Putovní recenze: Dášenka a Pumprlík

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Druhá putovní recenze, kterou si na VD můžete přečíst, patří knížce pro malé čtenáře. Tentokrát jsme nechali promluvit přímo děti – jaký názor na pohádkový příběh má Anetka?

Nejdříve se ale samozřejmě s knížkou seznámíme…

Dášenka a Pumprlík – nakladatelství Grada

Edice: Pohádkové čtenídasenka_a_pumprlik_titulka
Pro děti: od 5 let
Autor: Zdeněk K. Slabý
Ilustrace: Bára Buchalová
Počet stran: 72
Formát: 17x24cm

Zdeněk K. Slabý, známý český autor řady knih pro děti, laureát Zlaté stuhy za celoživotní přínos v oblasti literatury pro děti, přichází s novou knihou, kterou ilustracemi doprovodila Bára Buchalová, jejíž ilustrace děti znají mimo jiné z Webíku rádia Junior.

A víte, kdo to jsou pumprlíci?

Tak o tom nám nyní poví Anetka, dvanáctiletá holčička, která se svým sourozencem knížku přečetla a zde je její krátké shrnutí…

Hlavní postava:Dášenka a Pumprlík

Stručný obsah:Příběh je o malé holčičce jménem Dášenka, která je ve školce a za pár měsíců jde do školy. A samozřejmě o Pumplíkovi. Pumprlík každý večer bere Dášenku do nějak jiné neznámé země, kterou znají jenom Pumprlíci . Jednou tam letěli do Nesmyslova, pak zase do Bojínkova a poslední místo, co v knížce navštívili, byly Hračany.

Pumprlíci jsou nesmírně vynalézaví, dokonce ještě vynalézavější než vynálezci hodinek nebo lenošek. Dášenčin Pumprlík je navíc znalec cizích pohádkových krajů. V noci přilétá na svém šedém koberečku, Dášenka si k němu přisedne a … letí, letí oba s Dášenkou a z toho tajného letu je vždycky neuvěřitelný příběh. Tak neuvěřitelný, až si Dášenka myslí, že se jí to snad jen zdá. Zdá, nezdá… A není to jedno?

dasenka_a_pumprlik_ukazka1dasenka_a_pumprlik_ukazka2

Co se nám líbilo a nás zaujalo

Na knize se mi nejvíce líbilo to, že tam jsou velká písmena (dobře se to čte),  hezké obrázky, které zaujmou dítě od školky, do tak druhé – třetí třídy.

Moji sestru jednoznačně nejvíce zaujal Pumprlík, kterého teď všude hledá…:-)

Tak vy neznáte Dášenčina Pumprlíka? Ale, ale.
A Dášenku znáte? Jak by ne  – chodí přece do školy. Do mateřské – samozřejmě. Za několik měsíců půjde dokonce už do opravdické školy, kam nosí děti každé ráno aktovku na zádech, a v ní sešity, učebnice, pastelky… A co ještě? Aha: svačinu.
Dášenka už je tedy veliká.
A Pumprlík?Pumprlík je malinkatý: tak malý, tak mrňavý, že je ze všech Pumprlíků, co jich na světě je, asi nejmenší.

Shrnutí

Příběh velice dobře srozumitelný a skvěle napsaný.

Knížka podle mého byla velice zajímavá a doporučuji ji.

Anetce a její sestřičce moc děkujeme za zhodnocení knížky!

Více o knížce Dášenka a Pumprlík si můžete přečíst tady.

Recenze č.2: Králíček4

Ráda bych Vám představila knihu,kterou napsal Zdenek K. Slabý, je to český autor, laureát Zlaté stuhy za přínos v dětské lieratuře. Ilustrace vytvořila úspěšná výtvarnice Bára Buchalová. Kniha je určena pro děti od 4 let, ale určitě si ji mohou přečíst i o něco starší děti. Kniha má 72 stran a je bohatě doplněna pěknými obrázky.

Taky máte svého Pumprlíka? Že ne? Ale to je velká chyba! Takový Pumprlík je přece nesmírně vynalézavý a to dokonce více než kdovíjaký vynálezce. A co teprve Dášenčin Pumprlík, ten je ještě navíc velký znalec pohádkových krajů.
V noci, když Dášenka spí, tak se Pumprlík zrovna probouzí a na šedém koberečku se vydává za Dášenkou. To si k němu vždy Dášenka přisedne a letí, no a z každého tajného letu je vždy neuvěřitelný příběh. A to je tak neuvěřitelné, že si Dášenka myslí, že se jí to jenom zdá.
Co myslíte, zdá se jí to nebo ne? Ale to je přece jedno, důležité je, že vznikl tento příběh a bude se líbit jak dětem, tak dospělým.

Co se nám nejvíce líbilo

Nejlepší na knize pro nás byla větší písmena, i když už jsme ve druhé třídě, tak se nám čtou lépe. Líbily se nám i obrázky, kterými je příběh doplněný.
Domčovi se líbily všechny příběhy, co zažila Dášenka s Pumprlíkem, ale hodně se divil zážitkům v Nesmyslově. Jak je možné, že správná odpověď se paní učitelce nelíbila a proč je chyba dojíst celý oběd?

Pumprlík přemýšlí

Jen si to představte: v úterý čekala Dášenka na Pumprlíka, dlouho nemohla usnout, ale on nepřišel. Nezašeptal ji do ucha: „Dášenko, Dášenko, otevři očičko,už jsme tady!“ Ani nerozprostřel svůj šedý kobereček. Byl snad nemocný? Měl rýmu a hepčíkal celou noc? Polykal prášky z pampeliškového chmýří a zapíjel je odvarem z divizny?
Kdepak.
Od večera do rána seděl Pumprlík u stolu, hlavu v dlaních, a přemýšlel, rozmýšlel a vymýšlel. Před ním ležela mapa.

A pokud chcete vědět jaká to byla mapa a proč nad ní přemýšlel,tak doporučuji si knihu Dášenka a Pumprlík přečíst. Nám se moc líbila.

Napsal/a: VašeDěti.cz

Toto taky stojí za přečtení!

Odvrátí nachlazení, pomohou při alergiích

Občas to vypadá, jako by se proti nám naše prostředí spiklo: pokud nás zrovna netrápí smogová situace z dopravy, přijdou

Čtu dál →

Recenze: Valentýnka a narozeniny

Ivana Peroutková píše nádherné příběhy pro děti. S jejími knihami se setkávám už poněkolikáté. Její příběhy o Aničce mě velice

Čtu dál →

Leona Kysilková: Chci z kluků vychovat samostatně myslící jedince

Leona se přiznala, že byla policajt a že veškeré snahy o výchovu bez křiku, příkazů, zákazů a uplácení u

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist