Recenze: Harry Potter a prokleté dítě

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

„Potterománie“ mne nejdříve tak trochu minula, později jsem se pustila do čtení ze zvědavosti, co na těch knihách je, že mají přivést děti znovu ke čtení. Postupně jsem je přečetla všechny a samozřejmě znám i filmové zpracování. Speciální vydání pracovního scénáře legendární autorky J. K. Rowlingové s názvem Harry Potter a prokleté dítě, kterou vydalo nakladatelství Albatros jsem si nemohla nechat ujít.

Když jsem se zmínila o vydání této knihy 10leté dceři, vyskočila málem do stropu – je velkou fanynkou prvních dílů filmového i audioknižního zpracování.

img_7521m

Knížka Harry Potter a prokleté dítě podle mého názoru dobře doplňuje sérii původních příběhů, i když jinak. Především – jde o text divadelní hry, což může pro čtenáře zvyklé na dlouhé popisné pasáže v předchozích knížkách představovat nevýhodu, na druhou stranu takovým, kterým právě delší popisy a líčení moc nesvědčí (k nim se zatím řadí i má dcera), v podstatě přímé řeči od začátku do konce velmi usnadní čtení. Text doplňují poznámky (myslím, že se jim říká „jevištní“), navozující základní situaci, atmosféru apod., ty mohou chybějící popisné pasáže zčásti nahradit.

V závěru knihy kromě obsahu najdeme i medailonky autorů – spisovatelka J. K. Rowlingová je uvedena jako autorka námětu, dalšími autory jsou scénárista a režisér, premiérové herecké obsazení, poděkování, věnování apod.

img_7525m

V příběhu se vracíme k Harrymu jako dospělému – otci, co vypravuje na cestu do Bradavic svého druhorozeného syna. Albus se cestou seznámí se synem Draca Malfoye a z tohoto přátelství navzdory nepřízni rodičů se v dobré víře vrhají do dobrodružství, které nakonec zaměstná daleko více bytostí, než je těm dvěma kouzelnickým klukům milé.

I tady jde o vztahy mezi postavami – sílu přátelství, vztahy s rodiči, dojde také (nejen) na úvahy, co by se stalo, kdyby…

Ze zajímavostí je třeba zmínit, že se v této knize čtenáři konečně dozví vlastní jméno proslulého ducha z dívčích záchodků v bradavické škole.

img_7527m img_7529m

Kniha se mi líbila, je čtivá, i když asi nejsem až takový fanoušek, abych ji zvládla „na posezení“. Pro ty, co se do čtení pustí jako já, tedy „na pokračování“, dodávám, že i takto se dá kniha číst dobře, zejména díky divadelnímu členění na jednání a obrazy. Navíc je k dispozici přímo všitá záložka.

Desetiletá dcera ke knize řekla jen: „Je dobrá.“ Bohužel má stále ještě rozečteno, takže těžko psát její celkové dojmy. Na její obvyklé tempo čte tuto knihu docela rychle, podle toho soudím, že i jí se čte opravdu dobře.

harry-potter-a-proklete-diteHarry Potter a prokleté dítě

Autorka: J. K. Rowlingová

Pro děti od 9 let, 384 stran

Vydalo nakladatelství Albatros v září 2016.

Knihu si můžete objednat na www.albatrosmedia.cz.

Napsal/a: Konipas

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist