Recenze: Labyrint – Jestli se nebojíš, nejsi člověk

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Tak takhle věta celkem dobře vystihuje pocity z knížky. O co vlastně jde? Thomas se jednoho dne probere ve výtahu a jediné, co si pamatuje, je jeho jméno. Výtah se otevře a v tu chvíli začíná boj o holý život.

V nakladatelství YOLI vyšla strhující knížka pro -náctileté s názvem Labyrint:Útěk. Autorem je James Dashner a jde o první díl trilogie, který se krátce po svém vydání stal bestsellerem. A já se tomu ani nedivím!

Na co se můžete těšit?

Thomas se jednoho dne probere v temné kleci, která ho vyváží bůhvíkam. Po otevření klece se ocitá zalabyrint_utek_titulka vysokými kamennými hradbami , které obklopují místo zvané Plac. Za hradbami se nachází nekonečné a každý večer měnící se bludiště.

Společně s ostatními chlapci si na nic z předchozího života nevzpomíná. Ale i přesto mají všichni společný cíl, přežít a vrátit se domů.

Nikdo z dětí netuší proč, nebo jak se tam ocitli, ale všichni se snaží zůstat naživu. Každý den vyráží do labyrintu skupina chlapů, kteří si říkají běžci. Jejich úkol je velice důležitý a také nebezpečný. V labyrintu na ně totiž čekají plechové, ozbrojené stvůry zvané rmutové, kteří rádi zabíjejí. I přesto se chlapci snaží každý den zmapovat měnící se bludiště a najít východ.

Thomas má silný pocit, že se musí stát běžcem, neví proč, ale některé věci se mu zdají být nějak známé.

Jenomže se všechno změní. V kleci se objeví dívka, a zpráva, kterou nese, je děsivá. Proč její příchod spustil konec a kolik času dětem ještě zbývá do vyřešení cesty z labyrintu? Jaké tajemství ještě vyplavou na povrch?

První díl zatím třídílné série vychází s filmovým přebalem (hlavním obrázek knihy), pod nímž se skrývá potah knihy ve stylu dalších dílů…

Já bych mezi běžce patřit nemohla, nejsem rychlá, nemám dobré orientační schopnosti a už vůbec neumím zakreslovat mapy. A právě na běžcích závisí osud ostatních. Pokud se jim rychle nepodaří vyřešit kód labyrintu, čeká všechny smrt.

Labyrint nabízí velice napínavé, dobrodružné a děsivé čtení pro -náctileté čtenáře. A už první díl se stál bestsellerem a dočkal se i filmového zpracování. Na film  se teda těším. Jsem zvědavá, zda se podaří vystihnou atmosféru knihy.

Kniha nabízí napínavé čtení, při kterém budete cítit mrazení po celém těle. Nedospělé děti, které si nepamatují vůbec nic, než své jméno, musí přežít na neznámém místě, postarat se o všechno a ještě najít cestu z bludiště ven, a to i přesto, že mnozí přestávají věřit, že nějaká cesta vůbec existuje.

S příchodem dívky je ale spuštěn konec, a protože je labyrint a celý Plac někým uměle vytvořen, najednou všechno přestává fungovat. Už žádné slunce, jídlo, oblečení a ochrana proti rmutům. Právě začíná boj o holý život a přežijí jenom ti nejlepší z nejlepších. A právě v téhle chvíli si začnete pokládat otázky jako „ Kdo bludiště vytvořit a proč? V tom bude ještě něco jiného …„

Těšte se na napětí a překvapivé čtení nejenom o přátelství, spolupráci a záchraně světa. Ještě překvapivější je totiž „zdánlivé“ rozuzlení příběhu, protože je opravdu nečekané.

Myslím si, že nejenom kniha, ale i film budou mít docela velký úspěch, alespoň podle recenzí, které jsem četla. Doufám, že druhý díl vyjde co nejdříve. 🙂

A ještě něco. Pozor na to, komu a čemu věříte.

Vzpomeň si, přežij, uteč.


Více o knize Labyrint: Útěk, včetně ukázky najdete tady

Vyšlo a chystá se – nenechte si ujít!

labirynt2labyrint3

Napsal/a: Nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

 • Marci55

  Film je pěkný. Je pravda, že jsem se místama dívala jen jedním okjem, ale klidně bych ho zhlédla zas. těším se na pokračování.

 • miney777
  miney777

  film jsem viděla – moc pěkný – těším se na pokračování… knížku mám též v plánu… někdy 😉

 • supice

  Super! Knihu jsem nečetla, film mám doma, ale nedokoukala jsem ho – ne, že by mě nezaujal – naopak! Aspoň ten začátek, co jsem viděla, byl opravdu skvělý! Ale jsem trochu strašpytel – vzhledem k tomu, že jsem si film pouštěla večer před spaním a sama, musela jsem ho po chvíli vypnout. 😀 Ale těším se, až ho dokoukám. A pak přečtu knihu. Naopak už to nedělám – vždy mne potom film zklame. 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist