Pátrání v hlubinách času

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Země nabízí pro nadšené milovníky přírody mnoho zajímavostí. A pokud se najde badatel, kterému nevadí trávit čas zkoumáním třeba geologických zajímavostí, pak si může doma vytvořit i pěknou sbírku nejrůznějších unikátů. A vůbec jeho věk nemusí končit –sát…

Badatelem se totiž může stát každý malý (a samozřejmě i větší) kluk nebo holčička. Stačí jen zájem o přírodní zajímavosti a chybět by neměla rovněž ta trocha nezbytné trpělivosti. Jenže na začátku stojí nepochybně otázka: „Jak na to?“ Čím vlastně začít, kde hledat a kam ukládat nalezené věci? Pokud dítě projeví skutečný zájem o historii naší Země, pak by to chtělo nějakého dobrého průvodce, který poradí. Rady a zkušenosti jsou v tomto směru neocenitelné. Bořivoj Záruba je určitě odborníkem na slovo vzatým. Je to paleontolog, jehož můžete znát z mnoha titulů, které sepsal. Pro děti například připravil moc zajímavou encyklopedii Záhady pravěku v otázkách a odpovědích. Jeho zatím posledním počinem v oblasti literatury je kniha Otisky pravěku aneb Rukověť mladého badatele, která vyšla v nakladatelství Albatros. Bořivoj Záruba sice ani pro tentokrát neopustil úplně možnost výkladu doby pravěké, ale i tak se přece jen více zabývá poučením mladých badatelů v oblasti pátrání po tajemstvích Země. Využil samozřejmě své bohaté zkušenosti a o to víc je tento titul originálnější a zajímavější.

Badatelem se může stát skutečně každý kluk či holka a to v podstatě jakéhokoli věku. Jen je nutné vše správně zorganizovat. Autor popisuje doslova krok za krokem veškeré činnosti, které jsou nutné k tomu, aby se z dítěte stal ten správný badatel po stopách pravěku.

Teď si možná řeknete, jak můžete vědět, že zájem vaše dítko po chvíli neopustí. Ano, jistě, i to je možné. Asi ne každý bude mít především trpělivost, která je nezbytná. I tak si ale myslím, že informace, které autor ve své knize podává, nejsou k zahození. I kdyby se dítě pak nadále nesnažilo založit si sbírku zkamenělin či starých kamenů, určitě se mu bude hodit vše z doby dávno minulé, co Bořivoj Záruba v knize uvádí.

Každý má své jméno

Každá rostlina i každý živočich má své jméno. Alespoň ti známí. Stále jich však ještě hodně čeká na své objevení a na své jméno. Mnoho se jich skrývá v mořských hlubinách, v neprostupných džunglích a také třeba v početné armádě hmyzu. Svá jména mají jak obyvatelé našeho dnešního světa, tak i ti, kteří žili a vymřeli před miliony let. Těch druhých, dávno ze světa zmizelých čeká na své objevení a pojmenování obzvláště velké množství.

Základ jména každé rostliny i každého živočicha tvoří dvě slova (slon indický). První je jméno rodové, které na základě shodných znaků a genetické příbuznosti sdružuje určité organismy do společné rodiny. Druhé jméno, které následuje za jménem rodovým, je jméno druhu. Je to základní a nomenklatoricky nejnižší jednotka klasifikace organismů. Druh tvoří navzájem si podobní jedinci, kteří mají společný vývojový původ a historii a svými znaky a vlastnostmi se liší od jiných druhů. Paleontologové bohužel nemohou použít dalšího významného ustanovení, podle něhož se mezi sebou plodně kříží jenom příslušníci jednoho a téhož druhu. Zásady názvosloví a pojmenovávání nově objevených druhů se řídí mezinárodními pravidly zoologické a botanické nomenklatury, která zajišťují, aby každé nově uváděné jméno bylo jedinečné, jednoznačné a stabilní. Nemůže se tedy stát, aby dva vědci nezávisle na sobě objevili stejného tvora (rostlinu) a každý si ho pojmenoval po svém. Tedy, stát se to může, ale zde se uplatňuje zákon priority (zákon prvního pojmenování), který stanoví, že platné je jméno nejstarší (kdo dřív přijde…).

První část knihy je zaměřena spíš na takové seznámení s historií Země, resp. pravěkem. Čtenáři se dočkají vysvětlení pojmů jako je „zkamenělina“ a jaké jsou její druhy, co a kde Země nabízí k objevování apod.

Druhou část bych nazvala praktickou. Děti se dozví, co je vše nutné mít k tomu, aby se z nich stali skuteční otisky_praveku1badatelé. Autor je také seznámí s chováním v přírodě i s chováním vůči unikátům v ní (například co se týká odlamování zkamenělin atd.).

Bořivoj Záruba ve svých vysvětlivkách jde opravdu do hloubky, a protože je kniha psána pro děti, upozorňuje i na zdánlivé maličkosti, jako je výbava v batohu, výběr správného oblečení atd…
Samozřejmostí jsou pak informace o tom, jak vést svou sbírku, tj. jak nálezy pojmenovat, jak si vést zápisky, jak předměty ve sbírce uvádět atd.

Co se mi skutečně líbilo, je, že autor se snaží myslet jako dítě. Tedy podá nějaké vysvětlení a vzápětí, jako reakci na něj pokládá otázku – v podstatě stejnou, jakou by položilo dítě. A samozřejmě na ni také odpoví. Tento fakt mě na knize hodně zaujal a hodnotím tak celkové zpracování titulu jako velmi dobré, právě i díky tomuto faktu.

Navíc je kniha doprovázena úžasnými ilustracemi Zdeňka Buriana, který se na dobu pravěku orientoval. I když se nejedná o nijak mnohostrannou knihu (je tu necelých sto stran), myslím, že autor nashromáždil ty nejdůležitější a nejzásadnější fakta, které by každý mladý, začínající badatel měl znát.

Mně se kniha velice líbila, považuji ji za velice originální i zajímavou a jak jsem zmínila, své v ní najdou i ti, kteří otisky_praveku2se o historii zajímají třeba jen četbou, než terénními „vycházkami“. I tak si myslím, že by po přečtení dostali chuť na nějakou dobrodružnou výpravu. I kdyby to bylo jen kousek za město. Všude se dá najít mnoho zajímavého a nemusíte kvůli tomu cestovat přes půl republiky. Kniha by u dítěte měla probudit zájem o přírodu a její bohatství, i její krásu. A autor se o takové poznání skutečně snaží.

Zájem dítěte o historii, geologické zajímavosti atd. je nepochybně důležitý a to nejen kvůli doplňování učiva ve škole. Příroda nám toho dává hodně a to také včetně otázek, na které se snažíme odpovědět. A pokud se z toho vyklube skutečný zájem a doma se dítku bude postupně rozrůstat sbírka, pak je to jedině dobře. Koster, zkamenělin a dalších věcí z doby prehistorické je všude ještě stále dost.


otisky_praveku_titulkaOtisky pravěku aneb Rukověť mladého badatele

Vydalo nakladatelství Albatros

Autor: Bořivoj Záruba

Počet stran: 96
Formát: 163×238 mm
Vazba: brožovaná lepená s chlopněmi

Více o knize najdete tady.
Prolistujte si i ukázku!


albatros_logoNakladatelství Albatros je nejstarší české nakladatelství, které se od svého vzniku specializuje na vydávání literatury pro děti a mládež (bylo založeno v roce 1949; do roku 1969 působilo pod původním názvem Státní nakladatelství dětské knihy). Dnes je součástí moderní mediální společnosti Albatros Media a. s.

Za dobu své existence vydalo přes 10 tisíc titulů. V současné době je to cca 130 knížek ročně a soustředí se na kvalitní původní i překladovou literaturu především pro děti od 2 do 12 let. Albatros je dlouhodobým exkluzivním vydavatelem knížek Astrid Lindgrenové a příběhů Harryho Pottera J. K. Rowlingové pro území České republiky.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist