Očima dětí: Vánoční večírek Pipi Dlouhé punčochy

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Už jste to slyšeli? Pipi Dlouhá punčocha pořádá rozloučení s Vánocemi a všechny děti srdečně zve!

Knížky Astrid Lindgrenové patří neodmyslitelně do knihovniček všech dětí. Nedávno nakladatelství Albatros přidalo do „sbírky“ textů této významné dětské autorky ještě další. Jedná se o první vydání nově nalezeného textu, které přináší nové a zaručeně chytré a zábavné vyprávění o tom, jak Pipi Dlouhá punčocha pořádá rozloučení s Vánocemi…

Požádala jsem jednu z maminek VD, zda by si knížku se svými dětmi nepřečetla a poté zhodnotila právě pro vás. A vkusem jsem se opravdu trefila, protože u obou kluků je Pipi prostě nej… Pojďte se podívat…

Vánoční večírek Pipi Dlouhé punčochy

Blíží se čas Vánoc, a tak jsme si s dětmi chtěli přečíst knížku, která se Vánoc dotýká. A jelikož kluci mají moc pipi_vanoce_titulkarádi pohádky o Pipi Dlouhé punčoše, naše volba padla na knihu nakladatelství Albatros – Vánoční večírek Pipi Dlouhé punčochy. Autorkou je Astrid Lindgrenová, o ilustrace se postaral Adolf Born.

Kluci si jako vždy nejprve knihu prolistovali a prohlédli obrázky. Ty jsou moc pěkné a srozumitelné, typické postavičky Adolfa Borna. Kluci vyprávěli, co na obrázcích vidí, dokonce se i hodně nasmáli.

Pak jsme konečně mohli číst…

Pipi a její dobrodružství

Kniha vypráví o večírku, který Pipi Dlouhá punčocha připravila pro děti, jako rozloučení s vánočními svátky. Pozvala děti do vily Vilekuly.

Pipi pro děti připravila spoustu dobrot, dárečků a překvapení. Na večírek se dostavily všechny děti z okolí, v čele s Anikou a Tomym. Tedy vlastně až na jednoho chlapečka jménem Elof. Ten se do městečka přistěhoval teprve nedávno, a ač by na večírek moc rád šel, přeci jen se trochu bál. Ale to by nebyla Pipi, aby Elofa nechala stát venku, stejně jako pejska Šmudlíka. No a stejně po svém se Pipi postavila paní Finkvistové, která sice Pipi a vůbec děti obecně nemá ráda, na druhou stranu zakousek dortu se šlehačkou by dala nevím co.

Co očekávat…

Knížka tedy děti nenásilně vychovává k tomu, aby dokázali i těm, které neznají, pomoci začlenit se do pipi_ukazka2skupiny; stejně tak učí děti říci v určitých situacích „ne“.

Zároveň nám knížka osvěžila vánoční koledy, i když u některých si slova upravila po svém.

“ Veselé vánoční hody, berte si dítky koledy, jezte je pilně a neomylně. Paní mámo, vstaňte, bonbony nám dejte. „

Kluci o knížce pořád vypráví, nejvíce se jim líbili samozřejmě dárky pro děti a klouzaní po sněhu.

Kniha je napsaná hodně čtivě, pro děti i dospělé opravdu zábavně a tak jsme si museli slíbit, že si pořídíme i další knihu, kde je Pipi, pan Nelson a další kamarádi.

Pěkné počtení i vám, knížku opravdu vřele doporučujeme. Je určena dětem od 7 let, ale my jí četli s dětmi 6 let, 3,5 roku a oběma se moc líbila.


Nevím jak vám, ale mně se knížka líbí a protože i moje děti mají rády Pipi a její kamarády, nejspíš se ocitne tento titul pod vánočním stromečkem. Jenže jsem od přírody zvědavá a tak jsem  jsem si dovolila doplňující otázku pro Kyller:

Iveta: Pokud dítě nikdy nečetlo žádný příběh o Pipi Dlouhé punčoše, může začít  třeba právě tímto titulem? Nebo děj nějak významně navazuje na předchozí  příběhy a bez jejich přečtení nepochopí souvislosti?

Kyller: Příběh nijak přímo nenavazuje na jiné knížky o Pipi, nicméně se tu čtenář nedozví, že např. Anika a Tomy jsou kamarádi Pipi, se kterými prožila již nejedno dobrodružství. Myslím si ale, že to malým čtenářům až tak nevadí, tudíž si ji lze přečíst i jako první.

Kyller i dětem moc děkuji za přečtení i zhodnocení krásné knížky od nezapomenutelné autorky. A vy, kteří byste si třeba chtěli přečíst o knížce něco víc, nebo dokonce i ukázku, zkuste nahlédnout sem.

Napsal/a: Kyller, Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist