Pro všechny malé techniky a vynálezce

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Děti, zvláště pak kluci, jsou od přírody velmi zvídavé. Vidím to na svém synovi, který rozebere všechno, kde ho zajímá funkce a složení…

Takže neustále kupujeme třeba nové baterky, protože syn sice vše rozebere, přijde na to, jak funguje, ale složení zpět dělá občas problém 🙂 Celkově se ale zajímá o všechno možné, chce i zkoušet něco „vynalézat“.  I proto mě zaujaly hned dvě publikace, které s tímto tématem úzce souvisejí.

První z nich, která si mimochodem u syna získala neskutečnou oblibu, se jmenuje Objevujeme elektřinu. objevujeme_ele_titulkaNečekejte žádnou bichli s encyklopedickými výrazy. Je to vcelku úzká knížečka, doslova nabitá samými praktickými ukázkami. Jejím cílem není dítě poučovat. Autoři chtějí aktivně zapojit čtenáře, resp. všechny malé vynálezce.

Titul tedy tvoří celkem dvacet pět projektů. Děti si na praktických ukázkách, které mohou celé zkoušet sami či s menší pomocí rodičů, nejen zkusí něco „vytvořit“, ale učením hrou zároveň i pochopí, jak celá věc funguje, na jakém principu. Děti si mohou vyrobit třeba sluneční pec nebo větrník.

Skutečně nejde o nic složitého, proto je kniha určená pro malé techniky již od sedmi let.

Zapínání el. spotřebičů

Pomocí tohoto pokusu můžete získat představu, jak moc se spoléháte na elektřinu, aniž byste si to uvědomovali.

1. Nejprve zkuste odhadnout, kolikrát něco zapnete nebo vypnete během jedné hodiny. Může se jednat o přepnutí vypínače, stisknuti tlačítka, otočeni knoflíku nebo zatáhnuti za šňůru. Zaznamenejte si odhad do pracovního listu vědecké metody ve svém deníku.

2. Potom nastavte budík na jednu hodinu dopředu. Provádějte běžné činnosti. Pokaždé, když něco zapnete nebo vypnete, zaznamenejte to do deníku. Tyto poznámky budou vašimi daty neboli vědeckými výsledky.

3. Po uplynutí hodiny porovnejte svůj odhad s výsledkem. Kolikrát jste se podle svých pozorovaní spoléhali na elektřinu?

4. Má okolní prostředí vliv na to, kolik elektřiny použijete? Svůj odhad si zapište a zkuste pokus provést znovu ve škole, v obchodě nebo v parku. Zapište si data do deníku a porovnejte je s očekáváním.

K PROMYŠLENÍ: Teď, když si uvědomujete, kdy a proč každodenně používáte elektřinu, uměli byste nalézt způsoby, jak její spotřebu snížit?

Zajímavé a pro děti veselé, je celkové zpracování titulu. Je tu nejen dost ilustrací, ale i nejrůznější zajímavosti týkající se daného faktu, o kterém, je zrovna řeč (třeba přirovnání se světem zvířat atd). Jsou tu ale třeba i vtipy, z nichž pár jsem se skutečně musela zasmát…

Děti se díky knize naučí nejen něco vyrobit, ale pochopí fungování elektřiny a jsou vlastně i „nucené“ uvažovat, což konec konců ke každému vynálezci patří. Autoři jim pokládají celou řadu otázek k zamyšlení, opět vždy k probírané události.

Knížku tedy velmi ráda doporučím pro všechny malé vynálezce:-)
Pokud vás zajímají ukázky z knížky, zkuste se podívat sem.


Druhým titulem je pak kniha Mladý technik. Ta je již určena pro starší děti, od dvanácti let. Některé věci ale mlady_technik_titulkabudou nepochybně zajímat i ty mladší.

Kniha sice nabízí i několik projektů k vyzkoušení, řekla bych ale, že více je zaměřena spíš na teorii. I když zajímavě podanou a dotvářenou mnoha názornými ukázkami a obrázky.

Děti se seznámí třeba s fungováním věcí denní spotřeby, jako je mikrovlnná trouba či vysavač, pojistka nebo jističe. Ale seznámí se i s tím, kdo vlastně stojí za vynálezem a objevením toho, že máme určité vymoženosti k dispozici.

Jak měřit hodně velké vzdálenosti?
S nepředstavitelně obrovskými vzdálenostmi se setkáváme ve vesmíru.
Kdybychom tyto vzdálenosti zapisovali v kilometrech, museli bychom používat příliš velká čísla, což by bylo nepraktické. Proto se zde používají jiné jednotky. Jednou z nich je světelný rok, který značíme zkratkou 1 l. y. podle anglických slov „light year“. Pozor, přestože je v názvu rok, nejedná se o jednotku času, ale vzdálenosti! A jak velkou vzdálenost představuje? Je to taková vzdálenost, jakou urazí světlo ve vakuu za jeden rok. A protože rychlost světla je přibližně 300 000 km/s (opravdu kilometrů za sekundu), můžeme snadno přepočítat světelný rok na kilometry. Jen musíme nejprve zjistit, kolik má jeden rok sekund. 60 sekund tvoří minutu, 60 minut je hodina, 24 hodin je den a 365 dní je rok. Takže 1 rok = 60 · 60 · 24 · 365 = 31 536 000 s.
Za tuto dobu urazí světlo vzdálenost 300 000 · 31 536 000 = 9 460 000 000 000 km, což elegantně zapíšeme jako 1 l. y.

Naší úplně nejbližší hvězdou je Slunce, a i to je od nás vzdáleno 150 milionů kilometrů. Této vzdálenosti říkáme astronomická jednotka 1 AU – podle anglických slov „Astronomical Unit“. Světlo ze Slunce k nám letí 8,3 minuty. Nepočítáme-li Slunce, naší další nejbližší hvězdou je Proxima v souhvězdí Kentaura vzdálená 4,28 světelných roků.

Chcete-li si přečíst další ukázky, podívejte se sem.

No, musím říci, že mnoho věcí bylo pro mě nových, resp. neznala jsem jejich podrobnější vysvětlení, takže i rodiče, kteří si knihu prohlédnou spolu se svou ratolestí, budou zase o něco chytřejší:-)

A nechybí ani zajímavosti ze světa záhad – kam dopadl Tunguzský meteorit, co je to kulový blesk, jak je to s Oblastí 51, nebo jak se hledají poklady. Myslím, že každý kluk si v této knize najde to své. A věřím, že zde podávané informace mu pomohou k pochopení smyslu funkcí věcí kolem nás a poznání světa moderní techniky, které pomůžou nejen ve škole, ale vůbec k chápání světa. Informace jsou vyložené jednoduše a poutavě, navíc skvělým doplňkem jsou zmiňované možnosti vlastní „tvorby“.

Tak ať je mezi námi co nejvíce nových Edisonů:-)

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist