Recenze: Můj kamarád Rufus

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Do knihovničky naší Sluníčkové školky, kde pracuju jako učitelka, jsem s radostí zařadila novou knihu Můj kamarád Rufus autorky Romany Suché, kterou vydalo nakladatelství Portál. Je určena právě pro děti předškolního věku. V naší školce máme moc rádi knížky.

Ráno při příchodu dětí si je s oblibou prohlížíme, diskutujeme nad obrázky, poznáváme knihy podle ilustrací. V rámci literární výchovy čteme básně, pohádky i příběhy. Podle některých pak hrajeme divadlo – dramatizujeme. Každý den před odpoledním odpočinkem čteme knihy na pokračování. Děti se už nemohly dočkat, jakou knihu jim představím tentokrát.

img_7974 dscn6341

„Děti, víte, kdo je to Rufus?“ Odpovědi mě pobavily i rozesmály. „Drak! Pes! Kouzelník! Kocour! Černokněžník! Policajt! Náš soused!“Poslední odpověď nebyla daleko od pravdy, soused naší školky je pan Rufný. A tak začalo seznámení s půvabnou knížečkou:

Na začátku byl dárek – vejce, které Péťa ponořil do vody a ze kterého se vyklubal malý dinosaurus. Stal se malý zázrak. Dinosaurus zázračně oživl. Petřík mu dal jméno Rufus a ten se stal jeho nerozlučným přítelem. Tráví spolu volný čas doma i venku, Péťa jej vezme do školky i na oslavu narozenin svého kamaráda.

Dinosaurus Rufus je tak trochu rošťák, leccos poplete, rozhází, ukryje. A je pak na dětském čtenáři nebo posluchači, aby v závěru každé kapitoly pomohl Péťovi s úkoly. Na tyto zábavné hříčky se děti moc těšily. Na obrázcích ilustrátorky Venduly Hegerové určovaly barvy, velikosti, hledaly rozdíly v obrázcích, vyjmenovávaly dny v týdnu. Poznávaly, co je zdravé, co je odlišné i stejné, přiřazovaly, párovaly, …

dscn6344   dscn6367

Četba navodila otázky, zda může být kamarádem i hračka, zvíře, dospělý. Naše děti tvrdí, že ano. Vajíčko, podobné Péťovu dárku jsem dětem do školky přinesla a proces líhnutí dinosaura jsme společně vyzkoušeli. Novorozený Dinosaurus ovšem zůstal jen nehybně stát a nepomohlo ani kouzelné zaříkadlo, které se děti naučily z knihy:

Jedna, dva, tři, čtyři, pět – dinosauří svět!

Aby mu nebylo smutno, děti následující den přinesly do školky své dinosaury a knihy o těchto pravěkých zvířatech.

Knížka Můj kamarád Rufus je nejen ke čtení, ale vede i k přemýšlení a rozvíjení logického myšlení, četba a plnění úkolů obohacuje společně strávený čas dětí s rodiči, prarodiči. Vřele ji doporučuji k práci s knihou v mateřské škole.

 

Bez názvu - 1Můj kamarád Rufus

Autorka: Romana Suchá

Ilustrace: Vendula Hegerová

Pro děti od 4 let, 64 stran

Vydalo nakladatelství Portál v roce 2016.

Knihu si můžete objednat na www.obchod.portal.cz.

Napsal/a: Milka98

Toto taky stojí za přečtení!

Tři důvody, proč přemýšlet o pláči svého miminka jinak

Pláč miminka představuje pro rodiče už od jeho narození jednu z největších výzev. Pokud miminko pláče, většinou máme tendenci ho

Čtu dál →

[Soutěž] 33 fotbalových nej

Další várka knižních novinek pro děti je tu a opět se soutěží. Jeden z vás vyhraje 33 fotbalových nej.

Čtu dál →

Co dělat, když miminko pláče

“Jak ho mám utišit, když už jsem zkusila všechno a nic nezabírá? Jsem z toho zoufalá.” … je vám

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist