Počítač – upír, který z dítěte vysaje energii

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

V dnešní době je nejspíš velice těžké neseznámit dítě se zázrakem, kterému říkáme počítač. Jeho užitečnost je nesporná. Ovšem všechno má, nebo spíš, mělo by, mít své hranice…

Pokud dítě využívá počítač třeba ke studiu, pak myslím, že je to v pořádku. Nejsem ovšem zastánce toho, aby u tohoto přístroje sedělo celé odpoledne a trávilo čas dopisováním si s kamarády na různých sociálních sítích apod. Možná jsem ze staré školy, ale s přáteli se může vidět venku na hřišti a především místo vysedávání na židli, se raději proběhnout. Ovšem, jak i vidím ve svém okolí, řadě rodičů je to jedno a nejspíš se řídí heslem: “Aspoň ho mám na očích a nestane se mu nic venku“. Jenže ono to tak pravda zase není, jak ostatně může, a nejspíš i přesvědčí, knížka z pera naší přední spisovatelky Petry Braunové, jež vyšla v nakladatelství Albatros pod názvem Kuba nechce spát. Je to vlastně jakési volné pokračování předchozího titulu Kuba nechce číst – tu pro vás na VD zrecenzovala Zuzana Svobodová. Ta se sice nesla v duchu jiného tématu, ale základ byl stejný – aby dítě pochopilo záludnosti běžného života a uznání povinností.

Titul vypráví o chlapci Kubovi, který není špatně se učícím školákem a ve volných chvílích hraje s klukama fotbal, ve kterém se mu i daří. Jenže pak začne být víc a víc unavený. Rodiče s ním navštíví lékaře, myslí si, že je nemocný. Ale ani on netuší, co s Kubou je. Navíc maminka si je jistá, že spánku má přes noc dost. Je to ale skutečně tak?

Kuba nechce spát je ideální knížkou jak pro děti, tak si troufnu říct i pro rodiče. Petra Braunová si nebere žádné servítky, a i když příběh malého školáka Kuby podává čtivou formou, uzpůsobenou pro tzv. Druhé čtení, jasně ukazuje, jaké nebezpečí skrývá počítač, když se s ním nedokáže správně pracovat. Zároveň právě i rodičům nabízí pohled na vynalézavost svých potomků, která nezná mezí ve chvílích, kdy je pro ně něco „životně důležité“. Třeba jako pro Kubu, který se doslova stává na počítačových hrách závislý. Odbourat ji a začít žít jako jiné děti se sice možná může zdát jednoduché, ale věřím tomu, že jde o dost složitou situaci s ještě složitější nápravou. Asi by tu mělo platit heslo“ „důvěřuj, ale prověřuj“.

Autorka napsala velice zajímavou knihu s neméně zajímavým tématem, které se sice v diskuzích na internetu často mezi maminkami objevuje, ale titulů, které by ukázaly trošku praktické řešení, zase asi moc není. Navíc, pokud jsou, pak budou spíš pojaté jako výchovný rádce pro rodiče. Proto se domnívám, že kniha vypovídající příběh malého kluka, zaměřená na kritickou věkovou kategorii, je ideální pro všechny děti. Příběh si totiž nepochybně přečtou s nadšením, neboť je psán velice čtivou formou. Zařadila bych jej mezi kvalitní literaturu pro děti a vřele jej doporučuji do domácí knihovničky.

Kuba se poslušně umyje, vyčistí si zuby a s hlasitým pozdravemkuba_nechce_spat_ukazka1
„Dobrou s kobrou!“ odchází spát.
Tma se vkradla do jeho pokojíku okny, zahalila poličku s knihami, stůl a školní tašku a teď se snaží ukořistit Kubu i s postelí a peřinou. Nutí ho k spánku. Kuba se ale nedá.
Nesmí spát! Je jako na trní. Nesmí usnout! Přikryje se peřinou až po bradu. Klíží se mu oči, ale to Kuba zná. Umí je obelstít. Mrká a mrká. Slyší, jak přichází maminka. Tiše prohodí s tátou několik slov a nakoukne synovi do pokoje. Kuba okamžitě zavře oči. Ve tmě je snadné spánek předstírat.
Slyší rozhovor rodičů.
„Všechno v pořádku?“
„Ano.“
„Opravdu?“
„Jasně.“
Tatínek své ženě neprozradí, že mu volal trenér a taky ho upozornil na Kubovu záhadnou únavu. Nechce maminku znovu vylekat. Přiměl syna vypít nápoj plný vitaminů z čerstvého ovoce. Zkusí pár dnů počkat, a pak se synem zajdou k lékaři.
„Nemá Kuba žádný průšvih?“ ptá se maminka.
Vzpomněla si, jak v první třídě Kuba shodil míčem obraz prezidenta a sklo se rozsypalo na všechny strany.
„Nemá.“
„Mám o něj starost.“
„Neboj se. Náš Kuba je správný kluk.“

A  ještě jedna poznámka na závěr. Protože je kniha určená pro Druhé čtení, na webových stárnkách k titulu si můžete stáhnout i pracovní listy, které skvěle využijí jak rodiče, tak i učitelé – myslím, že knížka je vhodná i k využití do školy. Při práci s listy tak děti nejenže můžou o knize diskutovat, ale procvičí si i celou řadu poznatků z českého jazyka, přírodovědy i matematiky. Pracovní listy ke stažení najdete tady.


kuba_nechce_spat_titulkaKuba nechce spát

Vydalo nakladatelství Albatros

Autorka: Petra Braunová
Počet stran: 100 stran
Formát: 160×195 mm
Vazba: vázaná s laminovaným potahem

Více o knize najdete tady.
Nezapomeňte si přečíst i ukázku.


albatros_logoNakladatelství Albatros je nejstarší české nakladatelství, které se od svého vzniku specializuje na vydávání literatury pro děti a mládež (bylo založeno v roce 1949; do roku 1969 působilo pod původním názvem Státní nakladatelství dětské knihy). Dnes je součástí moderní mediální společnosti Albatros Media a. s.

Za dobu své existence vydalo přes 10 tisíc titulů. V současné době je to cca 130 knížek ročně a soustředí se na kvalitní původní i překladovou literaturu především pro děti od 2 do 12 let. Albatros je dlouhodobým exkluzivním vydavatelem knížek Astrid Lindgrenové a příběhů Harryho Pottera J. K. Rowlingové pro území České republiky.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist