Pojďte si hrát s písničkami

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Děti milují básničky, písničky, říkanky a všelijaké hrátky. Někdy je ovšem těžké sehnat inspiraci…

Jednou z možností, kde ji najít, je knížka s názvem Písničky na hraní, kterou vydalo nakladatelství Portál. Autorem je Robin Král, který pro děti sestavil v Portálu již titul Z Kroměříže do Paříže nebo Šimon chce být krotitelem. Vše týkající se hudby si tu vzal na svá bedra skladatel a klavírista Jiří Pazour, nádhernými ilustracemi knihu doprovodila Patricie Koubská, jejíž obrázky si děti mohou pamatovat z jiných titulů.

Knížka je jakýmsi souborem hříček, her a písniček v jednom. Je rozdělena tematicky na jednotlivé části, z nichž každá se věnuje jinému tématu. Každé z nich začíná vždy písničkou, resp. v knize jsou zakresleny noty s textem. K titulu patří i CD, na němž tyto písničky naleznete také. Jak autoři doporučují, je nejprve vhodné si písničky z cédéčka poslechnout. Teprve poté je fajn si s dětmi povídat o textu a dále i plnit úkoly, které tu jsou přiloženy. Nemyslím si, že je nutné jít s úkoly přesně tak, jak je napsáno. Spíš bych se klonila k variantě výběru, odvíjející se podle nálady dítěte a všeobecné chuti.

pisnicky_na_hrani_ukazka1pisnicky_na_hrani_ukazka2

Děti si budou malovat, povídat i o hudbě, ale i o jiných věcech, se kterými se setkávají, nebo mohou potkat. Povídat si budou třeba o rodokmenu, o tom, proč je bernardýn mezi lidmi speicifikován jako horský zachránce se soudkem na krku. Zabrousí ale i do fyzikálních zákonů a povídat si budou například o proměně vody v led, dozví se, proč je některá voda sladká a jiná slaná a věnovat se můžou třeba i vodním živlům.

Zkrátka tahle knížka je naplněná skvělou inspirací k hrám a nejrůznějším činnostem s dětmi hlavně pisnicky_na_hrani_titulkapředškolního věku.

I když je primárně, podle podnázvu, určena k rozvíjení hudební tvořivosti dětí, osobně si myslím, že je také naprosto skvělá k poznávání okolního světa, dějů, které nás doprovázejí na každém kroku.

A především je ideální pro využití každé chvilky volného času doma s dětmi. Učitelky v mateřinkách podle ní naopak najdou inspiraci pro tematicky rozdělené plány.

Knihu Písničky na hraní vydalo nakladatelství Portál. Více o titulu najdete tady.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist