Předškolákovýma očima: Pohádky s krovkami

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Nejen pro předškolní děti je určena jedna z nových knížek Ludmily Selingerové, kterou jsem nabídla k přečtení a následnému zhodnocení jedné z maminek našich „VD předškoláků“. A jak se knížka (nejen) malému Milánkovi líbila?

Knihu V trávníku s podtitulem Pohádky s krovkami jsem četla svému 5,5 letému synovi a obrázky si prohlížela i skoro tříletá dcera. Nepřečetli jsme ji najednou, ale rozložili jsme si ji do několika etap, aby zbyl i prostor na povídání a zvídavé dětské otázky.

Na 80 stránkách čekají na děti napínavé pohádkové příběhy ze života hmyzu. Knížka je rozčleněná do deseti v_travniku_grada_titulkakapitol. A jak již název napovídá, hlavními hrdiny nejsou lidé, ale zástupci z hmyzí říše (viz níže). Ti řeší různé zapeklité situace. Jak se s nimi poperou?

Co myslíte, zvítězí i zde dobro nad zlem? Najde například zamilovaná kudlanka svou pravou lásku? Přestane být roháč nafoukaný? Dostane se krtonožka k protinožcům? Dočká se smutný šváb svého štěstí? Jak to celé dopadne s nenasytnou housenkou? A co jepice, podaří se jim nalézt měsíc pro svatební noc? Co všechno vyvedla strašlivá bota?

Vyhraje znakoplavka svůj velký závod? Právě příběh o znakoplavce si mě nejvíce získal. Líbila se mi její čestnost, smysl pro fair-play, ochota pomoci zraněné soupeřce i za cenu, že by závod nevyhrála. Jak to celé dopadne i s ostatními hrdiny vám prozradí již knížka:-)

Knížka mě velice oslovila, líbí se mi její celkové zpracování (téma přírody pojaté hravou formou na základě pohádkových příběhů). Dále oceňuji to, že děti mají možnost si uvedené druhy prohlédnout na četných ilustracích, seznámit se s nimi blíže, dozví se, co je pro ně typické atd. Právě toto vnímám jako nejlepší způsob, jak přiblížit dětem poznatky o přírodě, zaměřené na svět hmyzu, které se jim jistě budou hodit po usednutí do školních lavic… Již v útlém věku zábavnou pohádkovou formou. A rodičům umožňuje krásně strávené chvíle s dětmi.

Mladší dceři (skoro 3 roky) jednoznačně nejvíce učarovaly obrázky, zejména část V pohádkách vystupují a takto ve skutečnosti vypadají, kterou si dlouho prohlížela společně s bratrem, a otázky byly nekonečné:-) U textu zatím příliš nevydržela. Syn krásně poslouchal všechny kapitolky, pokládal všetečné otázky a ve výsledku se mu prý nejvíce líbila ta O nafoukaném roháčovi, dále O nenasytné housence a O strašlivé botě.

k01

Čtení a aktivity

Kniha je čtivá, bezpochyby poslouží k obohacení slovní zásoby. Určitě nejsem sama, koho si svým nádherným stylem autorka získala. Co oceňuji, je srozumitelnost a bohatá slovní zásoba. Přesto se mi zdá slov a obratů, kterým zatím předškoláci příliš nerozumí, až příliš, což byl příklad mého syna, který při čtení kladl velké množství otázek. Z tohoto důvodu bych volila spíše zařazení až pro začínající školáky (klidně už i pro prvňáčky), ale pro předškoláky jako takové je dle mě potřeba ještě řadu věcí dovysvětlit. Jsem si jistá, že i starší děti si zde přijdou na své. I my se ke knize budeme moc rádi vracet.

Kniha bezpochyby nabízí spoustu prostoru pro hry. Vzhledem k tomu, že fantazie nás rodičů není tak bujná jako našeho syna, bylo vše na něm. On byl hlavním aktérem, který se rychle zhostil hry O housence a strašlivé botě. My rodiče jsme spíše ocenili návod na str.73, který tímto vřele doporučuji. Pro nás se kniha stala velkou inspirací k povídání o přírodě. Překvapilo mě, kolik zvídavých otázek se vyrojilo:-)

k03k02

Ilustrace

Každá kapitolka je bohatě ilustrovaná (má jeden velký obrázek a několik menších), děti si mohou daný druh prohlédnout na několika ilustracích, což vnímám jako velké plus. A na samém konci jsou vyobrazeni naši hrdinové Jak skutečně vypadají. Kromě toho zde nalezneme několik vtipných ilustrací. Obrázky jsou to opravdu krásné, líbily se dětem i nám rodičům:-)

Poučení

Kniha skutečně vychovává. Hrdinové se vyznačují určitými vlastnostmi, dobro nebo zlo. V dítěti probouzí zásady slušného chování, např. pomáhat druhým, neubližovat nikomu, dokonce ani zvířátkům, přírodě, nepovyšovat se nad druhé, rozdělit se, být moudrý, není důležité vyhrát za každou cenu, atd.). Setkáme se i s tématem lásky. Otevírá i prostor k diskuzi o mezilidských vztazích, o lidech, jejich povahách, situacích. S podobnými problémy našich hrdinů se jistě dítě setká nejen ve škole. Rádi si případné pokračování pořídíme, protože kniha je opravdu krásně zpracovaná. Dost možná, že pod vánočním stromečkem děti najdou některou z dalších děl této autorky (např. V korunách stromů).

Doporučuji všem dětem se zájmem o přírodu. Případně i těm, kteří až takový zájem nemají, možná by nebylo od věci v nich ten zájem probudit:-)

Více o knížce V trávníku aneb Pohádky s krovkami najdete tady.
Na VD vám představíme i další knížky autorky Ludmily Selingerové .

pod_vodni_hladinouv_korunach_stromu

Napsal/a: Iveta Pešková, Jana 231

Toto taky stojí za přečtení!

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Jak vybrat ty pravé plenky pro novorozené miminko?

Očekávání miminka sebou nese spoustu radosti, ale také rozhodování a nákupů. Jednou z věcí, bez kterých se určitě neobejdete,

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Petra Vymětalová

    Koukám, že tu máme novou zdatnou recenzentku, opravdu krásně napsané.
    Jani, neměla bys chuť psát častěji? …nemyslím vyloženě jen recenze, měla bych i spoustu jiných tipů a úkolů 😀

  • Ivča a Domča

    Moc hezké, knížka mě zaujala a určitě by se líbila i Domčovi, má rád vše o přírodě. Že bych už přemýšlela nad dárkem k Vánocům:-)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist