Recenze: Buřtík a Špejlička – cesta do Žatce

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Plna očekávání jsem otevřela knížku Buřtík a Špejlička – cesta do Žatce, kterou vydalo nakladatelství Albatros. Zaujala mě na první pohled svým netradičním formátem (24x26cm). Protagonisté vypadají popsaní Zdeňkem Svěrákem a nakreslení Jiřím Votrubou jako Dlouhý a Široký, ovšem místo Bystrozrakého je doprovází tři štěňátka s docela vtipnými jmény, která jednoduchý příběh vlastně odstartují.

Dcerka neměla čas a musely jsme nejprve společně dočíst jinou rozečtenou knihu, tak jsem Buřtíka a Špejličku poprvé četla sama. Je určena dětem od 3 let (tedy podle internetu, podle údaje přímo v knize až od 5 let) a tuto věkovou hranici splňuje. Když po pár dnech přece jen novou knížku Michalka vzala do ruky, nakreslené postavičky ji rozesmály:

Maminko, ti jsou jako Křemílek a Vochomůrka. Povídej, kam jdou?

Na tuto otázku dětem asi nebude stačit příliš stručná odpověď v knize. Ráda bych polemizovala s anotací na zadní straně obálky. „Dva dobří kamarádi pan Buřtík a pan Špejlička se vydali pěšky do Žatce. Došli tam, nebo ne? Dozví se to jenom ten, kdo otevře tuhle knížku.“ Knížku jsem četla několikrát, ale slibovanou odpověď jsem nenašla.

Na prvních 4 stranách řeší hrdinové, odkud slyší pípání. Jeho zdroj je odhalen a následně už je potřeba vyřešit další situace. Jedna ze zápletek o traktoru nás pobavila všechny. Protože i naše auto jednou tahal traktor z bláta, takže zde se Michalka nemohla vynadívat na obrázky traktoru v akci. Při té příležitosti jsme si připomněli, jak to bylo s velikou převelikou řepou.

img_20161204_101616 img_20161204_101851

Příběh vyznívá tak, že podvůdek, byť má dobrý důvod, bude potrestán. Jak se ale Buřtíkovi a Špejličkovi dařilo v Žatci, na to skrývá odpověď možná jiná kniha se stejnými hrdiny nebo představivost vaše či vašich dětí.

Co určitě překvapí, jsou odklápěcí dvojstránky v tom snad nejnapínavějším místě. Z knihy vyskočí asi metrová „nudle“ a děti údivem otevřou pusu.

Příběh o Buřtíkovi a Špejličkovi bych nenazvala pohádkou, žádný kouzelný předmět ani pohádková bytost, jen dva obyčejní pánové. Louka, pasáček se stádem a tři štěňátka. Happy end ani špatný konec se nekoná a kniha není naplněna zlem, které by muselo být poraženo. Všednodenní příběh s náznakem toho, že pomáhat se má.

img_20161204_201656

Ilustrace působí roztomile a Jiří Votruba dokázal do obrázků zapracovat i prožívané emoce. Střídání textu s komiksovými bublinami považuji za výborný nápad.

Asi proto, že je kniha dílem Zdeňka Svěráka, kterého mám velmi ráda, jsem čekala více dramatičnosti a pořádnou pointu.

Na knížce oceňuji zejména otevřenost vůči okolnímu světu. V příběhu je mnoho míst, která čekají na zásah fantazie. U jednoduchého příběhu jsme si připomněli mnoho dalších pohádkových příběhů a postav. Ne pro její vlastní příběh, ale právě pro ty další možnosti Michalka po knize opětovně sahá.

804_big

Buřtík a Špejlička – cesta do Žatce

Autor: Zdeněk Svěrák

Ilustrace: Jiří Votruba

Pro děti od 5 let, 44 stran + 8 stran příloha

Vydalo nakladatelství Albatros v listopadu 2016.

Knihu si můžete objednat na www.albatrosmedia.cz.

Napsal/a: Milhauzice

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist