Recenze: 111 nápadů pro celý školní rok

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Konec prázdnin a děti se vracejí do školních lavic. Nejvíce se určitě těší prvňáčci. Tak jim to zkusme co nejvíce zpříjemnit, protože první třída je opravdu velice náročná.

Kniha 111 Nápadů pro celý školní rok je plná aktivit, her a rad, již od prvního školního dne až po předávání vysvědčení. Autorkami jsou Sabine Herzig a Anke Lange-Wandling a vydalo ji nakladatelství Edika.

Ťuk, ťuk, paní učitelko, žáci na vás čekají, s úsměvem se těší do školních lavic, první zářijový den.

111napadu_AM_titulkaPojďte nakouknout a nechte se inspirovat zajímavými nápady jak zpestřit a obohatit své hodiny.

Najdete zde inspiraci pro výuku, jak zabavit děti ve volných chvílích nebo jak hravou formou motivovat malé školáčky k lepším výkonům.

Autorky jsou zkušené pedagožky a poradí vám jak :

  •  zvládnout první školní den
  • si naplánovat celý školní rok
  • posílit třídní kolektiv

Kniha je rozdělena na 10 kapitol a začátek patří předškoláčkům. I oni totiž budou mít radost, když se se školou seznámí o něco dříve a seznamovací odpoledne určitě ocení i rodiče.

Dobrý den, paní pošťačko, co to máte?
Dopis pro tebe.
A kdo mi to píše?
Hurááá, přišla pošta ze školy.

V dopise může paní učitelka děti přivítat a seznámit je s důležitými informacemi ohledně prvního školního dne.

Na co dalšího se můžou děti těšit?

Vzájemně se seznámí a prozkoumají školu a okolí. Společně si vybudují třídní kolektiv, podniknou výlety nebo se naučí písmenka. Ale i děti potřebují pauzu, a tak to zkuste s pohybem a odreagováním.

111napadu_AM_ukazka2111napadu_AM_ukazka1

Co je ještě důležité?

Prezentace a hodnocení pracovních výsledků. Můžete vyzkoušet křeslo pro básníka, televizní zpravodajství, smajlíkový pas nebo medaile.

A je to tady, velký den pro každého školáčka, Vysvědčení. Vytvořte dětem originální vysvědčení nebo takové mini vysvědčení, kde může být uvedeno co dítě rádo dělá, co už umí, co se chce naučit, co mu jde dobře atd…

Nebo to zkuste naopak a jedno vysvědčení udělejte pro paní učitelku. Tady budou děti hodnotit paní učitelku.

Publikace je určena pro začínající a zkušené pedagogy základních škol. Nabízí krásnou inspiraci pro výuku a nápady, jak dětem zpestřit a obohatit celý školní rok.

Kniha 111 Nápadů pro celý školní rok obsahuje 10 kapitol.Ty jsou pak rozděleny na další podkapitoly. Na co se můžete těšit? Podívejte se na malou ukázku toho, co vás čeká.

Hurá už jsem školák

Pasování předškoláčků, seznamovací odpoledne, patroni nováčků, balím si aktovku, útulná třída a další nápady jak zorganizovat nejenom první školní den.

Máš jméno

Pokud se děti neznají, je třeba je navzájem představit a ve třídě vytvořit harmonickou atmosféru. Tato kapitola nabízí nápady na stmelení kolektivu a rozvoj sociálních kompetencí, tolerance a empatie.

Dnes je slavnost u žabek v rybníku

Vyrobte si speciální narozeninový kalednář. Děti se tak dozvědí, kdy mají narozeniny spolužáci, můžou si spočítat, kolik dnů do určitého data zbývá atd..

Kromě narozenin a dárků si zabalíte batoh na výlet, naučíte se čtyři roční období a půjdete na výlet.

Co takhle být k sobě přívětiví

Dobře poslouchej! Přesně se podívej! Kapitola s radami, hrami a nápady pro lepší komunikaci a soustředění. Zahrajte si Kuba řekl, zamrzlí, pozor, pššt! A další hry.

Text je rozdělen přehledně a pomocí jednoduchých hesel a obrázků lehce poznáte, co budete dělat, jaký materiál budete potřebovat nebo různé zajímavé tipy.

Na stránkách www.albatrosmedia.cz, také najdete šablony k vytisknutí, které slouží jako doplněk ke knize. Tam, kde je šablona zapotřebí, najdete šedý rámeček, ve kterém najdete číslo a písmeno šablony k okopírování.

Hodnocení na závěr

Velice mě mrzí jenom to, že tato kniha nevyšla už minulý rok. Protože kdyby ji měla synova učitelka, mohl první třídou projít s úsměvem i on.

Za sebe říkám, že jde o krásně zpracovanou knihu plnou nápadů a aktivit na celý školní rok. Je přehledná a srozumitelná. Přestože je určena pro pedagogy základních škol, využití najde i u vychovatelů, lektorů nebo animátorů dětských programů. A určitě si v ní tu správnou inspiraci najdete i vy.

Více o knize 111 nápadů pro celý školní rok, včetně souborů ke stažení, najdete tady.

Učitelé učte, ale naše dětičky nemučte 🙂

Napsal/a: Nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Kyller

    Jééé, tak to vypadá úžasně. 🙂 Jak půjdu do města, musím kouknout, zda ji nemají. 🙂 To by se opravdu hodilo ..

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist