Předškolákovýma očima: Knížky s křídly a ploutvičkami

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Menším dětem jsou určeny další dvě knížky Ludmily Selingerové. Obě jsou z přírody a o přírodě. Pojďte se podívat, jak se dětem líbily…

Ráda bych ovšem nejprve upozornila na první z edice knížek, kterou pro vás otestoval Milánek od jany231 a kterou jsme vám na VD již představili – přečíst si ji můžete tady.

A teď se už podíváme do obrovských korun stromů. První z knížek pro vás poctivě přečetla a zhodnotila Bamiska se synem Honzíkem…

V korunách stromů – Pohádky s křídly

Do rukou se mi díky Honzíkovi, se kterým se účastníme projektu s předškoláky na VD, dostala moc hezká knížka. Předem musím přiznat, že po jejím otevření mi hlavou projela myšlenka „hmm, to asi Honzíka nezaujme, co o tom budeme psát“. Hned v úvodu se za tuto myšlenku a předčasné hodnocení omlouvám a knihu budu jen a jen chválit. Je naprosto úžasná a opět se mi potvrdilo, že nemám soudit moc rychle…

Útlá knížka, s názvem V korunách stromů, jejíž podtitul je Pohádky s křídly, nám formou pohádkových v_korunach_stromu příběhů přiblíží svět ptačí říše. Díky sedmi pohádkám se seznámíme se zvědavým kalousem, cestovatelskými čápi, rytířem tetřevem, doktorem datlem, nedoceněným slavíkem, ale i dalšími … Zjistíme kdo je to „moták“ a co měl pochopit, a nechybí ani pohádka o statném dubu. Vždyť les ve kterém žijí ptáci, se bez stromů neobejde.

Jako velké, velmi velké plus číslo jedna dávám to, jak autorka Ludmila Selingerová dokázala spojit „encyklopedické“ informace s pohádkou. To se jí povedlo velmi nenásilnou formou. Když jsem do knihy nakoukla poprvé, zarazilo mě to a říkala jsem si, to pro malého nebude…později, když jsem se začetla, tak jsem se v duchu omlouvala na každém řádku.

Velmi jednoduchou, srozumitelnou a čtivou formou jsou dětem na začátku každé kapitoly zprostředkovány informace. A to nejen ze života ptáků i ostatních zvířátek, ale i o přírodě a koloběhu v ní, o tom co jsou to přírodní rezervace atd. Je toho spoustu co jsme se dočetli…

Po načerpání a vstřebání nových informací na nás pak už čekaly pohádky. Jsou vtipné, velmi dobře se čtou. Sem tam se objevilo slovíčko, kterému Honzík nerozuměl, stejně jako děti ve školce. To ale není problém, děti se zeptají, vše se vysvětlí a čte se dál. I to by se dalo hodnotit jako menší kontrola toho, jak děti poslouchají, chápají a rozumí textu. Dnes děti mají velmi malou slovní zásobu, a tak se toto najde v každé knize…Druhým velkým plusem pro nás bylo to, že to nejsou jen tak nějaké pohádky, ale v každé je schováno nějaké morální poučení, na kterém se může potom stavět dál povídat a rozebírat situaci a vnímat jak to vidí děti svýma očima.

Své třetí velké plus dávám ilustracím od Evy del Risco Koupové. Jsou to realistické kresby ptáků, kterým je kniha věnovaná. Jejich obrázky je kniha protkaná a ještě je najdete i na jedné s posledních dvojstran jako ohlédnutí za tím, jak skutečně vypadá ten, o kom jste četli. Honzík si také jednoho čápa podle knížky nakreslil…k ilustracím knih má daleko, ale už nám zdobí ledničku.

v_korunach_stromu3

Jako bonus najdete v pohádce sem tam vloženou básničku, hezky se rýmující a zároveň poučnou…to se mi moc líbí, děti si tak zapamatují toho o to víc.

v_korunach_stromu_ukazka1_textv_korunach_stromu_ukazka2_text

Jako učitelka tento druh kresby velmi vítám. Ono medvídek v knížce co vypadá jako plyšák, růžový kulatý slon, ježek s jablíčky jsou krásní , ale v dětské duši, představivosti nadělá velkou paseku. Proto si určitě pořídím i další knihy do školkové knihovničky, pokud jsou zpracovávány takovouto formou. Četli jsme je ve školce, dětem se líbila, prohlížely obrázky se zaujetím a poskytla nám hlavně hodně podnětů k zamyšlení, povídání a spoustu informací o krásném přírodním světě kolem nás a chování, které by mělo a nemělo být.

Ještě jednou knize tleskám, protože takovouto kvalitní a obohacující jsem dlouho neviděla. Mohlo by se to shrnout do velkých tří plusů – hodně informací, vtipné pohádky s ponaučením a realistické obrázky zvířátek… a samozřejmě nejen to.

Ráda bych ještě jednou poděkovala, že jsme se mohli s Honzíkem a dětmi ve školce recenze knihy účastnit. A autorce přeji hodně krásných nápadů na dětské knihy a velké množství spokojených malých i větších čtenářů.

Ukázky z knížky si můžete přečíst tady.


Druhou pohádku hodnotí zzabicka s dětmi – Vítkem a Anežkou…

Pod vodní hladinou – Pohádky s ploutvičkami

Knížku Pod vodní hladinou jsem donesla domů a děti, Anežka s Vítkem, se na ni hned vrhli. Prohlédli pod_vodni_hladinoujsme si společně obrázky a pověděli si názvy zvířátek, které děti neznaly.

Knížky se u nás čtou pravidelně každý večer před spaním. Hned první večer děti upřednostnily tuto novou knihu před tou již rozečtenou. Tatínek jim ji postupně po několika večerech přečetl celou a občas jsem slyšela dceru, jak se ptá, co které slovo znamená. Tatínek vysvětlil a četl dál.

Knížka je plná veselých obrázků, které i jinak ne moc pěkná zvířátka ukazují vesele a šťastně a najdou se i skutečnosti, které ani já jako dospělá nevím. Určitě by šla využít i u dětí ve škole jako doplněk k výuce. Při čtení přes den jistě v dětech vzbudí zvědavost a budou chtít o zvířátkách vědět víc.

Velice se mi líbí, že byl každý příběh něčím poučný: Pyšná ryba Slunečnice se poučila a naučila se být skromnou a nevytahovat se na druhé. Candát zjistil, že přátele bude mít i když se nestane vegetariánem. A Vranka Hanka poznala, že je dobře, že je každý jiný a má jiné vlastnosti.

Anežce se nejvíc líbil příběh o pyšné Slunečnici, protože jí připomínala princeznu.

Musím přiznat, že si doma o knížkách moc nepovídáme, ale být takovýchto zajímavých, poučných a barevných knížek víc, jistě se to změní.

 Ukázky z knížky si můžete přečíst tady.


Na VD jsme vám představili i další knížku autorky Ludmily Selingerové . Knížky jsou určeny pro menší děti, mladší školáky.

v_travniku_grada_titulka

Napsal/a: zzabicka, Bamiska, Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist