Recenze: Draci v hrnci slaví Vánoce

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Také vaše děti rády sledují televizní kanál Déčko? U nás je to jeden z nejoblíbenějších kanálů. Děti rády koukají na pohádky, Kouzelnou školku, ale také vědomostní soutěže. A synové také na pořad České televize Draci v hrnci, který je zaměřený na jídlo, vaření a potraviny. Edice ČT vydává knihu inspirovanou právě tímto pořadem s názvem Draci v hrnci slaví Vánoce, jejímiž autorkami jsou Kamila Teslíková a Jana Strýčková, ilustrovala Eva Gargašová.  I v knize se děti setkávají s Oskarem, jeho sestrou a kamarády.

Draci v hrnci slaví Vánoce jsou z části kuchařkou a z části také knihou poučnou. Provedou nás celým časem adventu a mnohem více, od Mikuláše až po Tři krále.

Čtenáři se dozví, co ten advent je vlastně zač, jak má vypadat adventní věnec a co znamenají jednotlivé svíčky, kde se vzal Mikuláš, kdo byla svatá Lucie, proč se na Vánoce peče cukroví, jak se správně motá vánočka a mnoho dalšího.

lenovo_a1000_img_20161118_0831541

Vše je psané tak, aby textu porozuměly i děti. Každá kapitola je také doplněna o recept charakteristický právě k danému tématu. Na všech receptech se děti mohou podílet, většinu pak zvládnou i samotné.

Když začíná advent, každé dítě by mělo mít svůj adventní kalendář; na Mikuláše si děti mohou připravit švestkové čerty; na Nový rok zvládnou jistě připravit novoroční čočku na kyselo a na Tři krále tříkrálový koláč z Francie. Během čekání na Vánoce si děti mohou podle knížky také upéct linecké cukroví, cukroví s názvem síra, na zahřátí si mohou připravit dýňovou polévku se zázvorem a na Silvestra si upéct minipizzy.

lenovo_a1000_img_20161117_1644431 lenovo_a1000_img_20161117_1621531

Nejstarší syn Tomášek (8 let) si knihu pročítal za asistence mladšího brášky, který mu koukal přes rameno. Nejvíce je zaujalo cukroví síra a pak silvestrovské minipizzy. Ty si také vyzkoušeli připravit, i když s malou úpravou. Nepoužili jsme na ně listové těsto, ale připravili jsme si vlastní. A když jsem se ptala, co si upečeme na snídani, hned volali: „Vánočkuuu!“

lenovo_a1000_img_20161105_2156351

Nalistovali jsme příslušnou stránku a pustili se do díla. Těsto za nás umíchala domácí pekárna, já jsem pak těsto rozdělila na části k přípravě jednotlivých copů. Tomášek mi při pletení četl, co který z devíti pramenů znamená a oba mě hlídali, zda ji pletu správně. Společně ji pak potřeli vajíčkem a pak už jen hlídali troubu. Chutnala výborně.

Kniha Draci v hrnci je určena čtenářům od 7 let. S recepty si za pomoci rodičů ale poradí i mladší děti, zároveň si i ony rády zaujatě poslechnou zajímavosti o nejkrásnějších svátcích v roce.

 

largeDraci v hrnci slaví Vánoce

Autorky: Jana Strýčková, Kamila Teslíková

Ilustrace: Eva Gargašová

Pro děti od 7 let, 88 stran

Vydalo nakladatelství Edice ČT v říjnu 2016.

Knihu si můžete objednat na www.albatrosmedia.cz.

Napsal/a: Kyller

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist