Recenze: Ježimlada Sazička

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Pokud mají vaše děti rády pohádky o ježibabách, pak by je mohl zaujmout zcela nový příběh autorky, která je v pohádkovém světě skoro jako doma…

Lenka Rožnovská přispěla malým čtenářům již několika tituly, jejichž obliba roste. Nedávno školák Dominik tady na VD otestoval její knížku Kouzelný mlýnek, takže ani pro vás by neměla být tato autorka tak neznámá. Připomenu ale i její další tituly, jako například Drak Natlučnos, Kuřátko Tutík, nebo detektivní příběhy s kvízy Případy detektiva Kláska a opičáka Jojíka. Titulů je samozřejmě daleko více. My s dětmi doma četli myslím všechny – až na Kouzelný mlýnek, který máme připravený z návštěvy knihkupectví, ale zatím jsme se k jeho přečtení bohužel nedostali.

Lenka Rožnovská je autorkou pohádek pro děti, které vycházejí také na pokračování v časopisu Sluníčko. Kromě toho spolupracuje s knihovnami na mnoha dalších projektech, jež se týkají zvýšení čtenářské gramotnosti u nejmladších dětí.

Mě se dostala do rukou její kniha s názvem Ježimlada Sazička. Jak z názvu vyplývá, tentokrát děti autorka Obálka Ježimlada Sazika.inddzavede do pohádkového světa a to konkrétně mezi čarodějnice.

Ale bát se rozhodně nemusí! Sazička je totiž zcela nově narozená ježibaba, a protože se jako skutečná ježibaba nectí a ani ještě neumí všechno, co by správná ježibaba měla umět a vědět, říká se jí prostě ježimlada. A tahle ježimlada se vydává do pohádkové školy, aby se svému řemeslu naučila a nedělala tak ostudu ježibabímu vzdělávání. Jenže cestou do školy musí čelit mnoha nástrahám.

Dokonce musí osvobodit i některé učitele ze školy, protože bez nich by se pohádková škola otevřít nemohla. A to by byl tedy dokonalý průšvih! Zda a také jak to Sazička zvládne, si už nechám pro sebe:-)

Když se naposledy zatopí v hlínou vymazané peci, oheň se rozdělá křísnutím o dva křemínky, rozdmýchá se dvojím průvanovým závanem a nakrmí se polínkem nadvakrát naštípnutým, věřte nevěřte, tak to je ta pravá chvíle, kdy se může narodit malá ježibaba.

A ejhle, ta chvíle nastala teď. Pohádkový děda naposledy zatápí v hlínou vymazané peci, dvakrát křesá o dva křemínky, jiskřička z nich přeskakuje do usušeného mechu, průvan dvakrát fouká, ohýnek vyplazuje jazyk a líz, právě si lízl nadvakrát naříznutého lipového dřeva.

Už brzy, brzičko se nám narodí ježibaba. Však už je jí v pohádkách potřeba. Co přišla perníková chaloupka o svou hospodyni, chaloupka se rozpadá. Pohádkový děda se dívá do plamínků a libuje si, ba jo, ohýnek hoří čistým plamenem, to se jistě narodí čarodějnice jako lusk, jako víno, jako… jako… hep čích. 

Pohádkový děda z průvanu chytil rýmu. Hep čích, hep čích. Třikrát kýchl. Jindy by si liboval, že trojí kýchnutí znamená jeho poctivost, ale teď se chytá za hlavu a běduje.

„Já ťululum, já trdlo z trdelníku, já nanic dědek, co jsem to udělal, vždyť jsem svým kýchnutím uhasil ohýnek!“

Kouzelný děda si rval vlasy a vousy, naštěstí všehovšudy vytrhl jen tři šediváky, pak se otočil na podpatku. Koukal, kde nechal tesař díru, aby neměl z ostudy kabát, aby se o něm v pohádkové říši nevedly pomluvy, že už je starý a na svou práci nestačí, že by se měl odporoučet do důchodu, aby na jeho místo mohl být vyhlášen konkurz. Prý synek pana krále by to místo vzal, má k tomu tu nejlepší kvalifikaci – tatínka panovníka. Co na tom, že je princ mameluk, ňouma a mouchy snězte si mě.

sazicka_ukazka2

Knížka Ježimlada Sazička je zpracována do edice Pohádkové čtení, kde nakladatelství Grada soustředí tituly, jež přenáší děti do světa fantazie, plného kouzel a postaviček, které v pohádkách nesmí chybět. I tento příběh o Sazičce zaujme mladší děti. Moje čtyřletá dcera se těšila na každý další příběh mladé ježibaby. Příběhy jsou o trochu delší, než je například zvykem u edice Čtení pro prvňáčky. I tak si ale myslím, že šikovným školáčkům potíže dělat příběhy nebudou.

Co se mi velice líbilo, bylo celkové zpracování příběhu. Saziččino počínání komentuje samotná kniha. Ta působí vlastně v roli vypravěče a uvádí děti do děje. Je to zajímavá změna a i rodiče, kteří budou knihu dětem předčítat, tak mohou využít změny intonace hlasu za účelem zvýšení atraktivnosti příběhu. Knížka si se Sazičkou i povídá, rozmlouvá s ní, pokouší se jí radit. Ale mluví i k dětem, „radí se“ s nimi, co by Sazička měla udělat apod. Je to zajímavé zpracování, tak trochu i z mého pohledu netradiční, ale velice poutavé a myslím, že děti bude bavit.

Lenka Rožnovská rovněž hýří zcela novými názvy skřítků či dalších postaviček. Děti se seznámí třeba sazicka_ukazka1s bumšišáky či píchbolíny:-) I v této knížce jsou použité rýmy, i když ne v tak velké míře. Také úžasně používá český jazyk, kniha je doslova protkaná nejrůznějšími příklady toho, jak je naše řeč krásná a především bohatá na všelijaké výrazy. Nepochybuji o tom, že děti z tohoto titulu odnesou daleko více, než jen příběh o chytré ježibabě.

Je to také příběh o síle přátelství, kde do popředí vystupují rovněž slova jako dobrý skutek. A takové věci se cení nejen v pohádkovém světě…

Knížku bych velice ráda doporučila všem mladším dětem. Je to další titul, který si své místo v dětské knihovničce zcela určitě najde.

Malá ježibaba si utrhla ze sukně kousek hadříku a už si šmudlá nos. Ale ať dělá, co dělá, malý ždibínek saze jí na nose stále zůstává.

I nech to tak. Vždyť je to hezké, vždyť to vypadá jako piha. A víš co, když máš na nose sazi, budeš se jmeno­vat Sazička. Líbí se ti to? Chceš být ježibaba Sazička?

„Chci, ale nejsem ježibaba, koukej, knížko, vždyť jsem ještě mladá! To já budu ježimlada!“ řekla ježi­mlada Sazička a zazubila se svými krásnými zdravými zuby.

Více o knížce Ježimlada Sazička, včetně ukázek, najdete tady.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist