Recenze: Julinka a její zvířátka aneb čtení i pro malé slečny

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Příběhů, které se řadí do kategorie pro malé školáky, ale svým zpracováním dokáží zaujmout i menší slečny, zase tolik není…

Možná máte lepší zkušenosti, ale mě se opravdu nedařilo docela dlouho najít nějaký titul, který by zaujal dítě jak ve školním věku, tak i předškoláka. Ta koncepce je přece jen odlišná a autoři jsou zkrátka nejspíš vyhranění na určitý typ. Jenže pak se mi dostala do rukou jedna tenoučná knížečka a můj problém byl minulostí…

Jedná se o knihy Rebeccy Johnson, které nakladatelství Fragment zařadilo do edice Julinka a její zvířátka.

Tituly jsou svým zpracováním vhodné i pro větší předškoláky. Zvláště pak pro ty, které už nechtějí žít jen ve světě fantazie plném princezen a draků, ale mají zájem poznat příběhy dětí jim blízké. Takových, které mají nějaká trápení, ale prožívají i dny plné radosti a štěstí z nějakého, pro ně záludného, problému. Je pravdou, že takové příběhy se již víceméně ocitají ve většině právě v literatuře pro školáky, kteří takový typ literatury začínají preferovat. Moje předškolačka je ale jiného názoruJ Dle vzoru svého staršího bratra, chce číst zkrátka něco jiného a princeznou už netouží být docela dlouho…

Příběh plný zvířátek

Autorka příběhy o malé holčičce Julince zařadila do prostředí zvířat, které je dětem, zvláště pak těm menším, skutečně velice blízké a rády o něm poslouchají. Julinka touží být, jako její maminka, veterinářkou. A svůj sen bere nesmírně vážně. Nejenže si pořídila vlastní kufřík, ale se svou maminkou jezdí ošetřovat zvířata z blízkého okolí a vede si pečlivě i deník. Do něj si zapisuje veškeré nové poznatky týkající se nejen nemocí zvířat, které navštívila, ale i obecných poznatků z jejich života.

Se svou nejlepší kamarádkou Zuzankou pak prožívá nejedno dobrodružství. Musí například připravit nezbedného poníka na závody, postarat se o nově narozená mláďátka, ale také si vyzkouší jaké to je, když se zvířat sejde více a musí se řešit vznikající problémy v jejich soužití.

Příběhy o Julince jsou velice pěkně napsané. Vyznačují se svižným dějem, kdy autorka dává přednost hlavně dialogům. To děti samozřejmě více zaujme. Každý příběh je v základu rozehrán situací, která nastane v životě malé Julinky. Okolo tohoto základu se pak rozebíhá mnoho akcí a zápletek, jež se pokouší Julinka řešit buď sama, nebo ve spolupráci se svou kamarádkou či rodiči.

Autorka tak významným způsobem ukazuje menším dětem na reálie skutečného života, které ilustruje právě na životě Julinky. Ta není postavou z pohádkového světa, je to normální holčička. Děti díky tomu poznávají na příběhu věci, které se mohou stát i v jejich vlastním životě. Julinka samozřejmě nastalé problémy musí nějak vyřešit, stejně, jako je budou muset vyřešit i děti ve své realitě.

Rebecca Johnson věnovala sérii příběhů o Julince zvířatům, které jsou její vášní, takže děti se v knížkách skutečně ponoří do života všech čtvernohých i vícenohých kamarádů. Rozhodně nejde o situace, které by nemohly v běžném životě nastat, resp. při péči o zvířata.

V závěru si pak děti mohou zkusit vyluštit několika otázkový kvíz, který se sestává z toho, co si v dané knížce přečetly. Je to dle mě velmi zajímavé zakončení, shrnutí toho, o čem si dítě vyprávělo, co s Julinkou zažilo apod.

Jak jsem se sama přesvědčila, příběhy o Julince zaujmou jak větší předškoláky, tak i menší školáky. Malým slečnám dají navíc pocit, že vlastní svou skutečně první knížku naplněnou opravdovým životem a ne fantazií.

Co vyšlo:

julinka_fialovajulinka_zelenajulinka_modra

Více informací, včetně ukázek z knížek, najdete tady.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist