Očima dětí: Panenka Šuplenka a panáček Kopíráček

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Určitě si všichni vybavíte nějakou pohádku o princezně, drakovi, ale znáte nějakou o úplně obyčejných věcech, jako např. tužka či sešit? Že ne?

Pak je ten nejvyšší čas vás blíže seznámit s knižní novinkou známé autorky Lenky Rožnovské, kterou v letošním roce vydalo nakladatelství Grada:

Knížku, která nese název Panenka Šuplenka a panáček Kopíráček, jsme předčítali oběma dětem: tříleté Michalce a 5,5 letému Milánkovi. Čtení probíhalo na etapy během několika večerů před spaním. Tuto dobu jsme zvolili právě proto, že jde o pohádkový příběh a po takových se pak krásně usíná:-)

Vzhůru za pohádkou

Jak již samotný název napovídá, hlavními hrdinami není nikdo jiný než panenka Šuplenka a panáček Kopíráček. Ti jednoho dne vystrčí hlavičky ze svých šuplíčků od psacího stolu a zábava může začít! Celý děj se odehrává právě na psacím stole, který patří Františce, hodné, přívětivé, starostlivé babičce s dobrým srdíčkem.suplenka_titulka

Kdo všechno jim dělá společnost? Nejde sice o pohádkové bytosti, přesto to nejsou ledajací společníci:-) Pomůžete našim hrdinům uhodnout hádanky? Máte chuť si zahrát hru na vyměněná písmenka? A jaké další hry a aktivity dokáží vymyslet? Jaké zážitky na ně při tom čekají? Jak dopadnou jejich plány? Odolají nakonec pokušení opustit hranice psacího stolu?

To vše a ještě více se dočtete právě na 120 stránkách plných zábavy, zážitků, kde nechybí ani napětí.

Kniha velice oslovila nejen mě, ale i mé děti.

Nečekala bych, že nám budou každodenně připomínat, ať nezapomeneme na Šuplenku a po dočtení se dožadovat další kapitolky.

Řekla bych, že i Michalka, která ještě nesplňuje věkovou hranici, leccos pochytila. Co oceňuji, je úžasné zpracování, autorčin osobitý styl a nápadité příběhy. Zaujalo mě, jak autorka dokáže vykreslit lidské povahové rysy na obyčejných věcech- např. tužka-moudrá, ochotná poradit v každé situaci, v jednom kuse se hádající pastelky, sešit mrzutý, nezbedné kopírovací papíry, pyšný kalendář. Na knize se mi líbí i přehlednost a snadná orientace v textu.

Mé děti upoutaly hlavně zážitky akční a vtipné-např. jak si udělali houpačku ze lžičky na čaj, kolotoč ze starodávného telefonu, jak vytočili číslo na telefonu a následně se z něj ozvalo prosííím, jak si napsali dopis a z koníčka udělali pana pošťáka a další a další…

Autorčin styl je opravdu nádherný a srozumitelný. S pochopením obsahu neměl syn sebemenší problém, nevzpomínám si, že by bylo potřeba něco dovysvětlit. Jsem názoru, že zpracování knihy je adekvátní uvedené věkové skupině, tedy pro děti od pěti let.

suplenka1suplenka4

Kniha je ještě „oživena“ bohatými ilustracemi paní Magdy Veverkové. Jde o ilustrace jednoduché, vztahující se k tématu a musím uznat, že na děti opravdu zapůsobily.

Osobně vnímám jako velké plus, že kniha nenápadně vychovává. Na jednotlivých příbězích v dětech probouzí zásady dobrého chování. V samém úvodu naznačuje, že nezáleží na barvě pleti (přestože je panenka Šuplenka bílá a panáček Kopíráček černý, padli do oka, náramně si rozumí). Je krásné, jak pevné přátelství oba naše hrdiny pojí. Kdykoli je potřeba, neváhají si pomoci. Když má kupříkladu panáček Kopíráček zlý sen, dělá Šuplenka všechno proto, aby mu pomohla. Když si popálí jazýček, pofouká panáčkovi bolístku. Ten na oplátku pomáhá Šuplence, když koníček sešívaček chce sešít její copánek:-) Neváhá jí potěšit dopisem a panenka jeho. Všechny situace, ať již více či méně zapeklité, se snaží společnými silami vyřešit. Podaří se jim to? Jak vyřeší „rozbité babiččiny brýle“ a mnoho dalších?

suplenka2suplenka3

Pokud by vyšlo pokračování (např. Za hranicemi psacího stolu), jsem si jistá, že bychom si jej do knihovničky pořídili. Důvodů by bylo hned několik: kniha pobaví, je čtivá a krásně zpracovaná. Nabízí spoustu prostoru pro debatu o mezilidských vztazích, povahách a děti se nenásilnou formu mají možnost seznámit i s předměty, na které už se díky technickému rozvoji téměř zapomíná.

Knihu bych ráda touto cestou doporučila všem zvídavým předškoláčkům, ale i starším čtenářům, zkrátka všem, kteří mají rádi pohádkové příběhy založené na přátelství, zábavu, napětí atd. Jsem si jistá, že se budeme ke knize moc rádi vracet.

O autorce:lenka_roznovska

Lenka Rožnovská je pedagožka, autorka pohádek pro děti, které vycházejí na pokračování v časopisu Sluníčko a vydávají se i knižně.

Spolupracuje s knihovnami, její projekty (Čtení pro kočku, ale taky pro psa, Šikulíci píší knihu, Indiánské nocování) mají za cíl prohloubit čtenářské kompetence u dětí mladšího školního věku.

Inspirujte se!

drak_natlucnosterezkavilavojta

Napsal/a: jana231 a děti

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist