Vaši prvňáčci touto dobou už jistě krásně slabikují a čtou první slůvka, pomalu se tedy blíží čas, kdy pro ně budou slabikáře příliš jednoduché a bude potřeba jim nachystat jejich první opravdovou knihu. A jaké by měla ta knížka mít téma? Ideálně nějaké zábavné příběhy malých školáků napsané přímo ze školních lavic. Recenzi na tři takové knížky pro novopečené čtenáře si můžete přečíst v tomto článku…
Kvalitních knížek pro prvňáčky není asi nikdy dost a určitě všichni rodiče shánějí nějakou, která zaujme a přiláká jejich děti ke knihám a podpoří je tak v jejich prvních opravdových čtenářských pokusech. Nakladatelství Grada vydalo v letošním roce hned tři takové knihy od spisovatelky Lenky Rožnovské. Všechny tři jsou určeny právě pro úplné čtenářské začátečníky a odpovídá tomu i velikost písmen, téma i jeho zpracování a vhodně doplňující ilustrace. Knížky nesou názvy „Strašidýlko z aktovky“, „Terezka a Šáša Šišulác“ a „Ukradená písmenka“.
Všechny tři knížky spojuje společné téma – tj. první třída a první školní zážitky nových prvňáčků, každé z těch témat je ale zpracované trochu jiným způsobem a přináší jinou oblast dětského pohledu na první třídu.
Strašidýlko z aktovky je takový průvodce a kamarád nového prvňáčka , který ho provází první třídou a veškerým děním ve škole, je stále s dítětem a zažívají spolu různé zajímavé zážitky. Knížku ilustroval Edit Stiacka a jeho obrázky vhodně děj doplňují a umožní dětem lepší porozumění textu. Pravděpodobně by každý prvňáček chtěl mít s sebou ve škole právě takového kamaráda, jakým je strašidýlko Kamil – svými kouzelnými básničkami umí vyřešit každý problém, všechno, co se ve škole teoreticky probírá, je s Kamilem možné i prakticky zažít – svoji kamarádku dostane přímo do pohádkových knížek, mezi dinosaury, zařídí písmenkový sníh, zábavný koncert a dokonce i oběd se skutečnými neandrtálci.
Trochu je škoda, že příběh nemá žádný závěr, poslední příběh by klidně mohl být umístěný i někde jinde v knize, chybí nějaké opravdové finále na konec školního roku. Nicméně to ale malým čtenářům asi vůbec vadit nebude a na druhou stranu je možná i dobře, že se s Kamilkem nemusí vlastně vůbec loučit. Na konci knížky je čeká pěkná básnička, která ocení jejich čtenářský úspěch – tj. to, že se dostali až na konec knížky.
Ukradená písmenka nenápadnou formou vysvětlují dětem, jak je důležité a nezbytné naučit se pořádně číst. Je to vlastně spíš příběh o malém klokánkovi než o dětech v první třídě. Malý klokánek se dostane do první třídy a líbí se mu písmenka na tabuli, která si odnese domů, což je tedy pro pana školníka úplná katastrofa, protože je mu jasné, že prvňáčci se s chybějícími písmenky nenaučí pořádně číst. Panu školníkovi je ale líto malého klokánka, který má z písmenek takovou radost, a tak mu ke každému písmenku vymyslí pěknou pohádku. A protože ani klokaní maminka neumí číst a nemůže tak vyprávět svému klokánkovi žádné pohádky, tak je vezme oba do školy, kde se společně s dětmi můžou naučit opravdu číst.
Ze všech tří knížek bych tuto doporučila na čtení jako první, protože tím, že je ke každému písmenku přiřazený jednoduchý příběh, tak je pro začínající čtenáře asi nejsnázeji pochopitelná a má také nelépe strukturovaný obsah a návaznost jednotlivých kapitol. Rovněž ilustrace Kataríny Ilkovičové vhodně příběhy doplňují a ukazují písmenka v zajímavých a netradičních podobách.
Ttřetí příběh – Terezka a Šáša Šišulác – vypráví, jaká různé trápení a obavy může malý prvňáček mít. V této knížce je pomáhá prvňačce Terezce řešit oživlá hračka šaška Šišuláce a jejich příběhy provází krásné ilustrace Magdy Veverkové Hrnčířové. Šáša pomáhá Terezce už první školní den a řeší s ní všechny její trable a neúspěchy během školní docházky. Ke každému „problému“ má Šišulác nachystaný příběh, na kterém ukáže, že problém je řešitelný a Terezka nemusí mít žádné obavy. Zároveň s ním ale může sdílet i veselé školní zážitky, které Šišulácovi příběhy ještě zlepší.
I tady mi trošku chybí nějaký závěr všech těchto příběhů, ale myslím si, že je to jenom můj „dospělý“ pohled na věc, který chce, aby vše vedlo k nějakému cíli. Dětem bude pravděpodobně vyhovovat volné řazení knížky a jednotlivé ucelené příběhy. Mohou tak knížku otevřít v podstatě na jakémkoli místě a přečíst si kterýkoli příběh.
Ať svým dětem koupíte kteroukoli z těchto knížek, určitě jim uděláte velkou radost a tím, že v každé z nich najdete trošku jiné téma z oblasti první třídy, umožní vám to také při rozhovoru nad přečtenými příběhy zjistit, jak se vaše dítko ve zmiňovaných situacích cítí, zda náhodou nezažívá něco podobného a nad pohádkovým příběhem s ním vše přirozenou formou probrat.
Vydalo nakladatelství Grada
Autorka: Lenka Rožňovská
Počet stran: 72
Formát: 17×22 cm
ISBN: 978-80-247-4180-2
Vyšlo: 03.10.2012
Knížku Strašidýlko z aktovky si můžete objednat například zde.
Vydalo nakladatelství Grada
Autorka: Lenka Rožňovská
Počet stran: 72
Formát: 17×22 cm
ISBN: 978-80-247-4424-7
Vyšlo: 02.10.2012
Knížku Ukradená písmenka si můžete objednat například zde.
Vydalo nakladatelství Grada
Autorka: Lenka Rožňovská
Počet stran: 72
Formát: 17×22 cm
ISBN: 978-80-247-4360-8
Vyšlo: 03.10.2012
Knížku Terezka a Šáša Šišulác si můžete objednat například zde.
Knihy s logem GRADA vycházejí v České republice již od roku 1991.V její produkci jsou tituly s právní tématikou, knihy ekonomické, tituly z oblasti financí a účetnictví, manažerské tituly, psychologické, zdravotnické, knihy s počítačovou tematikou, o architektuře a stavebnictví, knihy technické z nejrůznějších oborů a profesí.
Tuto pestrou škálu doplňuje i naučně odborná literatura, která nabízí řadu publikací s velkým záběrem pro denní praktický život.
Napsal/a: Zuzana Svobodová