Příšerky jsou zpátky :-)

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Pamatujete si na malou příšerku sešitou z různých kousků? Jmenuje se Záplaťák a byl úplně prvním výtvorek šíleného profesora Erasma. A teď je zase zpátky. I s nejlepším kamarádem Stvůrou a holčičí kamarádkou Arabelou.

Nakladatelství Albatros vydalo pro děti v pořadí již druhý díl knížky s názvem Záplaťák, Pirátovo oko a autorem je Guy Bass. Ilustrace namaloval  Pete Williamson. Recenzi na díl první si můžete přečíst zde.

Vítejte zpátky v Drbákově, ve kterém stále žije 665 obyvatel a k tomu strašidelní obyvatelé žijící na hradě Groteskin. Výtvory šíleneho profesora Erasma, kterých je pořád víc a víc. A Záplaťák se stále stará o to, aby nikomu neublížily. Jednoho dne, úplnou náhodou, najde Záplaťák chlapecký profesorův pokoj a v něm knížku o pirátovy jménem Střeloprach. A ještě divnější na tom je to, že oba mají úplně stejné zářivě modré oko. Je to vůbec možné? Může mít Záplaťák pirátovo oko? Znamená to tedy, že je taky částečně pirátem?

Co dělá piráta pirátem? Loď, posádka, papoušek, šavle, modré oko. Tak takový seznam si Záplaťák napsal, aby věděl, co všechno potřebuje, aby se sám mohl pirátem stát. Jenomže ono to nebude tak jenoduché. Nejprve si vyrobil šavli, pak zkoušel vytvořit papouška. Byl to jeho úplně první výtvor a nedopadl zrovna moc dobře. Jediný, kdo si s netopicí (něco mezi opicí a netopýrem) dokáže poradit, je Arabela a ta je z ní opravdu nadšená. Společně postavili loď. Tak hurá za dobrodružstvím. Jedno velké a nebezpečné na ně už čeká. Musejí totiž zachránit profesora, kterého unesl Fulbert Frkolovec. Určitě si na něho pamatujete z prvího dílu. Má Putovní karneval divů proti přírodě a chce, aby pro něho profesor vyráběl monstra.  Vydají se na moře a jejich záchranná mise začíná.

Něco malého se vydalo na moře
za velkým dobrodružstvím.
Moře se vzteká a zdvihá se kal-
a jo ho hó, a blesk a prásk!
Bludák však bez obav pluje v dál,
Ahój, Kapitán Střeloprach!

Knížka Záplaťák, Pirátovo oko, je určena dětem od 8 let. Stejně jako v prvním dílu, i tady jde spíše o trochu smutné čtení. Záplaťák stále touží po tom, aby si na něho profesor vzpomněl. Naštěstí má dva dobré kamarády, se kterými zažije jedno velké dobrodružství a na chvíli se tak sám stane pirátem. Těšit se tak můžete nejenom na napínavý a strašidelný příběh o přátelství lidí a příšerek, ale také na to, co všechno můžete žažít, když si chcete splnit svůj vlastní sen. A ten Záplaťákuv je o tom, jak zažije něco dobrodružného. Díky příběhu o strašném pirátovi Střeloplachovi na chvíli zapomene na smutek, který cítí, a vžije se do své role piráta.

Vzhled knížky je strašidelný. Černá barva s výrazným žlutým názvem, který po přejetí prsty mírně jako by vystupuje a obrázek drobného Záplaťáčka. Autor je napsán červenou barvou. V podobném, strašidelném duchu je také celá knížka. Bílé stránky jsou lemované černým okrajem. Někdy je celá stránka černá a má bílé písmo. Také obrázky jsou černo-bílé. Veselé, usměvavé a  strašidelné. Stránka každé kapitoly je na bílé stránce v černém rámečku. Nahoře je napsána kapitola, pod tím je název a v závorce podnázev kapitoly. V druhé polovině stránky dole, je umístěný další rámeček, ve kterém je vždycky krátký úryvek  Z nebojácného deníku kapitána Střelopracha. Publikace má 25 kapitol  a celkem 208 stránek.

Tuto knížku si určitě nenechejte ujít, zvláště, když už máte v knihovničce díl první. Trochu jsem čekala, že ve vztahu Záplaťáka a profesora se něco změní, ale nic takového teda nečekejte. Je mi Záplaťáčka líto, protože by pro svého tvůrce udělal opravdu všechno a ten si na něho už ani nepamatuje.

Tak uvidíme v dalším pokračování, protože podle „neuzavřeného“ konce předpokládám, že se můžeme těšit na další díl.


zaplatak_piratovo_oko_Albatros_nahledZáplaťák, Pirátovo oko

Vydalo nakladatelství Albatros

Autor: Guy Bass

Doporučeno od:  8 let
Počet stran:   208 stran
Formát:    130×195 mm
Vazba: brožovaná lepená
Datum vydání: 17. 04. 2013

Knížku si slevou můžete objednat třeba zde – přečtěte si i ukázkovou kapitolu!


albatros_logoNakladatelství Albatros je nejstarší české nakladatelství, které se od svého vzniku specializuje na vydávání literatury pro děti a mládež(bylo založeno v roce 1949; do roku 1969 působilo pod původním názvem Státní nakladatelství dětské knihy). Dnes je součástí moderní mediální společnosti Albatros Media a. s.

Za dobu své existence vydalo přes 10 tisíc titulů. V současné době je to cca 130 knížek ročně a soustředí se na kvalitní původní i překladovou literaturu především pro děti od 2 do 12 let.

Albatros je dlouhodobým exkluzivním vydavatelem knížek Astrid Lindgrenové a příběhů Harryho Pottera J. K. Rowlingové pro území České republiky. V poslední době vydává své nejlepší knihy pro nejmenší také ve slovenštině. U nás si vyberete od leporel pro nejmenší přes poezii, pohádky, knížky pro začínající čtenáře, literaturu populárně-naučnou a vzdělávací až po fantasy, detektivní příběhy i komiksy. Knížky bohatě barevně ilustrované i příběhy pro zdatnější a náročnější čtenáře. Vstupte a přesvědčte se!

Napsal/a: Nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist