Recenze: Jenseptej – příběhy knižních skřítků

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Na světě je spousta knih. Některé jsou veselé, některé smutné, jsou v nich povídky, příběhy… Ale nejen to. V každé knize jsou také drobní skřítci. Jejich počet závisí na tom, kam čtenář dočetl, zda se mu kniha líbila, jak často četl. A právě s těmito skřítky se seznámíte v knize Magdalény KatolickéJenseptej Příběhy knižních skřítků. Knihu ilustrovala Petra Šolcová.

Skřítci bydlí v knihách, nikdo je ale nevidí. Na návštěvu do lidské říše totiž chodí, jen když čtenář spí. To je jejich nepsané pravidlo. To ale skřítek Jenseptej porušil. Posadil se na polštář, aby dobře viděl, ale aby také mohl rychle utéct a schovat se. Jeseptej byl ale zvědavý na toho, kdo tu jeho knížku vlastně čte. No a na oplátku vám poví pár příběhu ze života knižních skřítků.

Víte, podle čeho se knižní skřítci jmenují?

Jejich jméno souvisí se čtenářem. Noví skřítci se totiž rodí podle toho, jak často knihu čtenář čte, jak se mu líbí a zda od ní neutekl a nezaložil ji zpět do knihovny. No a když se vám kniha líbí, rodí se další a další skřítci a jmenují se podle toho, která slova v knize zrovna čtete. Takže se můžete setkat nejen s Jenseptej, jeho maminkou Rádavařila, tatínkem Koupilboty, ale také třeba s Šťastní, Aťto a dalšími. A víte jaké bylo nejdelší jméno knižního skřítka? Podalmukousekchlebaašpekuabysenasytil.

Jaký je život knižních skřítků?

Od toho našeho se liší tím, že žijí v noci, když mi spíme. Ale také musí chodit do školy, hrají různé hry, podnikají výpravy za dobrodružstvím. Domečky knižních skřítků jsou blízko u sebe, mohou ale být na zemi, pod zemí, ve větvích – no prostě všude.

Co se v knize dozvíte?

Můžete se dočíst, co znamená „šeptat do snu“, kdo je knihkupec, knihovnice, knihomol, jak se řadí knížky, jak si vyrobit záložku, jak rozeznat dub od buku a mnoho dalšího.

Kapitoly jsou krátké a na jejich konci vždy najdete otázky, které se vztahují právě k té kapitole. Pamatujete si, co jste přečetli? Rozuměli jste všemu? Naleznete zde také tipy na různé hry, například vyprávění příběhu podle obrázků. Hlavně tato hra se mi moc líbí, a doma jsme si ji už několikrát vyzkoušeli. To totiž vyberete náhodně několik obrázků, rovnoměrně je mezi sebe rozdělíte a pak podle nich skládáte příběh. A že se u toho nasmějete.

Máte-li doma malého velkého čtenáře a hledáte knihu, která by se mu líbila a přečetl ji od začátku až do konce a ještě se u toho pobavil, určitě po této knize sáhněte.

Jenseptej

Příběhy knižních skřítků

Autor: Magdaléna Katolická

Ilustrace: Petra Šolcová

Pro děti od 4 let.

Počet stran: 128

Vydalo nakladatelství Fragment v září 2017.

Knihu si můžete objednat na www.albatrosmedia.cz.

Napsal/a: Kyller

Toto taky stojí za přečtení!

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Jak vybrat postel do dětského pokoje?

Výběr postele je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí při zařizování dětského pokoje. Pokud má dítě ničím nerušený a kvalitní spánek,

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist