Pes jako průvodce dějinami pro děti

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Když může historií provázet lev, jako to dělá v Dějinách udatného českého národa v televizním seriálu, proč by nemohl pes?

Zřejmě si takovou otázku položila i spisovatelka Martina Drijverová a pustila se do psaní. Vznikla tak vcelku zajímavá publikace s názvem České dějiny očima Psa, kterou již v druhém vydání letos v dubnu vydalo nakladatelství Albatros. A protože jde o knihu především pro děti, doprovází ji velké množství menších ilustrací z pera Petra Urbana.

ceske_dejiny_ocima_psa2Děti se v sedmnácti kapitolách seznámí s našimi nejstaršími dějinami. Dozví se, proč vytáhl praotec Čech hledat novou zemi, jak to bylo s Bivojem,  Přemyslem, Horymírem – tedy poznají české báje a pověsti, ale Pes jako průvodce je provede i Velkou Moravou, poznají Přemyslovce, Lucemburky a učení mistra Jana Husa.

Samozřejmě, všechno s pohledem upřeným na Psa. Ten prochází celým tím časem jako nestranný pozorovatel, který má na mysli hlavně naplnění svých vlastních potřeb. Návštěvy posvátného háje ho nudí, koně vyslaného hledat ženicha pro kněžnu Libuši štěkotem odhání od nevhodných kandidátů, miluje Bivoje, neb u něj je vždycky dostatek masa, marně vrčením varuje Ctirada, líbily se mu trhy i voňavé pergameny, na nichž byly psány první knihy. Divoká válečná vřava Psu také nelahodila a rozčílilo ho, že do erbu místo něj Vladislav II. vybral lva.

Prostě Pes má trošku jiné zájmy a priority než člověk a tak ty dějiny viděné očima Psa jsou trošku jiné a veselejší, než třeba v podání Aloise Jiráska.

Na konci každé kapitoly je vždy několik bodů časové osy, o nichž pes vyprávěl, tak zvědavý a dat chtivý čtenář nepřijde zkrátka.

Kniha má sice větší písmenka, ale rozhodně bych ji nedoporučila začínajícím čtenářům. Obsahem a délkou kapitol je vhodnější pro minimálně desetileté a možná i starší děti. A pokud je nezajímá historie, pak bych to možná nezkoušela ani s touto knihou.

Ano, je sice přístupnější než Staré pověsti české, ale místy mi chybělo větší zapojení Psa do děje a čtení tak bylo dost suché. V kapitole o lucké válce jsem například ani já nepochopila, kdo na které straně bojoval…

Obrázky Petra Urbana jsou vhodným doplňkem textu, i když ani v nich nenajdete příliš legrace. Nedalo mi a musela jsem si zavzpomínat na knihu mého dětství, Obrázky z českých dějin a pověstí a musím říct, že by souboj s Českými dějinami očima Psa alespoň u mne vyhrála. A bojím se, že i u mých dětí. Nápad zapojit Psa jako průvodce byl skvělý, jen si myslím, že trošku nedotažený do konce.

Nechám tedy na vašem úsudku, zda knihu dětem pořídit, či nikoliv. Pokud mají kladný vztah k historii a rádi čtou, pak jim knihu pořiďte. Pokud nemají zájem poznat dějiny, nevím, ale myslím si, že tato kniha ho v nich neprobudí.

Ukázka z knihy:

Pes na hoře Říp
Ach ne, pomyslel si Pes, když jej ruka laskavě, avšak pevně poplácala po hřbetě. Už zase. Vždyť se sotva rozednilo!
Jako by si nemohl dát chvíli pokoj. Nicméně Pes povstal, protáhl se a vyrazil za pánem. Ne – veselé myšlenky se za ním vlekly stejně jako chlupatý ocas svěšený k zemi.
Taky by mohl zvolnit tempo. Čech je na svůj věk proklatěčilý… ale nemusel by tak rázovat. Přece už je praotec a jako takový by mohl sedět u ohně, zpívat vnoučátkům bojové písně a chlubit se hrdinskými činy (třeba i vymyšlenými). Pak by se u teplíčka mohl hřát i Pes, líně se rozvalovat a čekat na nějakou pěkně opečenou kost.
Místo toho se už zase štve na jakýsi kopec. Vůbec mu tuhle cestu byl čert dlužen. Život tam na východě nebyl ostatně tak špatný! Občas, pravda, dorazili nepřátelé, co se chtěli zmocnit území kmene. Ale bojovat se s nimi dalo a Pes si ty půtky obvykle užil: kousal, koho mohl, a radoval se, jak cizáci ječí. V případě velkého nebezpečí utekl do lesa a vrátil se, až když bylo po všem. Rozhodně neviděl v takových nájezdech důvod opouštět zemi!


ceske_dejiny_ocima_psa_nahledČeské dějiny očima Psa

Vydalo nakladatelství Albatros

Autorka: Martina Drijverová

Počet stran: 124
Formát: 145×205 mm
Vazba: vázaná s laminovaným potahem
Cena: 159, se slevou zde
Vyšlo: 10. 04. 2013

Knihu České dějiny očima Psa si můžete objednat například zde.

Prolistujte si ukázkovou kapitolu – zde.


albatros_logoNakladatelství Albatros je nejstarší české nakladatelství, které se od svého vzniku specializuje na vydávání literatury pro děti a mládež(bylo založeno v roce 1949; do roku 1969 působilo pod původním názvem Státní nakladatelství dětské knihy). Dnes je součástí moderní mediální společnosti Albatros Media a. s.

Za dobu své existence vydalo přes 10 tisíc titulů. V současné době je to cca 130 knížek ročně a soustředí se na kvalitní původní i překladovou literaturu především pro děti od 2 do 12 let.

Albatros je dlouhodobým exkluzivním vydavatelem knížek Astrid Lindgrenové a příběhů Harryho Pottera J. K. Rowlingové pro území České republiky. V poslední době vydává své nejlepší knihy pro nejmenší také ve slovenštině. U nás si vyberete od leporel pro nejmenší přes poezii, pohádky, knížky pro začínající čtenáře, literaturu populárně-naučnou a vzdělávací až po fantasy, detektivní příběhy i komiksy. Knížky bohatě barevně ilustrované i příběhy pro zdatnější a náročnější čtenáře. Vstupte a přesvědčte se!

Napsal/a: ABA

Toto taky stojí za přečtení!

Zařizujete svým dětem společný pokoj? Poradíme vám, jak na to

Pro rodiče je často náročným úkolem zařídit pokoj pro jednu svou ratolest. Zvážit všechny jeho potřeby, které musí s

Čtu dál →
muzikál Mauglí na Mall.tv

Muzikál Mauglí bude k vidění na Mall.tv

Muzikál Mauglí Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové v režii dua Skutr uvádí pražské Divadlo Kalich od září roku 2013. Od

Čtu dál →

Hledáte parťáka pro své koníčky? Zkuste to se svými dětmi

Malé děti znamenají ve většině případů sice menší starosti než ty velké, ale přece jen většina rodičů – a

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • bioviruska

  Já bych asi než pohledem psa, ty staré pověsti české přepsala do komiksu. Možná se Vám to bude zdát hloupé, ale myslím, že komiks ještě nikoho nikdy neodradil a že by to pro děti bylo čitelnější teda aspon pro ty mé. 🙂 osobně jsem přímo nesnášela, když jsme měli číst staré pověsti české jako povinnou četbu, takže k nim mám asi i trošku odpor 🙂 No uvidíme….

 • Padmé

  ABO, mně to právě „seplo“ :-). A obdivuji, jak jsi z toho „vybruslila“ :-).

  Ode mě máš jedničku a dávám Ti za pět /počet hvězdiček/ :-).

 • ABA

  Padmé, díky 😉
  Když mám psát o knize, která mě zklamala, je to hrozné dilema – napsat pravdu nebo nějaké pozitivní reference, se kterými se ale neztotožním?? Snažím se pak napsat to, tak, jak to cítím, ale najít i něco pozitivního.
  Fakt je ten, že Jáchym, který má odpovídající věk a miluje čtení, přečetl i Staré řecké báje a pověsti, tuto knížku číst nedokázal, protože ho nebavila…Ale může být jiné dítě, které z ní bude nadšené 😉

 • Padmé

  Ahoj ABO, děkuji Ti za recenzi, dle mého názoru to máš moc pěkně napsané a vše důležité o knize jsi ve svém textu obsáhla. Obdivuji Tvou upřímnost a ctím vyslovení Tvého vlastního názoru.

  Vyzkoušet to bohužel nemohu, ten zmíněný titul u nás doma, neb mé dítko už přesáhlo věk adekvátní k takovémuto dílku :-).

  Děkuji.
  🙂

 • Zajímavé. Ve škole si děti vybraly, že letos budou hrát divadlo právě Staré pověsti české.Tak jsem na to zvědavá.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist