Recenze: Cesta kolem světa

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Světoznámou výpravu za osmdesát dní podnikl v knize Julese Verna Phileas Fog. Máte taky chuť poznávat svět?

Verneovky ale pro tentokrát necháme tak trochu stranou a společně otevřeme, nejen formátem velkou, encyklopedii s názvem Cesta kolem světa, kterou v letošním roce vydalo nakladatelství Slovart.

Planeta země, jak ji neznáte

Jedná se o publikaci, která je určená všem dětem, ale i dospělým, kteří se chtějí dozvědět zajímavé informace o světě, ve kterém žijeme. Na téměř dvě stě stranách nabízí pohledy na šest základních oblastí:

 • Země, moře, vzduch
 • živoucí svět
 • lidé a planeta
 • inženýrství a technika
 • historie
 • kultura

V každé této oblasti najdete nespočet informací, které jsou podané záživným jazykem a především také přehledně. Autoři nezahýbají do rozsáhlých statí. Spíše se jedná o obrazovou publikaci se základními údaji. Například u oblasti z inženýrství a techniky získáte skvělý náhled, jako na fotografii z vesmíru, týkající se sítě letecké dopravy či železniční sítě. Kniha je založena především na fotografiích a obrázcích, které velmi efektivně dotvářejí celkové zpracování.

cesta_kolem_sveta1

Co se týká textu, autoři zmiňují především nejrůznější unikáty, pozoruhodnosti a zajímavosti, ale třeba i statistiky. Díky nim získáte skvělý přehled například o tom, jaké letiště patří k nejodbavovanějším, jaké jsou nejdelší tunely světa, budete obdivovat středověké památky a získáte i přehled o kmenech a národech, které na naší planetě žily. Vše je vysvětleno jasně, jednoduše a srozumitelně tak, že s pochopením nebudou mít děti žádný problém.

Cesta kostí

Ne, ne, vůbec se nemusíte bát, že tu děti narazí na popisky práce kanibalů. To se jen takto jmenuje jedna silnice, která vede nelítostnou sibiřskou krajinou. Podobných zajímavostí najdete v knize mnoho.

Publikace se vůbec věnuje nejrůznějším rekordům či unikátům. A to samozřejmě i historickým. Připomenete si třeba Route 66, dozvíte se, na jakém ostrově žije výhradně anolis rytířský, a jaká zvířata vyhynula například už v sedmnáctém století, a jaká teprve nedávno.

cesta_kolem_sveta2cesta_kolem_sveta3

Kniha je také doprovázena mapami, které umožňují lepší pochopení souvislostí. Nechybí kvalitní rejstřík a soubor s vlajkami suverénních států světa.

Doporučuji?

cesta_kolem_sveta_titulkapngRozhodně musím říci, že ano. Kniha je určena asi spíš pro starší školáky, ale myslím, že určité věci budou zajímat i ty mladší. Můj syn je například doslova unešený z oblasti techniky. Vlaky, vesmír, lodě…Zajímají ho i ona fakta, které chce dále vysvětlovat, což je vzhledem k jeho věku (mladší školák) pochopitelné.

Publikace je svým zpracováním a vcelku netradičním velkoobjemovým formátem, vhodná i jako perfektní dárek pro děti, které zajímá svět kolem sebe.

Pokud hledáte vhodný titul třeba právě na vánoční dárek, pak s touto Cestou kolem světa, rozhodně chybu neuděláte.

Knihu Cesta kolem světa vydalo nakladatelství Slovart, v edici Pro děti a mládež.

 

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • Petra Vymětalová

  nuninko, já vím, dokonce jsme takhle jednou sledovali i konkrétní letadla, co nám lítají nad hlavou (nad náma vede nějaký koridor, tak to tu lítá o 106), ale šokovalo mě, kolik letadel za den může odbavit jedno letiště.

 • Zajímavá knížka.
  Petro, nevím na čem, ale někde na internetu si můžeš najít přelety letadel. Můžeš zapsat tvoji polohu a pak uvidíš kolik letadel, a v kolik hodin nad tebou přeletí.

 • Pavluschka

  Asi na to kouknu naživo a uvidíme…

 • Petra Vymětalová

  No, ten popisek u obrázku leteckého provozu mě šokoval… 2531 letadel denně na jednom letišti a ještě ke všemu „jen“ v průměru????

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist