.
„Do háje zelenýho!“ zasténal.
„Já mám děravou i košili!“
Krtek si mnul čenich.
„Jak můžu začít zbrusu nový den ve starých šatech?“
Naštěstí měl v prádelníku ještě jiné košile.
Otevřel horní zásuvku.
Vylétlo několik molů.
V jedné košili prokousali moli díru na pravém lokti.
Na druhé košili byla díra na levém lokti.
Třetí košile byla prožraná na obou rukávech!

„Do háje, do háje,“ drmolil si Krtek.
Vysunul prostřední šuplík, kde měl náhradní kalhoty.

Vyletělo celé hejno molů!

Shrnutí

Knížka o krtkovi a myšce je velmi krásným poučným příběhem, který bych rozhodně doporučila pro všechny malé děti. Hodí se jak k předčítání pro předškoláky, tak k prvnímu čtení malých školáčků. Určitě ale doporučuji následné povídání nad příběhem. Bez toho by se mohla ztratit základní pointa příběhu a text by zůstal jen v suché sféře pohádkového světa. A to by byla opravdová škoda.

Doporučuji!

V nakladatelství Albatros vyšly i další příběhy myšky a krtka, jež se nesou v podobném duchu jako tento nový titul. Všechny tituly o myšce a krtkovi najdete tady.

mys_a_krtek_kamaradimys_a_krtek_kouzelnicimys_a_krtek_sousede

 

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist