Příšerky z hradu Groteskin

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Bojíte se rádi­­? Máte rádi monstra a příšery? Tak to pojďte rychle navštívit městečko zvané Drbákov, ve kterém žije 665 obyvatel a ti mají opravdu velký strach z obyvatel žijících na hradě Groteskin…

Nakladatelství Albatros vydalo pro děti strašidelnou knížku s názvem Záplaťák, jejímž autorem je Guy Bass.

Už jako malý chlapec dokázal vyrobit různé monstra. Jeho úplně prvním výtvorem byla malá příšerka složená ze zbytků, které měl od svého otce, šíleného vědce. Ruce odtud, noha odjinud, každé oko jiné a různé uši. Pojmenoval jí jménem Záplaťák. Byl jeho úplně prvním výtvorem, slíbili si, že z nich budou ti nejlepší přátelé. A taky to tak nějakou dobu bylo. Jenomže pak se něco změnilo. Z malého chlapce vyrostl muž, který už nemá čas si hrát. Stal se z něho potrhlý profesor Erasma Erasma. Začal vyrábět jedno monstrum, příšeru nebo humanoid za druhým. Jednooký pavouk s křídly, chodící ryba nebo tříruké nestvůry! Vše ve znamení vědy. Občas byl i profesor zděšen tím, co vytvořil. Jenomže sotva oživil jedno monstrum, začal vyrábět druhé. A tak to šlo pořád dokola už mnoho let.  Záplaťáček zůstal zapomenut v zamčeném pokoji. Na slib ale nikdy nezapomněl. Díky tomu mohli obyvatelé Drbákova klidně spát, i když o tom ani neměli tušení. Jednoho dne se má všechno změnit. Městečko navštíví Putovní karneval divů proti přírodě Fulberta Frkolovce, což je opravdu nebezpečný a zlý člověk.

Když se od lidí dozví, co se na hradě děje, vymyslí zákeřný plán. Chce unést profesora a využít ho pro své plány, jak zbohatnout. Záplaťák, příšerky a holčička jménem Arabela musejí zachránit profesora nejen od rozzuřeného davu, který se k hradu blíží, ale hlavně před Fulbertem. Dokáží to? Splní se Záplaťákovi jeho největší sen, aby si na něho jeho největší přítel vzpomněl? Nebo získá nové přátelé? Jsou příšery a monstra z hradu opravdu tak děsivé a nebezpečné?

Když si děti doma hrají,
Zcela zdrávy zůstávají.
Když však na Groteskin jdou,
Příšery je sežerou.

Knížka  Záplaťák je určena pro děti tak od 8 let. Příběh je čtivý, místy napínavý, ale hodně smutný. Najdete zde kombinaci zrady, smutku, pocitu opuštění a nakonec také naděje. Naděje na to, že by vše mohlo nakonec přece jenom dopadnout jinak. Jak? To záleží na pohledu čtenáře. Pro někoho může být konec příběhu šťastný, pro jiného nedořešený. Pro mě byl příslibem v lepší budoucnost pro obyvatele hradu a nové kamarády pro Záplaťáčka. Celé mi to připomínalo jiný příběh o malém chlapci, který touží po tom, aby se z něho stal opravdový živý chlapec, jehož budou mít všichni rádi. Určitě víte, o koho se jedná :-).

Už na první pohled zaujme vzhled knížky, který působí opravdu strašidelně, až budete přemýšlet nad tím, jestli jde opravdu o dětskou knížku. Černá barva s výrazným červeným názvem a obrázkem Záplaťáka, může působit tajemně až strašidelně. Ale to mají děti rády, takže už jenom toto by je mohlo hodně zaujmout. Ve stejném duchu je také celá knížka. Bílé stránky jsou lemované černým okrajem. Jindy je stránka celá černá a má bílé písmo. Také obrázky jsou černo bílé. Veselé, usměvavé a přesto strašidelné.

Titul má 16 kapitol + epilog a celkem 190 stránek. Přestože jde o příběh strašidelný, i zde jde hlavně o přátelství. Myslím si, že knížka zaujme spíše kluky. Protože jde o čtení o monstrech a strašidlech – ale kdoví, třeba se i holky budou chtít bát. Pokud vás knížka zaujala, určitě ji doporučuji pořídit do vaší dětské knihovničky. Já už se těším, až si ji budeme před spaním společně číst. Jenom doufám, že nebudeme muset vyhánět strašidla zpod postele 🙂


Záplaťák

Vydalo nakladatelství Albatros

Autor: Guy Bass
Počet stran: 190
Formát: 130×195 mm – brožovaná lepená
Vyšlo: 29. 08. 2012

Knihu Záplaťák si můžete objednat například zde – zkuste si také knihu prolistovat.


Nakladatelství Albatros je nejstarší české nakladatelství, které se od svého vzniku specializuje na vydávání literatury pro děti a mládež (bylo založeno v roce 1949; do roku 1969 působilo pod původním názvem Státní nakladatelství dětské knihy). Dnes je součástí moderní mediální společnosti Albatros Media a. s.

Za dobu své existence vydalo přes 10 tisíc titulů. V současné době je to cca 130 knížek ročně a soustředí se na kvalitní původní i překladovou literaturu především pro děti od 2 do 12 let.

Albatros je dlouhodobým exkluzivním vydavatelem knížek Astrid Lindgrenové a příběhů Harryho Pottera J. K. Rowlingové pro území České republiky. V poslední době vydává své nejlepší knihy pro nejmenší také ve slovenštině. U nás si vyberete od leporel pro nejmenší přes poezii, pohádky, knížky pro začínající čtenáře, literaturu populárně-naučnou a vzdělávací až po fantasy, detektivní příběhy i komiksy. Knížky bohatě barevně ilustrované i příběhy pro zdatnější a náročnější čtenáře. Vstupte a přesvědčte se!

Napsal/a: Nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist