Pro vánoční pohodu malých i větších

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Chcete potěšit vaše děti pod stromečkem něčím opravdu mimořádným? Připravila jsem pro vás skvělé tipy, které udělají jistě radost všem milovníkům čtení a přispějí k příjemné vánoční atmosféře…

Vánoce jsou svátky pohody a klidu. Stačí si jen s dětmi v klidu sednout a otevřít některý z titulů, který by nadcházející dny ještě více umocnil…

Spojení Rybovy mše a Ladova betlému jako animovaný vánoční film v knižní podobě…

ceska_mse_vanocni_titulkaHej Mistře! Vstaň bystře! Vzhlédni na jasnost, nebes na švarnost, krásu uhlídáš v tento noční čas… zaznívá už více než dvě stě let v čase vánočním.

Takřka před sto lety nakreslil Josef Lada český lidový betlém. Ladovi vesničané v něm spěchají za hvězdou, která je dovádí až do Betléma a zvěstuje, že se stalo něco nevídaného a významného. Oba dva umělci vytvořili vzácné dílo, jež dodnes obdivujeme pro jeho upřímnou prostotu, ale zároveň radostnou a sváteční atmosféru, která navozuje pravé české Vánoce. Spojením Rybovy mše, Ladova betlému a desítek dalších Ladových postaviček a scenérií vznikl stejnojmenný animovaný film autorů Miloše Zvěřiny a Pavla Kubanta, který je už od roku 2007 neodmyslitelnou součástí vánočních svátků s Českou televizí. Filmem se inspiroval i tento zpěvník, který rovněž nabízí obě výsostná díla v harmonickém souznění. Rybovu mši v hudební úpravě Milana Potočka si podle něj můžete – podobně jako v době Jakuba Jana Ryby – sami zahrát a zazpívat v kruhu rodinném nebo třeba s přáteli.
Ukázku si prohlédněte tady.


Pohádky na Štědrý den!

duch_nad_zlato_titulka princove_jsou_na_draka_titulka

Výpravná televizní pohádka Duch nad zlato na motivy Hanse Christiana Andersena ožívá v knižní podobě!
Napínavý příběh začíná jedné bouřlivé noci na Šibeničním vrchu, kde věčný tulák Vojta náhodou objeví v podzemí poklad, který hlídá tajemný duch. Vojta si ještě předtím, než uteče, stihne strčit do kapsy malé křesadlo a jaké je jeho překvapení, když přivolá ducha zpět. Duch z tuláka postupně vychová vhodného nápadníka pro krásnou princeznu a to není snadný úkol, zvláště když duchovy zkušenosti sahají do doby před dvěma sty lety. Přesto se zdá, že příběh směřuje ke šťastnému konci, když všechno zkomplikuje hamižná dvorní dáma…

Nikdo už nezjistí, kolik království za svůj život prošel tulák Vojtěch. duch_nad_zlato_ukazka
Nevěděl to ani on sám a popravdě řečeno, vědět to ani nechtěl, byl zvyklý nezatěžovat si hlavu zbytečnostmi. Chodil světem a zajímalo ho pouze, jak konečně přijít ke štěstí. Za štěstí, které by rád našel, považoval dívku, o jaké snil. Vojta byl mladík, a nebylo tedy divu, že se toužil zamilovat a usadit, mít děti a ženu, pro kterou by bylo radostí žít. V době, kdy vstoupil do Kryšpínova království, nemohl tušit, že se mu tohle velké přání splní.
A už vůbec ho nemohlo napadnout, že cesta k onomu štěstí povede i přes šibeniční vrch, kde málem skončí jako ďáblův spolčenec.
Ale nepředbíhejme.
Celou ukázku z knihy najdete tady.

Vtipný pohádkový příběh Princové jsou na draka plný lásky a moudrosti, ale i lenosti a hlouposti, princove_jsou_na_draka_ukazkakterý znají děti i jejich rodiče z dnes již kultovního filmu, ožívá nyní na knižních stránkách. Vydejte se za princeznou Lenkou, na kterou si dělá zálusk drak Šestnáctihlavec.
Zachrání ji ospalý princ Bachacha, nebo jsou princové na draka? Obstáli byste na pohádkové výpravě, v hodovní síni a vyznáte se vůbec v pohádkách? To si můžete vyzkoušet v pohádkových testech. A navrch vás čekají tři pohádky nepohádky!
Ukázku najdete tady.


Krásné dárky pro celou rodinu – výbor K.J.Erbena a Františka Halase…

ziva_voda_titulkapred_usnutim_titulka

Nový výbor k dvoustému výročí autorova narození (2. 11. 2011) pokrývá celou šíři sběratelských zájmů K. J. Erbena. Dospělý i dětský čtenář zde najde pohádky i říkadla a balady, texty známé, ale také některé téměř zapomenuté. Editorka při sestavování knihy vybírala z  Prostonárodních písní a říkadel, Slovanské čítanky, Českých pohádek a z Kytice. Ediční poznámka, vysvětlivky a základní biografická data dělají z knížky víc než jen knihu pro děti. Nádherné ilustrace Iku Dekune, japonské ilustrátorky žijící v Česku, povyšují knihu na úroveň umělecké publikace. My můžeme doporučit jako krásný vánoční dárek pro celou rodinu. Ukázky najdete tady.
František Halas (1901–1949) byl jedním z nejvýznamnějších českých básníků minulého století. V roce 1942 vydal sbírku Ladění, jejíž součástí je i oddíl Do usínání, který Halas napsal pro svého synka. V roce 1954 pak vyšel první výbor z Halasovy poezie pro děti, který se v roce 1972 dočkal přepracování a názvu Před usnutím, pod nímž vychází dodnes. Nejnovější tvář knize svými něžnými a citlivými ilustracemi vtiskla Johana Hrabíková-Vojnárová.
Ukázky najdete tady.


Exkluzivní vydání jedné z nejvýznamnějších knih 20. století…

maly_princ_exk_titulka„Malý princ byl napsán a vydán za války, jeho autor Antoine de Saint-Exupéry (1900–1944) byl letec a spisovatel známý i svou tvorbou pro dospělé (romány Noční let, Válečný pilot, Citadela aj.). Kniha vyšla už v prvním vydání s jednoduchými a křehkými ilustracemi autora textu, v této podobě je známá dodnes. Je výjimečná, dodnes se těší úspěchu na celé zeměkouli: patří k 50 nejprodávanějším knihám na světě. Vyšla v mnoha vydáních, překladech, adaptacích, převyprávěních, byla zfilmována i uváděna jako divadelní hra.“

Tolik citace z nové knihy 2x 101 knih pro děti a mládež, která uvádí nejvýznamnější dětské knihy světové a české literatury.

Tentokrát Malý princ vychází v luxusní úpravě s 3D pohyblivými ilustracemi a příběh se stává krásným a luxusním dárkem pro všechny příznivce Antoine de Saint-Exupéryho a malého chlapce se zlatavými vlasy jménem Malý princ.
Ukázku najdete tady.


Madynka, Lotta z Rošťácké uličky i Děti z Bullerbynu a samozřejmě Krteček!

krtek_a_vanoce_titulkavanocni_pribehy_titulka

Výbor krásných vánočních příběhů oblíbené švédské spisovatelky. Některá vyprávění jsou čtenářům dobře známá z knížek, které u nás vyšly, takže se opět setkáte s Madynkou, Lottou z Rošťácké uličky i s dětmi z Bullerbynu. V jiných vystupují také Madynka či bullerbynské děti, ovšem jsou to povídky nové, které v původních knížkách nenajdete. Ostatní vyprávění jsou pro české čtenáře úplnou novinkou. Všechny příběhy však přinášejí čarovnou vůni perníčků, jehličí a purpury za vyzvánění zvonků.
Ukázku z knihy najdete tady.
Byla zima a všichni kromě Krtka ještě spali ve svých pelíšcích… Ale Krtek ne, ten běhal venku. Chtěl krtek_a_vanoce_ukazkapřichystat pro své kamarády z lesní stráňky báječné vánoční překvapení. Ale ukázalo se, že to nebude tak jednoduché, jak se zpočátku zdálo. Z dálky ho totiž pozorovala škodolibá tetka vrána. Jakmile spatřila krásný vánoční stromeček ozdobený dobrotami, hned na něj dostala zálusk. Krtek si však se známou zlodějkou snadno poradil.
Chcete vědět jak? Tak honem otevřete tuhle zimní knížku!


Pro nejmladší čtenáře a kouzelnou pohodu…

prrilis_mnoho_andelu_titulkanejmnocnejsi_kouzlo_titulka

Petr Chudožilov, povídkář, fejetonista, esejista a autor pohádek, jehož dílo bylo oceněno Čestnou listinou IBBY a prestižní Evropskou cenou za nejlepší německou pohádku, se vrací i k těm nejmladším českým čtenářům! Kniha fantaskních povídek pro děti Příliš mnoho andělů vychází v překladu samotného autora po dvaceti letech od prvního vydání v německém jazyce. Děj devatenácti jímavých příběhů, v nichž hrají hlavní roli andělé strážní, domácí a mnozí další, se odehrává ve světě nepohádkové každodennosti. Příběhy přitom nepostrádají pravý pohádkový obraz světa – víru, že dobro přece jen nakonec vítězí nad zlem, stejně tak jako láska vítězí nad nenávistí a spravedlnost nad křivdou.
Tři pohádkové příběhy v knize Nejmocnější kouzlo, v nichž se to jen hemží vodníky, vílami a čarodějnicemi, zkrátka známými pohádkovými bytostmi, které ale mají jedno společné. Všechny chtějí vstoupit do světa lidí. Je to svět léčivých bylinek namísto čar a kouzel, svět barevného cirkusu a tance, svět řemesel a učení. Víla Májenka, vodník Matouš i malá čarodějnice Klára se vydávají na cestu za svým snem a po nelehkém putování nakonec zjistí, které kouzlo je to nejmocnější…


Jakou knihu u vás doma najdou pod stromečkem nejmladší členové rodiny? Zaujala vás i nějaká z výše uvedených?

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Ivča a Domča

    Tak já se těším na avízovanou štědrovečerní pohádku, i když si myslím, že „Tři oříšky“ asi stejně nepřekoná – ta k Vánocům asi neodmyslitelně patří.
    Líbí se mi taky hned ta první s ilustracemi J.Lady a pak jasně Krteček:-) Krásné knížky.

  • mura

    Pěkné knihy..

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist